BANSKÁ BYSTRICA – Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR varuje, že na území Slovenska sa pravdepodobne v najbližšom období objaví nebezpečný sršeň ázijský. Vlani zaznamenali jeho výskyt v susednom Maďarsku a Českej republike.
„Prosíme preto o spoluprácu pri jeho sledovaní,“ informuje ŠOP SR. „Budeme tak schopní efektívnejšie podchytiť jeho prípadný výskyt a podniknúť kroky na zamedzenie jeho šírenia,“ doplnili štátni ochranári s tým, že potencionálny výskyt sršňa ázijského je nutné nahlásiť cez systém rýchleho varovania.
Sršeň ázijský je invázny druh introdukovaný do Európy pravdepodobne lodnou dopravou, prvýkrát spozorovaný v juhozápadnom Francúzku v roku 2004.
Tento druh prudko zvyšuje svoju populáciu. Zahraniční vedci pomocou genetických analýz zistili, že všetky európske jedince sú zrejme potomkami jedinej samičky pôvodom z Číny.
Takisto sa sršeň ázijský rýchlo šíri, najmä pozdĺž vodných tokov. V západne Európe sa už niekoľko rokov úspešne rozmnožuje. Na Slovensku zatiaľ potvrdený nebol.
Predstavuje hrozbu pre opeľovače a včelárov. Napáda včely a živí sa nimi, aj ostatným hmyzom menším ako on. Je to veľký predátor našich včiel, dokáže zlikvidovať celé včelnice, keďže jeden sršeň za jediný deň dokáže zožrať až 50 včiel.
„Ovocinárom znehodnocuje ovocie jeho požieraním a predstavuje aj potenciálnu hrozbu pre alergikov,“ vysvetľuje ŠOP SR.
„Ázijský sršeň je mimoriadny dravec a viac ako polovicu jeho stravy tvoria včely, ale likviduje akýkoľvek hmyz. Je to výborný letec. Chytí za letu vážku, mäsiarku a ľahko si poradí aj s včelou a naše európske včely sa proti nim nedokážu brániť,“ uviedol chovateľ včiel Milan.
Špecifický je aj tým, že je mimoriadne agresívny, čo sa týka aj ľudí. Človeka doslova naháňa aj niekoľko desiatok metrov od hniezda a dobodá ho. Na človeka sa môže vrhať aj niekoľko desiatok týchto sršňov. Ide o mimoriadne účinný, nebezpečný a bolestivý jed,“ vysvetlil chovateľ včiel.
„Laik si často myslí, že ide o sršňa mandarínskeho. To je omyl. Sršeň mandarínsky je oveľa väčší. Tiež je mimoriadne agresívny, ale oveľa nebezpečnejší. Avšak nezvláda nízke teploty a neprežije ani mierne zimy v Európe,“ dodal včelár Milan.
Zaujímavé je, že sršeň ázijský stavia dve hniezda. Jedno jarné, menšie, si stavia prezimovaná kráľovná, a keď vychová dostatok robotníc, tak si postavia druhé, ktoré sa rýchlo rozrastá a je oveľa väčšie. Poznávacím znamením je vchod z boku, keďže náš sršeň má vchod do hniezda zdola.
Sršeň ázijský je o niečo menší než jeho európsky príbuzný sršeň, má výrazne žlté nohy a sfarbenie na hlave a hrudi je prevažne čierne so širokým oranžovým pásom na brušku. Ich dĺžka sa pohybuje okolo 2 centimetrov.