Pellegrini: Nebol by som rád, ak by bolo treba Ústavný súd upodozrievať, že mal zasiahnuť v niečí prospech

majersky pellegrini Milan Majerský a Peter Pellegrini. Reprofoto: RTVS

Predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini (Hlas) a predseda KDH Milan Majerský sa zhodli, že rozhodnutie Ústavného súdu SR v súvislosti s pozastavením účinnosti trestných kódexov rešpektujú. Uviedli to v nedeľňajšej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12.

„Nebudem útočiť na Ústavný súd SR za rozhodnutie, budem to rešpektovať, ale budem veľmi pozorne sledovať stanoviská odborníkov k tomu, ako to zdôvodní,“ uviedol Pellegrini. Podotkol, že by nebol rád, ak by Ústavný súd SR bolo treba upodozrievať, že mal zasiahnuť v niečí prospech. Zatiaľ však o tom nevie. „Nemám zatiaľ vedomosť, že by bol Ústavný súd SR ovplyvnený,“ povedal.

Majerský avizoval, že je potrebné počkať si na záverečný verdikt súdu. „Uvidíme, čo bude potom, ktoré konkrétne kódexy, články bude napádať, ako ich upraviť,“ poznamenal. Upozornil, že Slovensko čelí ústavnej kríze. Došlo by k nej podľa jeho slov vtedy, ak by niektorí rešpektovali rozhodnutie Ústavného súdu SR, iní nie.

Pre predsedu KDH nebude prekvapením, ak niektorá z politických strán podá návrh na odvolanie ministra spravodlivosti Borisa Suska (Smer). Ten totiž podľa Majerského pri presadzovaní novely uprednostnil politiku pred odbornosťou.

„Pán minister Susko je odborník. Mne je ľúto, že ako odborník, ktorý je ako odborník aj dobrý a má svoje skúsenosti a možno aj dobré výsledky v niektorých veciach, tak podľahol týmto politickým tlakom a išiel v línii vládnej koalície,“ vyhlasil Majerský s tým, že Susko „poslúchal na slovo“.

„Toto sa jednoducho nerobí,“ skonštatoval Majerský. Doplnil, že KDH v tejto súvislosti počká na ďalšie kroky opozície. Zároveň povedal, že rozhodnutím Ústavného súdu o pozastavení niektorých častí novely Trestného zákona nevyhrala ani opozícia, ani koalícia. „Vyhrali ľudia,“ dodal.

V diskusii spomenuli aj voľbu nového šéfa Slovenskej informačnej služby (SIS). Majerský si myslí, že Pavol Gašpar nie je vhodný na túto funkciu. Reputáciu SIS podľa neho možno napraviť len príchodom kvalitného odborníka. Má obavu, že SIS nebude môcť získavať informácie, pretože jej reputácia je poškodená. Pellegrini reagoval, že sa toho neobáva.

Obaja apelovali na mier na východ od slovenských hraníc. Pellegrini pripomenul, že Slovensko nevyšle svojich vojakov na Ukrajinu. Myslí si, že väčšina občanov SR je plne stotožnená s takýmto rozhodnutím.

„Takmer žiadna väčšia vojna, možno okrem druhej svetovej (vojny), sa neskončila kapituláciou, ale mierovými rokovaniami,“ povedal Pellegrini a dodal, že „veľké svetové mocnosti“ doteraz nedospeli k začatiu mierových rokovaní.

Mier bude hneď vtedy, ak Rusko odíde z Ukrajiny, alebo ak Ukrajina ubráni svoje územie, mysli si Majerský. Zároveň dodal, že Ukrajina nebude robiť revanš. Šéf KDH uviedol aj to, že nie je za to, aby sa na Ukrajinu poslali slovenskí vojaci, no dodal, že Ukrajina sa musí niečím brániť, čím narážal na dodávky zbraní.

(tasr, red)


Ďalšie články