Prihlásiť sa

Francúzsko je bližšie k zakotveniu „garantovanej slobody“ na potrat do ústavy. Získalo by svetové prvenstvo

Predseda francúzskeho Senátu Gérard Larcher. Foto: Pavel Neubauer/TASR Predseda francúzskeho Senátu Gérard Larcher. Foto: Pavel Neubauer/TASR

Necelé dva týždne po parížskom Pochode za život odhlasovalo 30. januára francúzske Národné zhromaždenie, že „garantovaná sloboda ženy na ukončenie tehotenstva“ patrí do ústavy. Za prijatie návrhu zákona hlasovalo až 493 poslancov, proti boli iba tridsiati. Zakotvenie do ústavy by budúcim vládam značne sťažilo zrušenie platnej potratovej legislatívy.

Impulzom pre začatie cesty ústavného zakotvenia bolo zrušenie rozsudku „Roe vs. Wade“ Najvyšším súdom USA v júni 2022, čím bol zrušený nárok na potrat ako federálne právo a súd vrátil „túto právomoc ľuďom a ich voleným zástupcom“. „To bol pre všetkých budíček,“ povedala pre CNN francúzska senátorka Mélanie Vogelová. „Nechceme sa zobudiť ako americké ženy s tým, že toto právo nám bolo odobraté,“ povedala. O rok a pol neskôr je Francúzsko na ceste k zakotveniu práva na potrat do svojej ústavy.


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami