Prihlásiť sa

Česká firma údajne dodávala kľúčové súčiastky ruským vrtuľníkom aj po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. Firma První brněnská strojírna Velká Bíteš (PBS) to vraj robila cez tretie firmy v Kazachstane a v Indii. Česká firma odmieta obvinenia z porušenia protiruských sankcií.

PBS, ktorá na ruskom trhu pôsobí približne dvadsať rokov, údajne vyrába kľúčové súčiastky, ktoré slúžia na naštartovanie motora vrtuľníkov Mi-8. Ukrajinský portál Kyiv Independent citoval analýzu ukrajinskej mimovládnej organizácie State Watch, ktorá na základe dát z exportných registrov tvrdí, že PBS súčiastky dodávala za Ural cez indickú firmu Space Era Materials and Processes. Česká firma takto údajne dodala Rusku dvadsať súčiastok v hodnote 8,5 milióna dolárov.

PBS sa bráni, že indická databáza nie je dôveryhodný zdroj, lebo v nej je priestor na manipuláciu údajov. „Domnievame sa, že od začiatku ide o špinavú hru ruských služieb, ktoré jednoducho vložili do databázy falošné údaje,“ tvrdí firma a zdôrazňuje, že s Ruskom nijako nespolupracuje.

(kyiv independent)


Filter
Všetky kategórie
Pridať kategórie
Vojna na Ukrajine Voľby 2023 Kultúra Slovensko Svet Ekonomika Z regiónu Šport Počasie Doprava Kresťanstvo Vojna v Izraeli
Minúta
Minúta
Nové správy

Najvyšší súd opäť odročil konanie v korupčnej kauze bývalého príslušníka SIS Petra Gašparoviča a expolicajta Ladislava Vičana. Dôvodom bola Vičanova neúčasť z dôvodu hospitalizácie po úraze. Zasadnutie bolo odročené na 14. decembra.

Prečítať viac 

Z dôvodu hospitalizácie Ladislava Vičana Najvyšší súd znovu nerozhodoval o dovolaní prokurátora v korupčnej kauze. Ošetrujúci lekár aj Zbor väzenskej a justičnej stráže zhodne potvrdili, že pre Vičanov zdravotný stav nie je možné pustiť ho z nemocnice.

Prečítať viac 

Z deviatich odsúdených z hromadného znásilnenia 15-ročnej Nemky pôjde za mreže len jeden. Ostatní dostali podmienky. „Ktorý muž by to nechcel?“ obhajoval svoje konanie 19-ročný Iránec, ktorý si vo väzení odsedí dva roky a deväť mesiacov.

Prečítať viac 

Takmer desať miliónov Rusov by mohlo zbankrotovať. Počet Rusov s pôžičkami po splatnosti dosiahol v novembri tohto roku 9,79 milióna. V priebehu roka ich počet vzrástol o jedenásť percent a ich celkový dlh činí 6,33 bilióna rubľov. Vyplýva to z údajov United Credit Bureau.

Prečítať viac 

Daniel Milo privítal nové osadenstvo rezortu vnútra vulgárnym tričkom s nápisom F*ck you Putin. Informoval o tom na sociálnej sieti.

Prečítať viac 

Peter Pellegrini deklaroval plán navštíviť v blízkej budúcnosti Ukrajinu, presný termín neuviedol. Predseda parlamentu informoval, že na budúci týždeň ho čaká zahraničná pracovná cesta do Rakúska a následne by rád zavítal aj do Európskeho parlamentu a stretol sa s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou.

Prečítať viac 

Rezort dopravy odvolal v stredu celé predstavenstvo Letiska M. R. Štefánika a mení aj členov predstavenstva Železničnej spoločnosti Slovensko. Novým generálnym riaditeľom a predsedom predstavenstva bratislavského letiska sa stal Dušan Novota, šéfom železníc sa stal Peter Helexa.

Prečítať viac 

Český predseda Senátu Miloš Vystrčil a slovenský predseda Národnej rady Peter Pellegrini hovorili o ďalšej podpore Ukrajiny. Pellegrini potvrdil, že Slovensko už vyčerpalo možnosti darovania zbraňových systémov Ukrajine, jeho český náprotivok prijal „s potešením správu“, že Slovensko je pripravené podporovať Ukrajinu všetkými ostatnými spôsobmi.

Prečítať viac 

Záujmom Maďarska je civilizovaná spolupráca medzi Východom a Západom. Uviedol to vo štvrtok šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó pred odletom na 30. ministerskú radu Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe.

Prečítať viac 

Štátny tajomník rezortu diplomacie Rastislav Chovanec prijal v stredu veľvyslankyňu Španielskeho kráľovstva Loreu Arribalzaga Ceballosovú. Rokovali predovšetkým o ekonomickej dimenzii zahraničnej politiky, pričom ocenili úroveň hospodárskej spolupráce.

Prečítať viac 

Mimoriadny výbor pre pôdohospodárstvo a životné prostredie sa uskutoční v utorok. Opozícia očakáva od šéfa envirorezortu Tomáša Tarabu objasnenie avizovaných zámerov v rezorte, ako je prehodnotenie celoročnej ochrany vlka dravého na Slovensku.

Prečítať viac 

Vyšetrovateľ NAKA Milan Sabota, ktorého postavil mimo služby Matúš Šutaj Eštok, sa môže v piatok vrátiť do práce. Rozhodol o tom Mestský súd Bratislava IV. V prípade šiestich odstavených čurillovcov doteraz súd v troch prípadoch vyhovel a v ďalších dvoch nie.

Prečítať viac 

Študentský LGBT spolok Light, ktorý pôsobí na Univerzite Komenského, zorganizoval v stredu protest na podporu Palestíny. Na organizácii zhromaždenia sa podieľala aj iniciatíva Povstanie pokračuje a Iniciatíva za spravodlivý mier na Blízkom východe.

Prečítať viac 

Česká republika a Slovensko by mohli spolupracovať v oblasti energetiky v rámci projektu zdieľania rezervných kapacít. Mohlo by to priniesť stabilnejšie a nižšie ceny energií, zhodli sa predseda Senátu Parlamentu Českej republiky Miloš Vystrčil a slovenský predseda parlamentu Peter Pellegrini.

Prečítať viac 

Predstavitelia EÚ, Ukrajiny aj Putin vyzdvihli prínos Kissingera, ktorý zomrel v stredu 29. novembra vo veku 100 rokov. U bývalého amerického ministra zahraničných vecí (1973-1977) ocenili jeho vplyv a diplomatické schopnosti, ktorými prispel ku globálnej bezpečnosti.

Prečítať viac 

Polícia preveruje streľbu v súvislosti so samovraždou 15-ročného Romana, ktorú má na svedomí mladíkova mama. Na ulici v Parchovanoch, kde bývajú Romanovi rodičia, pred domom jednej z jeho spolužiačok, zaistili policajti vystrelené nábojnice.

Prečítať viac 

Zákazníci počas potravinovej zbierky odovzdali trvanlivé potraviny, hygienické potreby, balíčky a peňažné kupóny v hodnote takmer 190-tisíc eur. Reťazec Tesco, ktorý zbierku organizoval, prispeje finančnou sumou vo výške 20 percent všetkých vyzbieraných darov, čo predstavuje takmer 38-tisíc eur.

Prečítať viac 

Robert Fico avizuje mimoriadnu schôdzu o plytvaní štátnych peňazí na výstave EXPO v Dubaji. Od lídra strany SaS Richarda Sulíka chce premiér žiadať náhradu vzniknutej škody.

Prečítať viac 

Kirgizsko môže mať novú vlajku. Poslanci posunuli do druhého čítania návrh zákona, ktorý ju mierne zmení. Podľa autorov návrhu sú zmeny dôležité a potrebné. Iniciatívu podporil aj prezident Sadyr Japarov, podľa ktorého bude Kirgizsko „vyspelou a nezávislou krajinou ako lúče na vlajke“.

Prečítať viac 

Sestra vodcu KĽDR Kim Čong-una odmietla medzinárodné odsúdenie nedávneho vypustenia špionážnej družice ako „absurdné“ a vyhlásila, že jej krajina sa nikdy nevzdá svojho vesmírneho programu.

Prečítať viac 

Vláda chce od nového roka zrušiť fond vzájomnej pomoci zriadený počas pandémie. Zostatok financií sa má presunúť do štátneho rozpočtu.

Prečítať viac 

Výplaty učiteliek v materských školách a ich prevádzku by mal od roku 2025 financovať štát priamo z rozpočtu. Doposiaľ mali ich financovanie na starosti samosprávy. Tie sa obávajú, že po zmene prídu o peniaze.

Prečítať viac 

Na niektorých úsekoch ciest sa nachádza zľadovatený sneh. Ide o cesty tretej triedy v obvode Kokava nad Rimavicou a horský priechod Zbojská na ceste I/72. Všetky sledované diaľničné úseky a rýchlostné cesty na území Slovenska sú zjazdné.

Prečítať viac 

Európska únia poskytne Slovinsku po letných záplavách zálohovú platbu vo výške 100 miliónov eur v rámci Fondu solidarity Európskej únie, aby sa znížilo finančné bremeno úsilia Ľubľany o obnovu po škodách.

Prečítať viac 

Turecko oznámilo Švédsku, že v priebehu niekoľkých týždňov ratifikuje vstup Štokholmu do NATO. Uviedol to švédsky minister zahraničných vecí Tobias Billström. Turecko však poprelo, že by poskytlo časový plán ratifikácie.

Prečítať viac 

Vo štvrtok bude prevažne zamračené počasie, s teplotami do 2 stupňov Celzia. Vo viacerých okresoch najmä na strednom Slovensku treba počítať so snežením aj poľadovicou.

Prečítať viac 

Vatikán chce očividne schladiť vášne nemeckých synodalistov pred ďalšími rokovaniami. Vatikánsky „premiér“ kardinál Pietro Parolin adresoval v októbri generálnej tajomníčke nemeckých biskupov oficiálnu nótu, v ktorej spresňuje, že pri plánovaných rozhovoroch sa neráta s vyjednávaním v otázkach cirkevného učenia o homosexualite a kňazskej ordinácii žien.

Prečítať viac 

Streľba v Jeruzaleme si vyžiadala jednu obeť a osem zranených. Útočníci strieľali na ľudí na autobusovej zastávke, priblížila polícia.

Prečítať viac 

Slafkovský prispel v NHL asistenciou k víťazstvu Montrealu na ľade Columbusu 4:2.

Prečítať viac 

Prezidentka Taiwanu tvrdí, že Čína neplánuje inváziu, pretože má dosť vlastných problémov v ekonomickom a politickom sektore.

Prečítať viac 

V Rusku odsúdeného Američana Paula Whelana za špionáž, fyzicky napadol spoluväzeň. Incident sa odohral vo väznici IK-17 s maximálnym stupňom stráženia.

Prečítať viac 

Český expremiér Andrej Babiš začal v snemovni slovnú potýčku po tom, čo koaliční poslanci schválili štátny rozpočet na budúci rok s deficitom 252 miliárd korún.

Prečítať viac 

Katar potvrdil predĺženie prímerie medzi Izraelom a Hamasom do piatka, informoval o tom hovorca katarského ministerstva zahraničných vecí Madžíd Ansárí.

Prečítať viac 

Ruské ministerstvo vnútra chce, aby všetci cudzinci pri vstupe do krajiny potvrdzovali svoju lojalitu voči Moskve svojím podpisom. „Dohoda o lojalite“, ako by sa mala volať, by nezahŕňala len zákaz kritiky ruských úradov, ale aj ďalšie obmedzenia s cieľom chrániť národné záujmy Ruskej federácie.

Prečítať viac 

Pellegrini odcestoval na oficiálnu návštevu Českej republiky. V Prahe sa stretne so všetkými najvyšším ústavnými činiteľmi.

Prečítať viac 

Exprezident Bush vzdal hold zosnulému šéfovi diplomacie USA Kissingerovi. Spojené štáty americké stratili podľa Busha smrťou Henryho Kissingera jeden zo svojich „najspoľahlivejších a najvýraznejších hlasov“ v oblasti zahraničnej politiky.

Prečítať viac 

Prímerie medzi Izraelom a Hamasom pokračuje, vyjednáva sa o rukojemníkoch zadržiavaných v Pásme Gazy.

Prečítať viac 

Izraelské jednotky smrteľne postrelili dve deti z Predjordánska vo veku 8 a 15 rokov. Uviedla palestínska oficiálna tlačová agentúra WAFA.

Prečítať viac 

Pri požiari ubytovne v Kazachstane prišlo o život najmenej 13 ľudí. Požiar vypukol vo štvrtok pred východom slnka v najväčšom kazašskom meste Alma-Ata.

Prečítať viac 
Nahrávam...
Ďalšie články