Nadŕža Dolinková súkromným nemocniciam? V reforme im dala lepšie miesto, opozícii to vysvetlí na mimoriadnom výbore

Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková navštívila pracoviská Univerzitnej nemocnice Bratislava Zuzana Dolinková. Foto: Martin Baumann/TASR

Opozícia žiada zvolanie mimoriadneho parlamentného výboru za účasti šéfky rezortu zdravotníctva Zuzany Dolinkovej (Hlas). Má podozrenie o nezákonnom zaradení dvoch zdravotníckych zariadení do siete nemocníc. Ministerka tvrdí, že konala na základe odporúčaní odborníkov. Predseda zdravotníckeho výboru potvrdil, že sa bude konať zrejme budúci týždeň.

Na štvrtkovej tlačovej konferencii informovali členovia zdravotníckeho výboru Oskar Dvořák (PS), Marek Krajčí (hnutie Slovensko), Peter Stachura a František Majerský (obaja KDH), že ministerka zmenila sieť nemocníc v prospech dvoch zdravotníckych zariadení.

„Vláda ešte nezískala dôveru, a v programovom vyhlásení sa zaväzuje, že bude rešpektovať a pokračovať v nemocničnej reforme, no praktickými krokmi, ktoré teraz vidíme, túto reformu ohýba,“ skonštatoval Dvořák.

Optimalizácia siete nemocníc (OSN) je reforma, na ktorú sme z európskych peňazí dostali takmer miliardu eur. Rozdeľuje nemocnice do piatich skupín podľa diagnóz a výkonov, ktoré v nich budú lekári vykonávať. Piata úroveň je najvyššia a prvá najnižšia.

Prvé zmeny v praxi mali ľudia pôvodne pocítiť budúci rok, ale nová vláda už schválila zákon, ktorý dáva reforme ročné prechodné obdobie, takže platiť by mala až od roku 2025. Ministerka chce, aby parlament tento zákon schválil v skrátenom legislatívnom konaní.

Opozícii sa nepozdáva to, na akú úroveň Dolinková umiestnila bratislavskú Nemocnicu Bory a Kardiocentrum AGEL Košice-Šaca.

Rozsah a hierarchia nemocníc podľa Optimalizácie siete nemocníc. Zdroj: ministerstvo zdravotníctva

Bory nemajú dosť pacientov a Agel zas výkonov

Nemocnica Bory, ktorú kategorizovali ako zariadenie tretej úrovne, nespĺňa podľa Dvořáka spádovú požiadavku. „My už v Bratislave máme veľkú nemocnicu, ktorá spĺňa úroveň trojkovej, štvorkovej a v niektorých prípadoch aj päťkovej nemocnice. Zákon hovorí, že ak chce prísť nová nemocnica tretej úrovne, tak musí mať minimálne spády 450-tisíc poistencov,“ podotkol s tým, že Nemocnica Bory prekračuje zákonnú povinnosť o 120-tisíc poistencov v spáde.

Košické kardiocentrum zase podľa Dvořáka nespĺňa požiadavku o vykonaní určitého počtu výkonov v rokoch 2019 až 2021. „Toto nie je možné, pretože kardiocentrum vzniklo až v roku 2022,“ skonštatoval.

Krajčí dodal, že pri optimalizácii došlo k viacerým porušeniam zákona. „Zákon zjavne nebol dodržiavaný nielen súčasnou ministerkou, ale ani jej predchodcami,“ doplnil.

Zároveň skritizoval ministerku za netransparentnú komunikáciu. „V súčasnosti sme svedkami toho, že za zatvorenými dverami ministerstva sa dejú zvláštne veci. Ministerka robí rozhodnutia, no my nevieme, na základe akých dát,“ dodal Krajčí. Od Dolinkovej žiada, aby rozhodnutia na výbore vysvetlila.

Budúci týždeň zasadne zdravotnícky výbor

Predseda parlamentného výboru pre zdravotníctvo Vladimír Baláž (Smer) vo štvrtok večer pre agentúru TASR potvrdil, že mimoriadny výbor zasadne a bude rokovať ku kategorizácii nemocníc.

Zvolanie avizuje hneď po zasadnutí výboru po prerokovaní druhého čítania k návrhu na skrátené legislatívne konanie pri novele zákona o kategorizácii ústavnej zdravotnej starostlivosti. „To znamená, že najpravdepodobnejšie budúci týždeň utorok okolo 12.00 h až 13.00 h,“ doplnil.

Baláž zároveň rozhodnutie o zaradení daných nemocníc do siete rešpektuje. „Podľa vyjadrení ministerstva zdravotníctva postupovala ministerka zdravotníctva podľa rozhodnutia Rady pre tvorbu siete nemocníc, ktorá spomenuté ústavné zariadenia odporučila zaradiť do siete,“ uzavrel.

Vladimír Baláž. Foto: Michal Svítok/TASR

Ministerka konala na odporúčanie Rady pre tvorbu siete

Rezort zdravotníctva tvrdí, že obe zariadenia zaradil do siete na základe odporúčaní Rady pre tvorbu siete kategorizovaných nemocníc. V nej má zastúpenie Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, zdravotné poisťovne, VÚC, Asociácia na ochranu práv pacientov, zástupcovia nemocníc a ministerstvo zdravotníctva.

Obom spomínaným súkromným zdravotníckym zariadeniam sa nepáčilo ich postavenie v sieti, preto sa odvolali. Exminister zdravotníctva Michal Palkovič o nich rozhodol v lete tohto roku a takpovediac sa zhodol s tým, čo dnes hovorí opozícia. Obom nemocniciam vytkol to isté – nedostatok pacientov a aj lekárov s atestáciou – preto kardiocentrum zo siete nemocníc vypustil a Bory zaradil do druhej (regionálnej) úrovne.

Dňa 23. októbra 2023 rada hlasovala o tom, či vyhovie doručeným námietkam oboch súkromných zariadení.

Rada odporučila ministerke Dolinkovej, aby Nemocnicu Bory zaradili do tretej úrovne s doplnkovými programami a kardiocentrum v Šaci zaradila do úrovne tých zariadení, ktoré poskytujú špecializovanú zdravotnú starostlivosť s konkrétnymi doplnkovými programami. „Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková pre kardiocentrum Šaca zároveň stanovila pri zaradení do siete podmienku splynutia so všeobecnou Nemocnicou AGEL Košice-Šaca,“ píše sa v tlačovej správe.

„V zmysle programového vyhlásenia vlády sme sa zaviazali konať v súlade s odbornými odporúčaniami, čo sme v maximálnej miere urobili, a rozhodovali sme pri kategorizácii týchto zdravotníckych zariadení na základe rozhodnutia Rady pre tvorbu siete kategorizovaných nemocníc,“ uviedla ministerka zdravotníctva.

Rozhodnutie Rady má len odporúčací charakter, ale ministerka tvrdí, že keby nerešpektovala názor odborníkov, podkopala by samotný význam a účel tohto orgánu.

Kompletná sieť je dostupná na stránke www.sietnemocnic.sk. V tomto zozname sú odzrkadlené aj zmeny navrhnuté Radou pre tvorbu siete: https://www.health.gov.sk/Zdroje?/Sources/Siet-nemocnic/Zoznam_nemocnic_v_sieti-20231031.xlsx


Ďalšie články