PREŠOV – S predajom vianočných kaprov začali obchodníci v Prešove tento týždeň. Živé vianočné ryby si ľudia budú môcť kúpiť na troch miestach, pri NC Jednota, OC Eperia a pri Sadexe. Odborníci však majú niekoľko odporúčaní, ako s kaprami zaobchádzať.
Kapor je na Slovensku tradičná vianočná potravina. Ako uvádza usmernenie Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR (ŠVPS SR), je vymedzených niekoľko legislatívnych požiadaviek na predaj týchto vianočných rýb. Predajcovia musia dodržať prísne podmienky.
„Musia byť riadne ohlásení na regionálnej a potravinovej správe. Riadia sa hygienickými požiadavkami stanovenými v legislatíve Európskej únie a národnej legislatíve. Nesmú použiť zviera ako cenu alebo prémiu v súťaži a pri vystúpení zvierat. Voda v nádrži musí mať od 5 do 10 stupňov, musí byť čistá a nesmie byť kaprami preplnená. Pri manipulácii s kaprami je nevyhnutné minimalizovať čas mimo vody strávený rybami počas manipulácie,“ káže usmernenie.
Stanovené sú aj podmienky pri zabíjaní kaprov. Predajca, ak ho o to požiada kupujúci, zabije rybu v osobitnom priestore, mimo dohľadu zákazníka, a najmä detí. „Vykoná to pracovník, profesionál, ktorý pozná presný spôsob, akým zviera najmenej trpí,“ objasňuje riaditeľ Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Prešove Valerián Kvokačka.
Zároveň odporúča využiť tento postup v prípade, že zákazník nemá so živými rybami žiadnu skúsenosť. „Z predajného miesta si tak odnesie kapra, ktorého následne môže umiestniť do chladničky. Stále však ide o veľmi cennú potravinu – čerstvú rybu,“ objasnil riaditeľ.
Ak ide o zákazníka, ktorý si chce živého kapra odniesť domov, odporúča sa preniesť ho napríklad v prenosnej chladničke s vodou a doma ho umiestniť do nádoby s vodou zo studne, prípadne prírodnej nádrže, alebo v riadne odstátej vode s nízkym obsahom chlóru tak, aby manipulácia mimo vody bola čo najkratšia.
Informácie, ako zaobchádzať so živou rybou a ako čo najšetrnejšie ukončiť jej život, nájdete na linku ambulantny-predaj-ryb-2023.pdf (svps.sk).