BRATISLAVA – Po neslávnom rozhovore Matúša Valla u Zuzany Kovačič Hanzelovej (ZKH), kde nevedel svojho starostu Mateja Vagača pochváliť prakticky za nič, sa starosta musel pochváliť sám. V diskusii na sociálnej sieti vymenoval 17 zásahov a projektov, ktoré za rok zvládol úrad urobiť. Pozrieme sa na ne bližšie.
Na úvod Matej Vagač pripomenul projekt otvorených školských dvorov pre verejnosť, za ktorý ho pochválil aj Matúš Vallo. Len teda napísal, že „vzniklo“ 7 doposiaľ nevyužívaných športovísk pre verejnosť. Nuž, nevzniklo. Boli tam aj dovtedy a slúžili školákom od rána až do neskorého poobedia. Za nápad a realizáciu ale treba Vagačovi udeliť pochvalu.
Spomenul aj rekonštrukciu školského dvora na ZŠ Milana Hodžu, odstraňovanie grafiti, zrekonštruované toalety, zavedenie transparentných výberových konaní na pracovné pozície, prípravu dokumentu Program hospodárskeho a sociálneho rozvoja obce, dokončenie chodníka a schodov pri ZŠ Mudroňova.
To je bežná agenda každej obce, plánovaná dopredu, nič svetoborného. A že je výberové konanie na nejakého zamestnanca transparentné, ešte neznamená, že bude transparentný aj výber. Najmä v prípade jednofarebného zastupiteľstva drukujúceho starostovi.
Potom sa Vagač začal chváliť dokončením projektov nastavených a odštartovaných bývalými starostami – dokončenie rekonštrukcie Konventnej ulice, dokončenie cyklotrasy na Blumentálskej, otvorenie Denného centra G52, revitalizácia Grassalkovichovej záhrady a nadstavby na ZŠ Dubová.
Chváliť sa cudzím perím a neudeliť kredit svojim predchodcom, to je iba drzosť. Uvidíme, aké projekty vymyslí, úspešne naštartuje a snáď aj dokončí staromestský úrad na Vagačov popud.
Pravdepodobne pre nedostatok iných úspešných projektov sa Matej Vagač pochválil aj projektmi, pri ktorých iniciatívu vyvinul niekto iný a Staré Mesto sa k nim „prilepilo“. Takým je zavedenie parkovacej zóny SM0 na podnet magistrátu či rekonštrukcia priestoru Námestia Karola Vaculíka v réžii Slovenskej národnej galérie.
Starosta tiež tvrdí, že mestská časť zefektívnila čistenie historického centra spoluprácou s Komunálnym podnikom, ktorú chce postupne rozširovať. Toto tvrdenie sa nedá veľmi overiť. Pripomeňme však, že Matej Vagač vyhral voľby s agendou premeny Technických služieb Starého Mesta na pracovisko starostlivosti o zeleň. Zvyšok kompetencií má do konca tohto kalendárneho roka prebrať práve Komunálny podnik. Aktuálne prebral len čistenie pešej zóny, s výnimkou Hviezdoslavovho námestia.
Otázka znie, prečo? Ak má byť čistenie ulíc Komunálnym podnikom lepšie v každom smere, aký je zmysel jeho vynímania z pešej zóny a ponechanie v zodpovednosti TSSM?
Asi najvtipnejšiu pochvalu si starosta udelil v prípade odstraňovania takzvaného vizuálneho smogu, keď na Kúpeľnej ulici došlo k odstráneniu dvoch (!) citylightov. Gratulujeme.
Poslednou, sedemnástou vecou zo zoznamu úspechov pôsobenia Mateja Vagača, je nasledujúce tvrdenie: „Začali sme pracovať na nájomných bytoch a ich prideľovaní učiteľkám a učiteľom našich staromestských škôl a materských škôl.“
Ani v tejto téme Vagač neprináša nič prevratné. Nájomné byty pre učiteľov úspešne presadzovali aj jeho predchodcovia. Tváriť sa, že prichádza s niečím novým, na čom len teraz začali pracovať, je opätovným vynachádzaním teplej vody.
Pôvodne sa mohlo zdať, že keď primátor nebol schopný pochváliť starostu Starého Mesta za nič zmysluplné, bol iba zaskočený otázkou. Dnes ale vidíme, že ho naozaj nemal reálne za čo pochváliť. Keď po roku vo funkcii vypustí starosta elitnej mestskej časti do éteru takýto zoznam „úspechov“, začína byť na mieste otázka jeho kompetentnosti. Kúriť a svietiť dokáže skoro každý, priniesť pridanú hodnotu len málokto.