Prihlásiť sa

Nadŕža Dolinková súkromným nemocniciam? V reforme im dala lepšie miesto, opozícii to vysvetlí na mimoriadnom výbore

Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková navštívila pracoviská Univerzitnej nemocnice Bratislava Zuzana Dolinková. Foto: Martin Baumann/TASR

Opozícia žiada zvolanie mimoriadneho parlamentného výboru za účasti šéfky rezortu zdravotníctva Zuzany Dolinkovej (Hlas). Má podozrenie o nezákonnom zaradení dvoch zdravotníckych zariadení do siete nemocníc. Ministerka tvrdí, že konala na základe odporúčaní odborníkov. Predseda zdravotníckeho výboru potvrdil, že sa bude konať zrejme budúci týždeň.

Na štvrtkovej tlačovej konferencii informovali členovia zdravotníckeho výboru Oskar Dvořák (PS), Marek Krajčí (hnutie Slovensko), Peter Stachura a František Majerský (obaja KDH), že ministerka zmenila sieť nemocníc v prospech dvoch zdravotníckych zariadení.

„Vláda ešte nezískala dôveru, a v programovom vyhlásení sa zaväzuje, že bude rešpektovať a pokračovať v nemocničnej reforme, no praktickými krokmi, ktoré teraz vidíme, túto reformu ohýba,“ skonštatoval Dvořák.

Optimalizácia siete nemocníc (OSN) je reforma, na ktorú sme z európskych peňazí dostali takmer miliardu eur. Rozdeľuje nemocnice do piatich skupín podľa diagnóz a výkonov, ktoré v nich budú lekári vykonávať. Piata úroveň je najvyššia a prvá najnižšia.

Prvé zmeny v praxi mali ľudia pôvodne pocítiť budúci rok, ale nová vláda už schválila zákon, ktorý dáva reforme ročné prechodné obdobie, takže platiť by mala až od roku 2025. Ministerka chce, aby parlament tento zákon schválil v skrátenom legislatívnom konaní.

Opozícii sa nepozdáva to, na akú úroveň Dolinková umiestnila bratislavskú Nemocnicu Bory a Kardiocentrum AGEL Košice-Šaca.

Rozsah a hierarchia nemocníc podľa Optimalizácie siete nemocníc. Zdroj: ministerstvo zdravotníctva

Bory nemajú dosť pacientov a Agel zas výkonov


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami