BRATISLAVA – Každý rok si 10. októbra pripomíname Svetový deň duševného zdravia. Pri tejto príležitosti vám prinášame niekoľko rád, akým spôsobom si môžete svoje duševné zdravie zveľaďovať.
Duševné zdravie mnohí ľudia podceňujú. Možno preto, že nie je také viditeľné ako zlomená ruka alebo chrípka. To, čo je vo vyspelom svete už akýmsi štandardom, je ale u nás ešte stále do značnej miery tabu. Ľudia totiž cítia často hanbu, ak majú otvorene hovoriť o svojich duševných problémoch a vyhľadať odbornú pomoc. Z tohto dôvodu si preto často nechávajú svoje trápenia nevyriešené a trpia nimi tak oni, ako aj ich blízki.
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie má skúsenosť s duševným ochorením jeden zo štyroch ľudí. Realita na Slovensku nie je týmto číslam vzdialená. Podľa prieskumu Ligy za duševné zdravie každý štvrtý až piaty Slovák hlási časté prejavy úzkosti. „Je dôležité vedieť, že v oblasti duševného zdravia sú odborníci dostupní bezbariérovo – nie je potrebné priniesť na vyšetrenie žiadanku. Duševné poruchy nás oberajú o kvalitu života a funkčnosť. Negatívne ovplyvňujú aj naše okolie. Na Slovensku ešte stále bojujeme s hanbou a stigmou, ktoré sa spájajú v očiach mnohých s duševnými poruchami. Najčastejšími z nich sú úzkostné poruchy, depresie, závislosti a demencie,“ prízvukuje prezidentka Slovenskej psychiatrickej spoločnosti Ľubomíra Izáková.
V témach duševného zdravia sú pritom otvorenejší mladí ľudia. Bratislava je v tomto smere možno o čosi ďalej ako ostatné regióny Slovenska. „Otvorenosť v Bratislavskom kraji je špecifická, výnimočná. My na Slovensku stále zápasíme so stigmou a s tým, ako hovoriť o bolestiach duše,“ odznelo z úst Mareka Madra, psychológa a riaditeľa IPčka (internetovej linky dôvery pre mladých ľudí).
Liga za duševné zdravie sa preto snaží aktívne meniť postoje verejnosti k témam duševného zdravia a znižovať stigmatizáciu ľudí s duševnými poruchami. Práve v tento deň je preto viac než aktuálne pripomenúť si niekoľko jej zásad, akési desatoro, alebo skôr dvanástoro, ktoré nám môžu pomôcť na ceste ku kultivovaniu svojej duše.
1. Prijímaj sám seba – vybuduj si úctu k sebe, ale neber sa veľmi vážne. Spoznávaj seba, svoje prednosti a slabosti.
2. Hovor o tom – Zdieľaná starosť je polovičná, zdieľaná radosť dvojnásobná. Preto treba o svojich trápeniach, smútkoch, radostiach aj starostiach otvorene hovoriť.
3. Buď aktívny – Kým sa hýbeme, tak žijeme. Platí to aj naopak. Aktivita dodáva nášmu životu určitý „drive“. Vždy je za čím ísť a vždy je pred čím utekať. Len nestoj na mieste.
4. Uč sa nové veci – stále je čo spoznávať, učiť sa.
5. Stretávaj sa s priateľmi – rodinu si nevyberáme, ale priateľov áno. Vzťahy sú základom nášho života. Treba preto na nich pracovať, zveľaďovať ich a utužovať.
6. Rob niečo tvorivé – nemusí byť každý génius, ale niečo tvoriť vie každý. Dôležitejší je často proces ako výsledok.
7. Zapoj sa a pomáhaj – zaujímaj sa o to, čo sa deje okolo teba aj vo svete. Pomoc tým, ktorí to potrebujú, dáva zmysel nášmu životu. Preto tým, že pomáhame iným, pomáhame aj sebe.
8. Neváhaj požiadať o pomoc – bremeno bude ľahšie, ak sa oň podelíme. Keď cítiš, že je niečo pre teba priťažké, neváhaj požiadať o pomoc.
9. Oddychuj – uč sa oddychovať a hľadaj činnosti, ktoré ti prinášajú radosť.
10. Zdolávaj prekážky – hoci sú prekážky vždy ťažké, práve tie nás vedia posúvať vpred.
11. Neboj sa snívať – sny ti pomôžu definovať to, k čomu sa chceš priblížiť.
12. Ži tu a teraz – ži tým, čo sa okolo teba deje. Neuviazni v minulosti.
Užitočné linky:
Internetová linka dôvery pre mladých ľudí – www.ipcko.sk
Online terapia cez videohovor – www.hedepy.sk
Linka dôvery Nezábudka – 0800 800 566
Krízová linka pomoci – 0800 500 333
Národná linka na podporu duševného zdravia – 0800 193 193
Linka nádeje – 055/ 644 1155, 055/ 622 2323