Prešov má novú pamätihodnosť. Je ňou trolejbus

PREŠOV – Vedeli ste, že za pamätihodnosť sa dá považovať aj prostriedok mestskej hromadnej dopravy? Prešov už takú jednu má. Ide o historický, no stále funkčný trolejbus Škoda 14 TrM s evidenčným číslom 123.

trolejbus Nová pamätihodnosť v Prešove. Foto: Mesto Prešov

Každá obec alebo mesto majú súčasti kultúrneho dedičstva, ktoré nie sú národné kultúrne pamiatky, ale sú pre danú obec alebo mesto charakteristické, ojedinelé a jedinečné.

Prešov má 58 pamätihodností. Pribudli ďalšie dve

Môže ísť o hnuteľné a nehnuteľné veci, kombinované diela človeka a prírody, historické udalosti, názvy ulíc, zemepisné a katastrálne názvy, ktoré sa viažu k histórii a osobnostiam konkrétnej obce alebo mesta. Prešov má od roku 2009 po súčasnosť zapísaných celkom 58 pamätihodností a po včerajšom zasadnutí mestského zastupiteľstva doň pribudli ďalšie dve. Ide o Justičný palác na Námestí legionárov 4 v Prešove a trolejbus Škoda 14 TrM s evidenčným číslom 123.

Posledný svojho druhu v Prešove

Trolejbus je posledné vozidlo ešte klasickej stavby, čo znamená, že je vysokopodlažný. Dopravný podnik mesta Prešov (DPMP) v súčasnosti nemá zachované žiadne historické vozidlo. V uplynulých rokoch mal niekoľko vozidiel, ktoré mali byť uchované ako historické vďaka ich výnimočnosti pre mesto Prešov. „Z nepochopiteľných dôvodov však boli všetky tieto vozidlá zlikvidované. Všetky autobusy tvorili kolorit mesta Prešov a každé z nich predstavovalo jednu etapu cestovania v MHD. Trolejbus Škoda 14 TrM s evidenčným číslom 123 s rokom výroby 2001 je posledný zástupca svojho druhu v Prešove a v súčasnosti už do premávky nezasahuje,“ objasnil vedúci odboru školstva, kultúry a cestovného ruchu mestského úradu Igor Hodžia s tým, že charakteristické znaky trolejbusu sú delené čelné sklo a čalúnené sedadlá v interiéri. „Naozaj som rád, že tento návrh prešiel. Je veľmi dôležité, aby sme mali historické vozidlá chránené. V Plzni ich majú veľa a tvoria akúsi pamäť mesta na to, čo pre nich mestská doprava znamená,“ uviedol primátor mesta Prešov František Oľha. Trolejbus je plne funkčný a DPMP ho využíva aj na príležitostné nostalgické jazdy spojené s významnými výročiami mestskej dopravy v Prešove.

Novou pamätihodnosťou je aj Justičný palác

Architektom tohto objektu je jeden z najvýznamnejších slovenských architektov, predstaviteľ funkcionalizmu, profesor Emil Belluš. V roku 1965 mu bol udelený titul Národný umelec a v roku 1969 získal cenu Dušana Jurkoviča za celoživotné dielo. Bol predsedom Spolku architektov Slovenska. Dve alegorické sochy Spravodlivosť a Zákon sú dielom akademického sochára Františka Gibalu, ktorého pokladajú za zakladateľa moderného slovenského sochárstva.