PREŠOV – Používanie pyrotechnických výrobkov v priebehu roka je v Prešove zakázané. Povolené je len v závere roka, aj to iba v stanovenom čase a na presne vymedzenom priestranstve.
Nové pravidlá používania zábavnej pyrotechniky na území mesta Prešov schválili mestskí poslanci na stredajšom zasadnutí. S návrhom na ich prerokovanie prišiel náčelník mestskej polície Ján Anderko.
Ten ho predložil z dôvodu účinnosti novely Zákona o výbušninách. „Z nej vyplýva, že obec môže z dôvodu ochrany verejného poriadku obmedziť alebo úplne zakázať používanie pyrotechnických výrobkov kategórie F2, F3, P1 a T1 na jej území,“ ozrejmil.
Najnovšie tak v Prešove budete môcť použiť pyrotechniku len v presne stanovenom čase. Pozor si budete musieť dať aj na to, na akom mieste ju odpálite. Musí to byť na miestach v minimálnej vzdialenosti 250 m od zariadení a lokalít, ako sú nemocnice, liečebne, hospice, domovy ošetrovateľskej starostlivosti, zariadenia sociálnych služieb.
„Taktiež mimo karanténnej stanice, útulku a záchranného centra pre zvieratá, veterinárnej kliniky, registrovaného chovného zariadenia s chovom hospodárskych zvierat, zoologickej záhrady, zariadenia na záchranu chránených živočíchov alebo iného zariadenia na držbu a chov voľne žijúcich živočíchov v zajatí,“ uvádza schválené VZN mesta Prešov o používaní pyrotechnických výrobkov na území mesta.
Povolené používanie pyrotechnických výrobkov kategórie F2 a F3 je možné len v období od 31. decembra od 20.00 hod. do 1. januára do 2.00 hod. Ide o petardy, zábleskové petardy, batérie petárd, batérie petárd s externou oporou, batérie zábleskových petárd, batérie zábleskových petárd s externou oporou, výmetnice, míny a rímske sviece.
Do tejto kategórie spadajú aj rakety obsahujúce pyrotechnickú jednotku, ktorej hlavným efektom je hluk, a kombinácie obsahujúce ako prvok petardy alebo zábleskové petardy.
Pri akomkoľvek ohňostroji či inej pyrotechnike bude musieť obyvateľ požiadať mesto Prešov o súhlas na jeho použitie, a to konkrétnou žiadosťou. Vyplnenú ju musí poslať mestskému úradu minimálne 15 pracovných dní pred použitím pyrotechniky. Taktiež musí uhradiť administratívny poplatok vo výške 50 eur.
Poslanec Marián Damankoš podotkol, že si nie je istý, či je používanie pyrotechniky kontrolovateľné. „Ako je pripravená mestská polícia kontrolovať porušenia?“ pýtal sa. Primátor mesta Prešov František Oľha argumentoval, že počas Silvestra je pyrotechnika povolená, no mestská polícia bude kontrolovať, či nie je vystrelená zo zákonom zakázaných miest.
„V súčasnosti kreslíme mapu miest, kde sa pyrotechnika bude môcť používať. Už teraz vieme, že tých miest bude veľmi málo. Administratívny proces nám pomôže identifikovať legálne a nelegálne odpaľovanie. Dúfam, že pomôžu aj obyvatelia,“ dodal Oľha s tým, že momentálne tiež plánujú rokovať s Ministerstvom vnútra SR o znásobení počtu kamier v Prešove. Technika tak podľa jeho slov tiež bude nápomocná pri odhaľovaní priestupkov.
Pri porušení Zákona o výbušninách hrozí občanovi pokuta do výšky 100 eur. Ak sa neskončí v blokovom konaní, správny orgán môže uložiť pokutu od 500 do 2 000 eur.