Futbalistov čakajú dva kľúčové zápasy. Slováci v piatok nastúpia proti superfavoritovi skupiny

Slovensko - Portugalsko Cristiano Ronaldo a Denis Vavro. Foto: Martin Baumann/TASR

Slovenskí futbaloví reprezentanti odohrajú počas najbližších dní dva kvalifikačné zápasy, ktoré sa – vzhľadom na vývoj v skupine – dajú bez váhania označiť ako kľúčové. Za určitých okolností si v predstihu môžu zabezpečiť umiestnenie na jednej z prvých dvoch priečok v tabuľke, a teda aj postup na budúcoročné majstrovstvá Európy.

Prvý zápas v rámci októbrového asociačného termínu čaká Slovákov už dnes v piatok od 20.45 h v Portugalsku proti domácemu superfavoritovi. Dá sa povedať, že tento zápas je z najbližších dvoch ten atraktívnejší.

O tíme okolo kapitána Cristiana Ronalda stále platí, že v tejto kvalifikačnej skupine ešte ani raz neprehral a dokonca ani raz neinkasoval. Na čele tabuľky je po šiestich zápasoch s plným bodovým ziskom a obdivuhodným skóre 24:0.

Na druhej strane, darí sa aj našim. V aktuálnom kvalifikačnom cykle zo šiestich zápasov vyťažili štyri víťazstvá, ku ktorým pridali jednu remízu a jednu prehru. Takisto majú pozitívne skóre. Pozitívna je aj skutočnosť, že práve slovenskí reprezentanti potrápili Portugalčanov zatiaľ najviac. Pred mesiacom na Tehelnom poli sme sledovali vyrovnaný súboj, ktorý rozhodol v závere prvého polčasu stredopoliar Manchestru United Bruno Fernandes.

Nadviazať na septembrový výkon a prekvapiť favorita

Práve nadviazať na septembrový výkon je základným cieľom slovenského tímu. Predvedenú hru podporiť akýmkoľvek bodovým ziskom zo Štadiónu Draka v Porte by bolo veľkým prekvapením, o ktoré sa však naši rozhodne budú pokúšať.

„Je krásne hrať v Porte pred toľkými fanúšikmi. V tomto zápase nemáme čo stratiť, môžeme len získať. Máme na to, aby sme favorita potrápili, ale nebude to jednoduché. Portugalci majú obrovskú silu, hrajú doma a fanúšikovia ich budú hnať dopredu. Musíme premieňať svoje šance a vyťažiť z minima maximum,“ povedal slovenský stredopoliar Stanislav Lobotka.

V septembrovom vzájomnom súboji malo Slovensko niekoľko príležitostí skórovať, ani jednu však nevyužilo. V šanci bol aj krídelník Sparty Praha Lukáš Haraslín, ktorý v piatok do zápasu určite nezasiahne. Pre zranenie totiž s výpravou do Portugalska necestoval. Tréner Slovákov Francesco Calzona tak musí nájsť do základnej jedenástky vhodnú alternatívu. Možností sa ponúka viacero, väčšina reprezentantov totiž na klubovej úrovni pravidelne hráva a do reprezentácie si priniesli dobrú formu.

„Je pravda, že naša ľavá strana, na ktorej sme s ním počítali, je fyzickejšia a technickejšia. Aj charakteristiky hráčov sú ofenzívnejšie. Máme však v mužstve hráčov, ktorí môžu Lukáša v pohode zastúpiť. To sa mi potvrdilo aj počas tohto zrazu. Každý, koho sme na ten post potrebovali, trénoval počas týždňa dobre,“ povedal Calzona v Portugalsku.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými  Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami