Peter Kotlár (nominant SNS) sa stal splnomocnencom vlády pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie covidu. Kabinet vo štvrtok schválil jeho vymenovanie. Jeho úlohou bude okrem iného zaistiť, aby sa niektoré "zlyhania štátu" už neopakovali.
„Úlohou novovymenovaného splnomocnenca bude plniť koordinačné úlohy zamerané na posúdenie a analyzovanie zákonnosti, hospodárnosti, účelnosti a efektivity opatrení prijatých v súvislosti s pandémiou COVID-19 v rokoch 2020 – 2022,“ vysvetlil predseda vlády Robert Fico (Smer), ktorý návrh na rokovanie predložil.
V predkladacej správe vymenovanie splnomocnenca zdôvodnil procesom manažovania pandémie, ktoré podľa Fica charakterizovalo zlyhávanie ochrany základných práv a slobôd. Splnomocnenec bude podľa štatútu poradný orgán vlády a svoju činnosť má s vládou koordinovať.
„Počas obdobia dvoch rokov pandémie sa tvorba protipandemických opatrení, ako aj kontrola ich zákonnosti vymkla štandardnej kontrole: prebiehala mimo riadnych legislatívnych procesov a mimo riadnej súdnej kontroly,“ uviedol Fico v materiáli.
Kotlárovou úlohou bude preto zaistiť aj to, aby sa „podobné zlyhania štátu“ už neopakovali.
Je to objednávka spoločnosti, konštatuje Kotlár
Prešetrenie manažmentu covidovej doby nie je politickou objednávkou, ale objednávkou spoločnosti, vyhlásil Kotlár po menovaní do funkcie. „Cieľom nie je hľadať vinníkov, ale pripraviť sa na možnú ďalšiu pandémiu,“ vysvetlil. Pravidelne chce prinášať správy z prešetrovania.
Slovensko podľa neho počas pandémie krvácalo „ľudsky aj ekonomicky“. „Preto sme sa rozhodli, že zavedieme isté opatrenia, prešetríme toto obdobie, navrhneme správne postupy a poukážeme aj na štruktúry, ktoré by mali niesť plnú zodpovednosť za predchádzajúce vedenie,“ priblížil.
Úlohou splnomocnenca bude podľa jeho slov spoločne s odborným tímom vedcov, lekárov a právnikov prešetrovať postupy a využívanie zdrojov počas pandémie. „Poukážeme na všetky otázky, ktoré si bežný občan z toho obdobia pamätá, a na ktoré sme opakovane upozorňovali, ako boli porušovanie ľudských práv, nežiaduce účinky vakcín…“ načrtol. Zdôraznil potrebu nových postupov, najmä v diagnostike.
Každá oblasť prešetrovania bude mať podľa neho vlastný tím. O menách chce informovať až po výsledkoch vyšetrovania. Snahou podľa neho bude aj stretnutie s aktérmi „covidovej doby“ vo verejnej diskusii. Poprosil médiá, aby spravili spoločenskú nápravu vo vzťahu k prezentácii a propagovaniu aj kritických pohľadov na to, ako sa doba riešila.
Vyzdvihol, že na Slovensku vychádza na rozdiel od iných štátov Európskej únie snaha prešetriť manažment pandémie z koalície. Niekoľko štátov mu podľa jeho slov prisľúbilo pomoc. Načrtol tiež medzirezortnú spoluprácu a kooperáciu s orgánmi, ako sú Najvyšší kontrolný úrad či Finančná správa. Pokiaľ sa preukáže v priebehu troch mesiacov, že pandémia nebola manažovaná správne, avizuje aj vyjadrenie smerom k štruktúram, ako je Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).
Fico: musíme sa dôsledne pozrieť na nezvládnutie covidu a 21-tisíc mŕtvych
Premiér už skôr vo videu na sociálnej sieti avizoval, že bude chcieť, aby vláda vo štvrtok vymenovala osobitného splnomocnenca, ktorý bude zaoberať problematikou pandemického manažmentu a bude „predkladať verejnosti relevantné dôkazy“.
„Musíme sa dôsledne pozrieť na covid, jeho nezvládnutie, 21-tisíc mŕtvych, na nezmyselné nákupy a očkovanie s tragickými vedľajšími dôsledkami,“ vyhlásil Fico vo videu.
S nápadom na vznik špeciálnej komisie na prešetrenie pandemických opatrení prišiel už skôr samotný Kotlár. V rámci vládneho kabinetu odznela možnosť, že by manažment covidu prešetroval podpredseda Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ).
Neoficiálne sa hovorilo o tom, že podpredsedom kontrolórov by sa mohol stať práve Kotlár. Poslanec za SNS to v tom čase nepotvrdil.
Prezidentka Zuzana Čaputová v novembri 2023 v reakcii na úmysly vlády uviedla, že zámer koalície preveriť manažovanie pandemickej situácie „je legitímny“.
Rieši to aj Žilinka
V januári 2023 začal generálny prokurátor Maroš Žilinka „trestné stíhanie vo veci trestných činov marenia úlohy verejným činiteľom a všeobecného ohrozenia“.
Žilinka tak urobil „pre podozrenie, že pri manažmente pandémie COVID-19 v období rokov 2020 až 2022 došlo k nesprávnym postupom, rozhodnutiam a prijímaniu či opomenutiu prijatia opatrení zo strany verejných činiteľov v rámci výkonu ich právomocí, ktoré mali mať za následok neodôvodnene zvýšenú úmrtnosť“.
Generálny prokurátor na sociálnej sieti v tom čase uviedol, že „najmenej u 21-tisíc osôb“ sa dalo úmrtnosti zabrániť. Odvolával sa pritom na štúdiu, ktorá manažment pandémie označila za „nezvládnutý“.
KDH považuje vymenovanie Kotlára za nepodarený vtip, poslanca označuje za konšpirátora
KDH sa „reálne zamýšľa, či túto informáciu myslí vláda skutočne vážne“, reagovali kresťanskí demokrati na vymenovanie Kotlára do funkcie splnomocnenca. Kotlár podľa KDH nespĺňa odborné ani morálne požiadavky na to, aby vyšetroval pandémiu.
„Kotlára nemožno označiť v skratke iným slovom ako konšpirátor,“ tvrdí opozičná strana v stanovisku. Zmienila pri tom Kotlárove postoje k sieti 5G či Svetovej zdravotníckej organizácii, ktorú Kotlár podľa KDH hodnotí ako kriminálnu organizáciu páchajúcu trestné činy.
„Slovensko nepotrebuje na vyšetrovanie pandémie pána Kotlára, ktorý ide skúmať prítomnosť nanočastíc či mikročipov vo vakcínach. Slovensko potrebuje rozbor pandémie a poučenie sa z nej, aby bolo čo najdôkladnejšie pripravené na nové krízy a nové výzva pri ochrane obyvateľstva,“ uviedol poslanec KDH František Majerský.
Poukázal na to, že počas pandémie „s kolegami zachraňovali dusiacich sa pacientov v sanitkách, kde nám dochádzal kyslík. (…) V nemocniciach a v sanitkách boli cez covid skutoční hrdinovia. Nie takíto pseudohrdinovia, ktorí huckali ľudí porušovať opatrenia, nedať sa očkovať a dnes idú vyšetrovať, čo sa ako robilo“.
Peter Stachura (KDH) zase v stanovisku pripomenul, že krajina bola do roku 2020 „na tento typ krízy absolútne nepripravená“. Všetko sa podľa neho riešilo „na kolene“.
„Samozrejme, že by sme dnes mnohé veci robili inak, ale v roku 2020, v nepripravenej krajine sme spravili pre pacientov maximum,“ vysvetľuje poslanec.
Stachura súhlasí s tým, že je potrebné sa k pandémii vrátiť a vyvodiť z nej závery, no tie majú smerovať hlavne do budúcnosti a majú pripraviť Slovensko na krízové situácie podobného druhu.
Dvořák: so sadou „mladého chemika“ chce konkurovať ŠÚKL-u
Poslanec parlamentu Oskar Dvořák (PS) nesúhlasí s menovaním Kotlára na túto funkciu. Považuje to za politickú trafiku pre SNS, ktorá poslúži len na to, aby Kotlár aj naďalej šíril dezinformácie.
„Kotlár chce prešetrovať zloženie vakcín a so svojou ‚sadou mladého chemika‘ chce konkurovať etablovaným inštitúciám, ako sú Štátny ústav pre kontrolu liečiv alebo Európska lieková agentúra, ktoré už vakcíny preverili a povedali, že sú v poriadku. Taktiež chce preveriť manažment pandémie, ktorého vyšetrovanie už však v súčasnosti prebieha v gescii Generálnej prokuratúry SR,“ skonštatoval Dvořák.
(luc, tasr)