ZEMETRASENIE NA VÝCHODE SLOVENSKA: Vyhadzovalo ma z kresla, povedala Prešovčanka

PREŠOV – Prešovské domácnosti dnes okolo 20.23 pocítili otrasy. Chvenie cítili obyvatelia na východnom Slovensku, epicentrum bolo v okolí vodnej nádrže Domaša. Išlo o pomerne silné zemetrasenie.

brusnica Následky zemetrasenia v obci Brusnica (okres Stropkov). Zdroj: Korzár

Vystrašení ľudia vychádzali na balkóny a zisťovali, o čo ide. Tras trval cca pätnásť sekúnd, triasli sa stoly, stoličky, lampy i voda v džbánoch. Tí v prízemných domoch cítili otrasy miernejšie, niekoľkoposchodové bytovky však zažili intenzívnejší tras.

„Dvere búchali, gauč sa so mnou kýval, veľmi som sa zľakla,“ povedala Jana zo Solivaru. „Naše mačky sa splašili, cítili sme všetko,“ uviedla Hana zo Sídliska 3. „Vyhadzovalo ma z kresla, zatvárali sa dvere,“ hovorí vystrašená Ivana. Niekoľkých obyvateľov na zemetrasenie upozornila SMS. „Mobil mi pípol, že zemetrasenie 30 kilometrov od nás, no netuším, čo to bolo za notifikáciu,“ uviedla Jana z Prešova, ktorá pred malou chvíľou (cca 21.50) dostala ďalšiu SMS o tom, že je očakávaný tzv. dotras.

„Ľudia stoja vonku zbalení s taškami,“ popisuje situáciu Giraltovčanka Jarmila.

Následky zemetrasenia v obci Brusnica (okres Stropkov). Zdroj: Korzár

„Prešovčania, skontrolujte si svoje obydlia, či nejavia známky ohrozujúceho poškodenia. Preventívne odporúčam vizuálne obhliadkou zvonku a zvnútra skontrolovať praskliny, prípadne iné poškodenia stien, strechy. Taktiež či nedochádza k úniku plynu, vody a pod. Ak sú vo vašom okolí susedia – osamelí seniori, môžete ich navštíviť, upokojiť či skontrolovať a pod. Pred otvorením škôl budú všetky objekty mesta preventívne skontrolované. Taktiež skontrolujeme aj mestské bytové domy,“ uviedol primátor Prešova František Oľha.

Pomerne silné zemetrasenie odtrhlo výletnú loď Bohemia na vodnej nádrži Domaša zo suchého doku tak, že koľajový vozík neubrzdili ani 4 koľajové brzdy a odtrhlo aj oceľové lano. Loď plávala voľne po Domaši. Po spolupráci s hasičmi je už v prístave, k jej poškodeniu v dôsledku prudkého nárazu o vodu po zbežnej kontrole podpalubia nedošlo.

Loď Bohemia. Zasahovali hasiči. Foto: FB Domaša City Dobrá

„Veľké škody zatiaľ občania nehlásili, ale ja mám napríklad v dome popukané steny, popadanú omietku, porozbíjané obrazy, zrkadlá zo stien, vázy. Nestihol som ešte všetko skontrolovať. Idem sa pozrieť na úrad, či nedošlo k poškodeniu vodovodného potrubia a ďalších rozvodov,“ povedal pre TASR starosta obce Holčíkovce v okrese Vranov nad Topľou Michal Flešár. Popukané steny a porozbíjané veci hlásia aj ďalší obyvatelia obce.

Zemetrasenie zachytili domáce kamery pána Miroslava. Zdroj: RTVS

Ministerstvo vnútra situáciu monitoruje a je v kontakte s oddelením seizmológie Slovenskej akadémie vied a s prednostami príslušných okresných úradov. Centrálne monitorovacie a riadiace stredisko sekcie krízového riadenia MV SR nemá v tejto súvislosti hlásené zranenia ľudí, ani škody na majetku.

Zemetrasenie poškodilo chrám v Pakostove (okres Humenné). Foto: FB Gréckokatolícka farnosť Pakostov

Magnitúda mala podľa prvých odhadov 5,2, ale neskôr služba EMSC korigovala jeho silu na 5,0.  Epicentrum otrasov sa nachádzalo neďaleko Giraltoviec, pri vodnej nádrži Domaša. K zemetraseniu došlo o 23.23 zhruba 18 km severozápadne od Humenného a 56 kilometrov severovýchodne od Košíc. Bolo plytké, vychádzalo z hĺbky 10 km.

Východoslovenská distribučná eviduje po zemetrasení niekoľko porúch v dodávkach elektrickej energie. Týka sa to najmä širšieho okolia Domaše. Aktuálne sú hlásené len škody, žiadne obete či zranenia. Silné zemetrasenie prakticky cítili na celom východnom Slovensku a na časti stredného Slovenska. Ohrozené krajiny boli Slovensko, Maďarsko, Poľsko a Ukrajina.

Zemetrasenie v Ďapalovciach. Foto: TV JOJ

Aktualizácia k 22.45 hod.: Oddelenie seizmológie Slovenskej akadémie vied manuálne interpretovalo prvotné automatické dáta: sila – 4,9 lokálneho magnitúda, hĺbka 17,8 km, epicentrum v k. ú. obce Ďapalovce (okres Vranov nad Topľou).

Ako postupovať v prípade zemetrasenia?

USMERNENIE Ministerstva vnútra SR.

Počas zemetrasenia je potrebné:

  • pri pobyte v budove ostať dnu,
  • pri pobyte mimo budovy zostať vonku, najviac zranení býva pri panickom úteku z domov alebo do úkrytov,
  • zachovať rozvahu, pomáhať deťom, susedom, starším osobám, invalidom, chorým a zraneným,
  • v budove rýchlo vyhľadať vhodné miesto, postaviť sa k opornému múru alebo pod dvere, ale nikdy nie k oknu,
  • ukryť sa pod stôl, v továrňach pod najbližší odolný predmet,
  • nevstupovať do výťahu a na schodište,
  • vonku sa zdržiavať čo najďalej od elektrického vedenia, stromov, pomníkov atď.,
  • nezostávať v úzkych uliciach, v nevyhnutných prípadoch hľadať ochranu pod najbližšou bránou pod portálom,
  • nepoužívať otvorený oheň, existuje nebezpečenstvo výbuchu plynu a následného požiaru,
  • pri jazde v dopravnom prostriedku okamžite zastaviť na otvorenom priestranstve a nevystupovať počas trvania otrasov

Po zemetrasení je potrebné:

  • opatrne opustiť budovy a iné objekty narušené otrasmi, pri prechádzaní týmito objektmi hrozí
    nebezpečenstvo zrútenia jednotlivých častí stavieb;
  • poskytnúť prvú pomoc sebe i iným zraneným, starším alebo chorým osobám, deťom a invalidom, dodržiavať zásady zvýšenej hygieny, aby sa zabránilo rozširovaniu nákazlivých chorôb;
  • nezdržiavať sa pod hrádzami vodných nádrží, v údoliach a okolí potokov a riek, kde môže dôjsť k ich
    rozvodneniu a pretrhnutiu hrádzí;
  • skontrolovať rozvody plynu, vody a elektriny, pri poruche rozvodov uzavrieť ich prívody, otvoriť okná a opustiť budovu; mimoriadnu starostlivosť venovať miestam, kde hrozí nebezpečenstvo úniku alebo vzniku nebezpečných škodlivín, toxických, biologických, rádioaktívnych, výbušných a iných látok ohrozujúcich životy ľudí a životné prostredie;
  • každý požiar hasiť dostupnými prostriedkami vždy s ohľadom na stav hasených objektov, organizačnými a ďalšími pokynmi, opatreniami zabrániť rozširovaniu požiaru a riadiť sa pokynmi príslušníkov požiarnych útvarov;
  • zabezpečiť trvalý dozor pri používaní otvoreného ohňa, pri opakovaných otrasoch zemského povrchu môže dôjsť v podmienkach poškodených komunikácií a rozvodov plynu k rozsiahlemu požiaru;
  • nepodliehať panike, sledovať správy, pokyny a informácie vysielané v rozhlase, riadiť sa pokynmi;
  • aktívne spolupracovať s orgánmi podieľajúcimi sa na záchranných prácach;
  • nepoužívať zbytočne telefóny mobilných a pevných sietí na vybavovanie osobných záležitostí a prežitých dojmov, vo svojom záujme uvoľniť telefónne spojenie pre urýchlené spojenie záchranárov, zdravotníkov, hasičov, a pod.;
  • na pitie používať výhradne vodu prevarenú, alebo pochádzajúcu zo zaručene bezpečného zdroja;
  • na núdzové ubytovanie používať stan alebo jednoduchý prístrešok s ľahkou konštrukciou v dostatočnej vzdialenosti od vysokých budov a objektov hroziacich pádom alebo zrútením;
  • na evakuáciu alebo pomoc príbuzným nepoužívať vlastné auto, aby sa predišlo dopravným zápcham a aby komunikácie boli uvoľnené pre dopravné prostriedky záchranárov, hasičov, zdravotníkov a ostatných účastníkov záchranných prác;
  • pri pátraní po osobnom majetku v troskách budov sa nevyhnutne podriaďovať rozhodnutiu orgánov
    riadiacich záchranné práce;
  • v prípade nariadenej evakuácie alebo premiestnenia do iného objektu vziať so sebou pitnú vodu, potraviny, lieky, baterku, prenosný rádiový prijímač, mobilný telefón, dôležité dokumenty a vhodný odev.