Prešovskí poslanci schválili zvyšovanie poplatkov a daní. Takto sa to dotkne obyčajných ľudí

PREŠOV – Zvyšovanie poplatku za odpad vyvolalo na stredajšom mestskom zastupiteľstve búrlivú argumentačnú prestrelku. Rokovacou miestnosťou lomcovali silné emócie. Zvýšenie poplatku za odpad napokon poslanci schválili. Rovnako tak schválili zvýšenie dane za nehnuteľnosti.

dane_peniaze_eura Ilustračná snímka Foto: Pixabay.com

Jeden z bodov rokovania stredajšieho mestského zastupiteľstva bol aj návrh na zvýšenie poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady. V návrhu išlo o zvýšenie o 11,58 percenta. Malo ísť o navýšenie pôvodnej sumy 49,27 eura za osobu na jeden kalendárny rok na 54,96 eura. Pri takto nastavených sadzbách by sa podľa predloženého materiálu mestu Prešov zvýšil rozpočet na odpady o približne 1 185 000 eur. Podľa mesta tieto peniaze využijú len v súvislosti s odpadmi. Suma je potrebná na vykrytie výdavkov na zber, prepravu a likvidáciu odpadov v roku 2024.

Keďže bol materiál o zvýšení poplatku za odpad verejne prístupný na úradnej tabuli mesta Prešov, pripomienkovať ho mohol každý obyvateľ. Na radnicu tak celkovo prišlo trinásť pripomienok. Podľa vedúceho odboru financií Radka Lapoša však ani jedna z nich nespĺňala náležitosti, preto neboli uznané. Pripomienky k návrhu však mali viacerí poslanci mesta, padlo aj vyjadrenie, že toto zvýšenie poplatku za odpad je pre obyvateľov mesta trestom. „Dane majú byť za služby, nie za trest. V tomto meste sú za trest,“ povedal poslanec Rudolf Dupkala.

Poslankyňa Renáta Fedorčíková uviedla, že poplatok za odpad sa v meste Prešov zvyšoval pred rokom. „Technické služby potrebujú stále viac peňazí a stále im dáme. Čo sa udialo za posledné roky, čo prehodnotili? Vyváža sa odpad efektívne? Je nutné vyvážať odpad cez sviatky, keď sú náklady vyššie?“ podotkla s tým, že návrh nepodporí.

Poslanec Richard Dubovický podľa svojich vlastných slov tiež nie je zástancom zvýšenia. „Ale mali by sme to urobiť na základe zákona. V Prievidzi platia obyvatelia 73 eur, čo už považujem za likvidačné, ale tváriť sa, že každý rok budú položky lacnejšie, sa nedá. Ak mi dáte iné riešenie, budem len rád. Nechcem sekať z iných vecí ako kultúra, sociálna oblasť či šport,“ vyjadril sa.

Práve za ušetrenie v inej oblasti by bol poslanec Lukáš Anderko. „Namiesto ušetrenia inde ideme ťahať poplatky od obyvateľov. Neviem, prečo niečo ideme dať zadarmo, napríklad MHD, a na druhej strane ideme ťahať z ľudí peniaze. Poplatok je už dostatočne vysoký. Ja sám som v roku 2019 zdvíhal poplatok, ale vtedy ekonomika šliapala. Dnes reálna mzda klesá. Toto je nefér voči obyvateľom, toto dnes podporiť neviem,“ uviedol.

Po slovách o MHD zadarmo sa primátor František Oľha dôrazne ohradil. Situáciu so zvyšovaním poplatku za odpad vysvetlil svojrázne. „Spomenul si MHD? Deti a dôchodcovia majú platiť odpady? Nesieme následky, ktoré urobilo bývalé vedenie mesta,“ čím narážal na uzatvorenie nevýhodných zmlúv medzi mestom Prešov a firmou Kosit. Podľa jeho slov Andrea Turčanová do zmluvy zaradila inflačnú doložku a podpísali sa zvýšené ceny za nakladanie s odpadmi. Na to zareagoval poslanec Rudolf Dupkala. „Niekto nám tu zanechal pekný bordel. Ak sa stala chyba, hoci aj za vlády KDH, si, pán primátor, povinný vyvodiť následky,“ dodal.

Takmer okamžite po schválení vyšších poplatkov za odpad schválili mestskí poslanci aj zvýšenie dane z nehnuteľnosti. Ide o zvýšenie o 7,7 percenta. Vlastník jednopodlažného domu (120 štvorcových metrov) tak v roku 2024 zaplatí sumu 82,44 eura. Vlastník bytu (68 štvorcových metrov) zaplatí daň za byt v sume 46,72 eura. Daňová povinnosť vlastníka garáže (19 štvorcových metrov) bude 38,05 eura. Vlastník záhrady (382 štvorcových metrov) zaplatí 31,24 eura.

Pozmeňujúcim návrhom poslanca Martina Ďurišina však prešla zmenou platba za stavby na bývanie a drobné stavby, ktoré majú doplnkovú funkciu pre hlavnú stavbu. Namiesto ročnej sadzby 0,687 eura za každý začatý meter štvorcový zaplatí daňový poplatník 0,829 eura. Zmenou prešla aj sadzba dane z bytov za byt, z pôvodného návrhu 0,687 eura za každý aj začatý meter štvorcový podlahovej plochy bytu na 0,829 eura. „Ide o zvýšenie týchto položiek. Podľa analýz z ostatných samospráv je to však ešte stále nižšie, ako majú ostatné mestá, kde sa táto suma pohybuje okolo jedného eura,“ vysvetlil poslanec Marián Damankoš.