Slováci si v sobotu vyberali prezidenta v druhom kole volieb. V ére samostatného Slovenska ide v poradí o šieste priame voľby hlavy štátu. Po spočítaní všetkých volebných okrskov získal Peter Pellegrini 53,12 percenta hlasov. Ivana Korčoka volilo 46,87 percenta ľudí. Účasť sa priblížila k 61,14 percenta. Ide o druhú najvyššiu volebnú účasť v histórii, čo sa týka druhého kola prezidentských volieb.
Predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka zhodnotil, že kampaň bola zo strany Ficovej vlády a koalície plná podrazov, klamstiev, strašenia a prekračovania písaných aj nepísaných pravidiel súťaže. „Potvrdzuje sa, že pre Slovensko predstavujú nebezpečie a nezastavia sa pred ničím,“ poznamenal.
Predseda opozičného KDH Milan Majerský verí, že Peter Pellegrini splní svoje sľuby a urobí všetko pre to, aby ľudí na Slovensku spájal, a nie rozdeľoval. „Slovensko má nového prezidenta. Gratulujem Petrovi Pellegrinimu k zvoleniu a verím, že splní svoje sľuby a urobí všetko pre to, aby ľudí na Slovensku spájal, a nie rozdeľoval,“ uviedol Majerský na sociálnej sieti.
Premiér Robert Fico verí v stabilitu vládnej koalície a vyriešenie praktických problémov spojených s odchodom Petra Pellegriniho z postu predsedu parlamentu.
Prezidentka Zuzana Čaputová telefonicky zablahoželala Petrovi Pellegrinimu k víťazstvu v prezidentských voľbách. Ocenila vysokú účasť vo voľbách. Za dôležité považuje, aby od momentu zvolenia nový prezident pôsobil tak, aby sa žiadna časť spoločnosti necítila porazená. Informoval o tom hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.
Premiér a líder koaličného Smeru Robert Fico zablahoželal predsedovi koaličného Hlasu Petrovi Pellegrinimu k výsledku v prezidentských voľbách, ktoré podľa priebežných neoficiálnych výsledkov vyhral.
Fico dodal, že verí v stabilitu vládnej koalície a vyriešenie praktických problémov spojených s odchodom Pellegriniho z postu predsedu parlamentu. Uviedol to na tlačovom brífingu v Pellegriniho volebnom štábe.
Neoficiálny víťaz prezidentských volieb Peter Pellegrini poďakoval krátko po polnoci za hlasy všetkým voličom. Hovorí o obrovskom záväzku do budúcna, veľkej cti a zadosťučinení. Vďaku vyjadril aj koaličným partnerom.
Ivan Korčok priznal porážku v druhom kole prezidentských volieb. Z výsledku je sklamaný a rozčarovaný, no rešpektuje ho. Svojmu protikandidátovi Petrovi Pellegrinimu pogratuloval.
Ja som si bol istý, že Ivan Korčok vyhrá, povedal TV Markíza čestný predseda SaS Richard Sulík. Volič rozhodol a to treba rešpektovať, dodal
V centrále Petra Pellegriniho sa už začína oslava. Zaznela slovenská hymna.
O budúcom prezidentovi Slovenskej republiky rozhodli zmobilizovaní voliči „never Korčok“, hovorí politológ Ľuboš Kubín.
V prezidentských voľbách je zatiaľ druhá najvyššia účasť v histórii s výnimkou roku 1999. Dostala sa na úroveň necelých 59 percent.
Igor Matovič pre Štandard uviedol, že si vie predstaviť, že by v prípade volebnej prehry Ivan Korčok mohol založiť politický subjekt. „Ak by mal tú chuť, ten priestor tu je, progresívci by si zaslúžili konkurenciu. Teraz je to všetko nejaké oblbnuté, všetci vzhliadajú len k ním. Myslím si, že by sa to zišlo,“ uviedol.
Dodal, že si nemyslí, že by to ohrozilo hnutie Slovensko.
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok je optimisticky, veri, že to dobre dopadne. O kampani si mysli, ze bola štandardná. Neštandardné však podľa neho bolo zapojenie liberálnych médií, ktoré priamo podporovali Korčoka.
Po spočítaní 30 percent okrskov, v ktorých výrazne víťazí Peter Pellegrini, nastala vo volebnej centrále Ivana Korčoka napätá atmosféra. Niektorí hostia vyslovili obavu, že Korčok môže prehrať.
Po spočítaní 30 percent hlasov je zatiaľ v čele Pellegrini. Má 62,33 percenta hlasov. Ivan Korčok má 37,66 percenta. Volebná účasť je 55,20 percenta.
„Od začiatku som hovoril, že idem do toho s tým, že v druhom kole chcem pomáhať Korčokovi,“ povedal Igor Matovič pre TV Markíza. Kritické otázky nakoniec v kampani Korčokovi nepoložil. Matovič uviedol, že sa Korčok vyhol debatám, kde by mu ich mohol položiť.
Po spočítaní 15 percent hlasov vedie Peter Pellegrini. Získal 65,98 percenta hlasov. Ivan Korčok má podporu 34,01.
Do štábu Korčoka zavítal predseda hnutia Slovensko a neúspešný prezidentský kandidát Igor Matovič.
Z druhého kola prezidentských volieb má kandidát a predseda Hlasu Peter Pellegrini stres. Je to podľa jeho slov niečo, čo zažíva prvýkrát. Tieto voľby považuje za špeciálne.
„Kým v parlamentných voľbách sme sa mohli podeliť, že ten získal viac kresiel a ten menej, tu je len jeden víťaz,“ skonštatoval Pellegrini po príchode do bratislavskej reštaurácie, ktorá sídli na petržalskej strane Dunaja. Druhé kolo volieb je podľa neho napínavé ako finálový beh.
Pellegrini poukázal na kampaň, ktorá šla pod kožu. „Útoky a nechutné veci ma posilnili a aj z toho negatívneho som si odniesol to pozitívne,“ podotkol.
Ak bude výsledok tesný, jeho prehra či prehra jeho súpera Ivana Korčoka bude so cťou, myslí si. „Nebude to žiadny debakel na hlavu,“ poznamenal Pellegrini s tým, že v minulosti boli rozdiely medzi kandidátmi enormné.
Volebnú noc bude tráviť s politickými aj nepolitickými kamarátmi, očakáva poskromnejšie množstvo návštevníkov. S koaličnými partnermi je v kontakte. Predseda SNS Andrej Danko nie je v Bratislave, ale podľa Pellegriniho slov spolu telefonovali. Priblížil, že premiér Robert Fico (Smer) má v sobotu svoj program. „Budeme to spolu, samozrejme, komunikovať, podľa toho ako sa to bude vyvíjať,“ povedal.
Kandidát tvrdí, že s nikým zo slávnych ľudí, ktorí ho v posledných dňoch podporili na sociálnych sieťach, nebol v kontakte. Nevie, či niekto z nich do reštaurácie v sobotu večer príde. „Kto sem príde, uvidíme, netreba očakávať nič výnimočné. Nevidím, že by sem prišli herci, umelci, speváci. Budú tu priatelia a ľudia, ktorí mi pomáhali v kampani,“ skonštatoval Pellegrini.
Volebný model agentúry MEDIAN SK pre RTVS hovorí, že pravdepodobný zisk Ivana Korčoka je 51,1 percenta a Petra Pellegriniho 48,9 percenta.
Hostia vo volebnom štábe Ivana Korčoka boli v predpovediach opatrní. Mikuláš Dzurinda vyhlásil, že vo víťazstvo Korčoka verí. Milan Kňažko aj Branislav Gröhling z SaS však očakávali tesný výsledok. Prezidentský kandidát z prvého kola Patrik Dubovský (Za ľudí) dokonca vyhlásil, že je ohľadom víťazstva Korčoka skeptický.
Pellegrinimu prišiel vyjadriť podporu aj Eduard Chmelár. Premiérov poradca nechcel odpovedať na otázku, prečo Robert Fico doposiaľ nenavštívil Pellegriniho volebný štáb. Verí však, že pokiaľ Pellegrini vyhrá, predseda vlády mu príde pogratulovať. Chmelár skritizoval aj mieru podpory, ktorú koalícia Petrovi Pellegrinimu vyjadrila pred voľbami. V porovnaní s podporou, ktorú zažíval z opozície Korčok, to bolo podľa neho veľmi slabé. Pellegrini má podľa neho šancu vyhrať vtedy, ak bude volebná účasť vysoká. (povedal Štandardu)
Magda Vašáryová, Alexander Duleba alebo Mikuláš Dzurinda prišli do volebnej centrály Ivana Korčoka. Medzi hosťami nechýbajú viacerí zástupcovia opozície ako predseda PS Michal Šimečka, líder SaS Branislav Gröhling alebo predsedníčka poslaneckého klubu KDH Martina Holečková.
Podporu prišli vyjadriť aj exminister vnútra Roman Mikulec (Slovensko), bývalý minister KDH Viliam Karas (KDH) či progresívny poslanec Michal Truban.
Do volebného štábu Ivana Korčoka v Starej tržnici v Bratislave prišiel aj bývalý prezident Andrej Kiska.
Ivan Korčok po príchode do volebného štábu poďakoval všetkým voličom. Vyjadril tiež sústrasť rodinám detí, ktoré prišli o život pri tragickej nehode v Spišskom Podhradí.
V okresoch regiónu Gemer je druhé kolo prezidentských volieb pokojné a bez incidentov. Do volebných miestností prichádzajú voliči aj vo večerných hodinách. Uviedli to predsedovia jednotlivých volebných komisií.
V okrese Rožňava je priebeh volieb doposiaľ bezproblémový vo všetkých 88 okrskoch, podľa predsedníčky okresnej volebnej komisie Beáty Beke je účasť zatiaľ dobrá. „Niekde hlásili aj vyššiu účasť, hlavne teraz večer,“ uviedla Beke.
Pokojnú volebnú sobotu hlásia aj z 217 okrskov v okresoch Rimavská Sobota a Revúca. „Žiadne problémy ani podnety zo strany voličov sme riešiť nemuseli,“ skonštatoval Mikuláš Csirmáz, predseda okresnej volebnej komisie, ktorá zastrešuje oba okresy.
Ako dodal, volebná účasť v okrskoch v meste Rimavská Sobota sa podľa neho pohybuje od 35 do 50 percent. „Vyzerá, že bude podobná ako pred dvoma týždňami,“ dodal Csirmáz.
Volebná centrála Pellegriniho privítala 167 novinárov z ôsmich krajín. „Mám stres. Je to niečo, čo zažívam prvýkrát v živote. Tieto voľby sú v tom špecifické, že v parlamentných voľbách sme sa mohli o výsledok podeliť. Tu je len jeden víťaz, druhý sa prezidentom nestane,“ uviedol Peter Pellegrini.
Ako dodal, útoky a zlé veci, ktorými si počas kampane musel prejsť, ho posilnili. Či už voľby vyhrá alebo prehrá, bude to podľa neho súboj so cťou.
V bratislavskej Petržalke dosiahla účasť v 2. kole prezidentských volieb k 19:00 už 60 percent. Ako pre uviedla hovorkyňa mestskej časti Mária Valašková, volebná účasť v druhom kole tak už podvečer pokorila celkovú účasť v prvom kole prezidentských volieb v Petržalke.
„Okrsky s najvyššou volebnou účasťou sú centrum Leon v Slnečniciach, nasleduje Materská škola (MŠ) Fialová a Paneurópska vysoká škola na Tematínskej,“ priblížila.
V prvom z najviac navštevovaných okrskov dosiahla volebná účasť podvečer už 80 percent.
Zaujímavosťou druhého kola prezidentských volieb v Petržalke je podľa Halaškovej skutočnosť, že voliť prišlo oveľa viac ľudí s cestovným pasom, teda takých, ktorí majú trvalý pobyt v zahraničí. „Napríklad vo volebnom okrsku na MŠ Fialovej evidujeme zatiaľ šesť takýchto voličov, kým v prvom kole prezidentských volieb tu neboli žiadni takýto voliči,“ skonštatovala.
V porovnaní s prvým kolom odvolilo v druhom kole aj viac ľudí s hlasovacím preukazom, pričom podvečer ich bolo v rámci celej Petržalky približne 5 500. „Takéto vysoké číslo sa dalo očakávať, keďže sme pred druhým kolom vydali rekordný počet hlasovacích preukazov, až 6 500,“ doplnila hovorkyňa.
Priebeh volieb v najväčšej mestskej časti bol podľa nej od začiatku pokojný, ľudia chodili priebežne, netvorili sa žiadne návaly ani rady, v žiadnom okrsku nezaznamenali incidenty.
Predsedníčka poslaneckého klubu Kresťanskodemokratického hnutia Martina Holečková vidí druhé kolo prezidentských volieb nádejne. „Verím, že dnes vyhrá slušnosť nad netransparentnosťou a strašením,“ povedala po príchode na volebnú noc občianskeho kandidáta Ivana Korčoka.
Ako ďalej pre médiá uviedla, posledné dva kampaňové týždne boli podľa nej „výnimočne náročné“.
Pellegriniho prišiel podporiť aj Gyorgyi Gyimesi. Momentálne si netrúfa odhadnúť výsledok, no verí, že voliči na juhu Slovenska budú vo väčšine voliť jeho kandidáta. Odhaduje však, že volebná účasť na južnom Slovensku bude slabá.
Predseda strany Hlas prezradil, že Andrej Danko nepríde a premiér Robert Fico má svoj program. S miernou iróniou prezidentský kandidát poznamenal, že hercov a umelcov vo svojom stane neočakáva.
V Kútoch v okrese Senica očakávajú v porovnaní s prvým kolom prezidentských volieb výrazne vyššiu volebnú účasť. Vplyv na to majú najmä voliči s hlasovacími preukazmi a voliči s trvalým pobytom mimo územia SR. Vyplýva to z informácií, ktoré poskytli predsedovia tamojších troch okrskových volebných komisií.
Vo volebnej miestnosti nachádzajúcej sa v dome kultúry museli podvečer zapečatiť jednu volebnú schránku, keďže sa naplnila jej kapacita. „Ľudia už vkladajú obálky do druhej schránky,“ povedal predseda okrskovej volebnej komisie číslo jeden Ondrej Lánik.
Priblížil, že v tomto okrsku prišlo do 20.00 voliť približne 1 900 ľudí. „Dve tretiny z tohto počtu sú ľudia, ktorí chodia voliť buď cez hlasovacie preukazy, alebo prostredníctvom čestného vyhlásenia, keďže nemajú na Slovensku trvalý pobyt,“ dodal.
Priebeh volieb považuje zatiaľ za pokojný. Riešili len technické záležitosti, keď prišli niektorí ľudia s kópiou hlasovacieho preukazu alebo s neplatným cestovným pasom.
Premiér Robert Fico necelú hodinu a pol pred zatvorením volebných miestností zverejnil, že bol voliť. „Dnes som stihol všetko, čo som si naplánoval. Verím, že aj vám, ktorí ste mali celý deň povinnosti, zostala chvíľka času na voľby,“ napísal na Facebooku.
Po odovzdaní svojho hlasu v druhom kole prezidentských volieb predseda strany Hlas – sociálna demokracia a predseda parlamentu Peter Pellegrini vyzval ľudí k väčšej tolerancii a väčšiemu pokoju, aby sa ľudia prestali navzájom napádať len preto, že niekto volí iného kandidáta, než toho druhého.
Druhé kolo sobotňajších prezidentských volieb na Horehroní má do týchto chvíľ štandardný, bezproblémový priebeh. Brezniansky okres má 65 volebných okrskov, z toho priamo v meste Brezno je ich 20.
„Nezaznamenali sme žiadne incidenty, nevyskytlo sa nič mimoriadne. Skontrolovali sme väčšinu okrskov, nedostatky sme nezistili, všetko bolo v poriadku,“ konštatoval podpredseda okresnej volebnej komisie Martin Baxa.
Podľa oficiálnych výsledkov Štatistického úradu SR v prvom kole dosiahla volebná účasť v okrese Brezno 49,41 percenta. Zo zapísaných 47 914 voličov využilo svoje právo voliť 23 677 občanov.
Práve v Starej tržnici pred piatimi rokmi svoje víťazstvo v prezidentských voľbách oslavovala Zuzana Čaputová.
Občianskeho kandidáta za prezidenta Ivana Korčoka bude na volebnej noci sprevádzať približne 700 hostí, vrátane novinárov. Ako informoval hovorca kampane Peter Köles, pozvaná je prezidentka Zuzana Čaputová, ako aj jej predchodca Andrej Kiska, v prípade ktorého sa aj očakáva, že sa na volebnej noci objaví.
Druhé kolo prezidentských volieb prebieha na Zemplíne bez mimoriadnych udalostí a narušení. Potvrdili to zástupcovia okresných volebných komisií v Humennom, Michalovciach a vo Vranove nad Topľou.
Okresná volebná komisia v Humennom počas dňa riešila drobné administratívne problémy.
Ako uviedol podpredseda okresnej volebnej komisie Michal Babin, voľby majú pokojný priebeh. „Počas dňa sme urobili do 30 kontrol v mestách aj obciach,“ doplnil s tým, že do pôsobnosti okresnej volebnej komisie v Humennom patria aj okresy Snina a Medzilaborce.
Bez problémov voľby prebiehajú aj v 93 okrskoch spadajúcich pod okresnú komisiu vo Vranove nad Topľou, čo potvrdila jej zapisovateľka Dominika Baníková. Členovia okresnej komisie počas dňa navštívili prevažne volebné miestnosti v obciach, pochybenia nenašli. „Do ďalších obcí sa ešte členovia okresnej komisie chystajú aj pred zatváraním miestností,“ dodala.
Okresná volebná komisia v Michalovciach neeviduje podnety súvisiace s konaním volieb, uviedla jej predsedníčka Mária Macková. „Členovia komisie navštívili počas dňa okolo 35 okrskových komisií, sledovali sme ich činnosť, nedostatky sme nezistili,“ dodala a spresnila, že voliči vo volebnom obvode Michalovce volili nového prezidenta v 183 okrskoch.
Jedným z miest, kde ľudia v sobotu volili prezidenta SR, bolo aj košické letisko. Stalo sa tak na základe požiadavky niektorých cestujúcich, ktorí odlietali do zahraničia ranným lietadlom a inak by odvoliť nestihli.
„Promptne sme to riešili s okrskovou volebnou komisiou v mestskej časti Barca, aby tam išli dvaja členovia okrskovej komisie s prenosnou volebnou schránkou a umožnili cestujúcim odvoliť pred ranným odletom, samozrejme, po 7.00,“ uviedol predseda okresnej volebnej komisie Košice František Palkó.
Podľa jeho informácií takto hlasovali traja občania s oprávnením voliť. Letový poriadok letiska stanovuje v sobotu o 7.35 h odlet lietadla na pravidelnej linke z Košíc do Prahy.
Priebeh volieb zhodnotil Palkó dosiaľ ako plynulý, a to aj na základe návštev členov okresnej komisie na miestach, ako sú nemocnice či domovy dôchodcov. Pripravenosť zo strany okrskových volebných komisií je podľa neho na lepšej úrovni oproti prvému kolu. „Čo sa týka volebnej účasti, všeobecne je zatiaľ väčšia než v prvom kole, aspoň odhadom, čo sme kontrolovali jednotlivé okrsky v niektorých mestských častiach, nemyslím plošne,“ povedal.
V Radošovciach v okrese Skalica prebieha nielen druhé kolo prezidentských volieb, ale aj miestne referendum o veternom parku v katastri obce. Kým v prípade prezidenta voliči krúžkujú vybraného kandidáta, v referende označujú pri otázke, či súhlasia s výstavbou veterného parku, odpoveď áno alebo nie.
Starostka Iveta Matúšová predpokladá, že účasť v referende by mohla prekročiť 50 percent, čo by znamenalo, že bude platné. „O prezidentské voľby je enormný záujem, ľudia stále chodia a nevynechávajú ani referendovú miestnosť. Možno účasť v prezidentských voľbách bude o niečo vyššia, pretože k nám chodia aj voliči s hlasovacími preukazmi, v prípade referenda môžu hlasovať len voliči s trvalým pobytom u nás,“ povedala popoludní starostka Iveta Matúšová.
Ak by pri referende účasť prekročila 50 percent a občania by sa vyslovili proti veternému parku, starostka Matúšová predpokladá, že poslanci by v ďalších krokoch nešli proti voličom. Ak by nebola účasť dostatočná, poslanci by zasa určite prihliadali na počet zúčastnených voličov, aj na ich názor.
Zámer postaviť na Záhorí veterné elektrárne už oznámilo niekoľko potencionálnych investorov. Otázka o veternom parku bola podľa Matúšovej práve preto formulovaná všeobecne, aby podchytila všetky investičné zámery od najmenších, napríklad s tromi turbínami, až po tie najväčšie. Obec Radošovce už minulý rok uznesením obecného zastupiteľstva odmietla akýkoľvek investičný zámer na výstavbu veterných elektrární.
Členka volebnej komisie v Kolárove v okrese Komárno odvolila za inú osobu, ktorá nebola prítomná vo volebnej miestnosti. Zahlasovala za svoju dcéru. Upozornil na to prednosta Mestského úradu Kolárovo Ladislav Beke.
Polícia prípad rieši ako priestupok proti poriadku v správe a s poukazom na zákon o podmienkach výkonu volebného práva ako priestupok neuposlúchnutia pokynu na zachovanie poriadku vo volebnej miestnosti, potvrdil riaditeľ odboru poriadkovej polície Prezídia Policajného zboru Stanislav Hromádka.
Priestupku sa mala dopustiť 50-ročná členka volebnej komisie. Na miesto sa dostavila hliadka Policajného zboru v Kolárove, ktorá vo veci vykonala štandardné postupy. Vypočula členov komisie i samotnú členku, ktorá je podozrivá zo spáchania priestupku. Priebeh volieb nebol narušený, potvrdila polícia.
Jedna z volebných miestností vo Vysokých Tatrách sa nachádza v Sanatóriu Dr. Guhra v Tatranskej Polianke, pre volebnú komisiu tam vyčlenili priestor v kinosále. Jej predsedníčka Jana Blahová uviedla, že voliť k nim hneď od rána prišli pacienti sanatória, ale aj turisti a miestni obyvatelia.
„V našom volebnom okrsku č. 2 máme za Tatranskú a Novú Polianku zapísaných 205 voličov. V prvom kole bola volebná účasť domácich 53 percent a celkovo sme mali 66 percent. Okrem obyvateľov týchto dvoch mestských častí volili aj pacienti sanatória, ale mali sme napríklad aj účastníkov kongresu v Tatranských Zruboch,“ priblížila Blahová.
Riaditeľka sanatória Eleonóra Kovalčíková dodala, že táto volebná miestnosť už roky slúži voličom. „Samotná budova bola postavená vo viacerých etapách, pričom najstaršia je z roku 1907 a následne pribúdali ďalšie časti, ktoré dnes už tvoria jeden komplex. Kinosála je v strednej časti, bola postavená v 20. rokoch minulého storočia a slúžila na stretávanie sa pacientov, lekárske semináre a kongresy a využíva sa na tento účel dodnes,“ objasnila riaditeľka.
V sanatóriu majú približne 90 pacientov a niektorí z nich využili možnosť ísť voliť aj mimo svojho bydliska. Medzi voličmi sa našli aj turisti, manželia Čarní z Janovíka sú v Tatrách na predĺženom víkende. „Vedeli sme to dopredu, takže sme si vybavili volebný preukaz, aby sme mohli ísť voliť, doteraz sme vždy volili doma, je to taká príjemná zmena,“ uviedol Marek Čarný.
Vo Vysokých Tatrách je celkovo šesť volebných miestností. Okrem sanatória v Tatranskej Polianke je jedna v najvyššie položenej základnej škole na Slovensku vo Vyšných Hágoch a ďalšie v Starom a Dolnom Smokovci, Tatranskej Lomnici a takisto v Tatranskej Kotline.
Druhé kolo prezidentských volieb prebieha v poriadku. Na tlačovej konferencii o tom informovali predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Burda a riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán Ministerstva vnútra SR Eva Chmelová.
Burda priblížil, že evidujú dva incidenty, pričom v jednom prípade išlo o člena komisie pod vplyvom alkoholu a v druhom bol podľa jeho slov nevhodne oblečený. Inak deklarujú, že ide o bežný volebný deň.
Polícia v Nitrianskom kraji zatiaľ nezaznamenala žiadne narušenie verejného poriadku počas druhého kola prezidentských volieb. V obci Sľažany v okrese Zlaté Moravce preverovali policajti podnet týkajúci sa porušenia volebného moratória, informovalo Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Nitre.
Predsedníčka volebnej komisie telefonicky oznámila, že jeden z členov komisie mal mať na sebe tričko s nápisom na zadnej strane s náznakmi porušenia pravidiel moratória.
„Zlatomoravskí policajti vec riešia v zmysle zákona o priestupkoch ako iný priestupok proti poriadku v správe a s poukazom na zákon o podmienkach výkonu volebného práva ako priestupok neuposlúchnutia pokynu na zachovanie poriadku vo volebnej miestnosti,“ potvrdila polícia. Porušenie volebného moratória sa v tomto prípade nepotvrdilo.
Záchranári v sobotu do 16.30 zasahovali celkovo trikrát v súvislosti s konaním prezidentských volieb. Informovala o tom hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR Petra Klimešová.
„Záchranári ošetrili 67-ročného muža vo volebnej miestnosti v Moldave nad Bodvou, ktorý trpel bolesťami brucha. Transportovali ho do nemocnice v Šaci. Vo volebnej miestnosti na základnej škole v Banskej Bystrici ošetrili záchranári 63-ročnú ženu s kolapsovým stavom,“ uviedla Klimešová.
Dodala, že v Leviciach zasahovali pred volebnou miestnosťou u 81-ročnej ženy, ktorá si po páde poranila hlavu. Záchranári ju previezli do nemocnice v Leviciach.
Aj v Záhorskej Vsi, najzápadnejšej obci SR, to zatiaľ vyzerá tak, že účasť v sobotňajšom druhom kole volieb prezidenta SR prekoná záujem o hlasovanie v prvom kole. „Už pred otvorením volebnej miestnosti čakali pred dverami prví voliči, prichádzajú počas celého dňa a je ich viac ako v prvom kole,“ uviedla predsedníčka okrskovej volebnej komisie Michaela Danihelová.
Priebeh volieb označila za plynulý, pokojný, bez rušivých momentov. Obec na západnom okraji SR využilo na hlasovanie podľa jej slov aj niekoľko Slovákov žijúcich v zahraničí. „Z miestnych prevažujú medzi voličmi skôr tí starší,“ priznala.
V obci Močiar v okrese Banská Štiavnica očakávajú podľa predsedu miestnej volebnej komisie Milana Hrudku vysokú účasť. „Tu býva pravidlom, že účasť býva veľmi dobrá,“ uviedol. Pred dvomi týždňami sem prišlo k volebným urnám viac ako 55 percent oprávnených voličov, počas vlaňajších parlamentných volieb svoje právo využilo takmer 75 percent voličov.
Hrudka dodal, že v obci majú aktuálne zapísaných celkom 134 oprávnených voličov. Ide najmä o miestnych obyvateľov, voličov s hlasovacími preukazmi tu neevidujú, rovnako ani vojakov z miestneho vojenského útvaru.
Sobotné voľby tu podľa Hrudku prebiehajú bez problémov, ľudia chodia k urnám priebežne. Najväčšia účasť však zvykne bývať v podvečerných hodinách. Takpovediac už volebným zvykom tu podľa jeho slov býva, že prvý volič príde päť minút po otvorení volebnej miestnosti. Naopak, posledným voličom len pár minút pred zatvorením volebnej miestnosti býva spravidla starosta.
V sobotňajšom druhom kole prezidentských volieb mali možnosť voliči, ktorí sa aktuálne nachádzajú v brusnianskych kúpeľoch, hlasovať priamo tam. Popoludní prišli za nimi členky jedného z dvoch volebných okrskov v obci Brusno s prenosnou volebnou urnou.
„Momentálne máme ubytovaných 98 hostí, z toho zhruba jedna tretina prejavila záujem o voľby. Oslovili sme obecný úrad, respektíve starostu, aby sme im vytvorili podmienky priamo u nás. Celý týždeň sme ich o tom informovali. Zapísalo sa 28 voličov,“ konštatoval vedúci Caracalla Spa Matej Kamenský.
Dodal, že niektorí hostia išli voliť v rámci zdravotnej prechádzky aj priamo do zhruba dva kilometre vzdialeného okrsku v obci, ktorý sa nachádza v hasičskej zbrojnici.
Malý záujem voličov sprevádza aj druhé kolo prezidentských volieb na najväčšom rómskom sídlisku Luník IX v Košiciach. Oproti prvému kolu spred dvoch týždňov je však zatiaľ volebná účasť mierne vyššia.
„S účasťou je to trocha lepšie ako minule, už zrána chodili nejakí voliči a teraz je to vidieť, že je ich priebežne viac ako v prvom kole,“ povedal predseda okrskovej volebnej komisie číslo 1 Rastislav Šanta. Najviac voličov čakajú po 17.00.
Hlasovanie prebieha v miestnom komunitnom centre. V dvoch okrskoch je zapísaných spolu viac ako 4 900 oprávnených voličov. V prvom kole bola v tejto mestskej časti volebná účasť na úrovni 2,43 percenta. „Ráno sme otvorili volebné miestnosti o 7.00, ako má byť. Všetko bolo v poriadku,“ uviedol Šanta s tým, že voľby prebiehajú pokojne a bez problémov.
Prichádzajúci voliči podľa neho vedia, ako majú hlasovať a netreba ich osobitne usmerňovať. V mestskej časti vydali niekoľko voličských preukazov, záujem o voľbu do prenosnej volebnej schránky nebol.
Luník IX je okrem komunálnych volieb známy veľmi nízkou volebnou účasťou. Pred piatimi rokmi bola účasť v druhom kole prezidentských volieb 3,86 percenta.
V obci Dobroč v okrese Lučenec je volebná miestnosť zriadená v budove, ktorú miestni nazývajú stará krčma. Aj v druhom kole prezidentských volieb tu očakávajú vysokú účasť, v tom prvom bola najvyššia v rámci celého okresu. Uviedla to zapisovateľka tunajšej okrskovej volebnej komisie Jaroslava Fiľová.
Volebná miestnosť v Dobroči je zriadená v budove v centre obce v blízkosti obecného úradu. „Kedysi, pred 30 či 40 rokmi, tu bola krčma, preto ju tak voláme. Najlepšie ju vykúrime a pripravíme, takže to je hlavný dôvod,“ vysvetlil starosta obce Miroslav Remeník s tým, že okrem volieb sa tu zvyknú konať aj zasadnutia obecného zastupiteľstva.
Volebnú účasť v Dobroči očakávajú vysokú, v prvom kole dosiahla 59,76 percenta, čo je najviac spomedzi všetkých miest a obcí v okrese. „O siedmej hodine sme otvorili volebnú miestnosť, vyzerá to približne rovnako ako v prvom kole. Ľudia chodia priebežne, myslím si, že ľudia sú tu uvedomelí, preto sme mali aj najvyššiu účasť. Chodia mladí, stredná vrstva aj seniori,“ priblížila Fiľová s tým, že prví voliči prišli už krátko po otvorení volebnej miestnosti.
V obci Dobroč je zapísaných vyše 500 voličov, okrem centrálnej časti obec pozostáva aj zo vzdialenejších miestnych častí Brestina, Diel, Herman a Malá či Veľká Dolina. Časť nehnuteľností tu vlastnia chalupári, ktorí v obci volia s hlasovacími preukazmi, za seniormi či ľuďmi so zdravotnými problémami počas volieb chodia s prenosnou schránkou. „Žije tam už málo stálych obyvateľov, väčšina je chatárov,“ dodal starosta.
V Michalovciach na Základnej škole Teodora Jozefa Moussona sa uskutočňuje nielen druhé kolo prezidentských volieb, ale aj celonárodná kvalifikácia na prvé majstrovstvá sveta vo florbale 3+1 vo Fínsku. Blízkosť volebných miestností využívajú športovci a voliči sa zas chodia pozrieť na športové podujatie.
Ako uviedol jeho spoluorganizátor Pavol Popovec, kvalifikačný turnaj je významnou udalosťou pre florbal i mesto Michalovce, keďže podobná akcia sa tu nikdy predtým nekonala. V Michalovciach súťaží 29 tímov z celého Slovenska.
Víťazné družstvá si zabezpečia účasť na majstrovstvách sveta vo florbale vo fínskom meste Lahti, ktoré sa budú konať spolu s juniorskými majstrovstvami. Celkovo sa na podujatí zúčastnilo viac ako 220 účastníkov.
Organizátori zároveň využívajú príležitosť informovať ľudí o možnosti spojiť voľby s podporou športovcov. Potvrdili, že niektorých to prilákalo, aby sa po odvolení zúčastnili aj na florbalovom turnaji. „Ja som ešte napríklad nebol voliť, ale chystám sa večer aj s kolegami, poctivo. Všetci, ktorí môžu, tak pôjdu odvoliť alebo už aj boli,“ doplnil Popovec.
Volebnú účasť takmer 70 percent, ktorá bola zároveň najvyššia v okrese Prievidza, mali počas prvého kola prezidentských volieb v Poluvsí. Tamojšia okrsková volebná komisia odhadla, že túto sobotu bude oproti prvému kolu o niečo nižšia.
V prvom i druhom kole volieb prišiel k urne i Vladimír, podľa ktorého pomerne vysoká účasť v obci hovorí o zodpovednosti voličov. „Od prezidenta očakávam, aby vytvoril rovnováhu,“ uviedol Vladimír. „V Poluvsí sú uvedomelí občania, ktorí si dokážu uplatniť svoje volebné právo a svoj názor,“ komentoval volebnú účasť Jozef. Podľa svojich slov chce voliť kandidáta, ktorý mu vyhovuje.
Predseda okrskovej volebnej komisie Martin Drexler je súčasťou komisie už 12 rokov. „Z mojich skúseností môžem povedať, že naši občania sú disciplinovaní a zodpovední,“ zhodnotil Drexler účasť v prvom kole. Počas tejto soboty podľa neho zaznamenala komisia nápor voličov ráno, prišli v tomto čase z dôvodu aktivít v obci.
„Medzi voličmi v ranných hodinách boli i naši členovia dobrovoľného hasičského zboru, ktorí majú počas roka na starosti bezpečnosť a zdravie osôb, ako i ochranu majetku. Dnes si dopriali výlet a išli sa kultúrne vyžiť,“ priblížil Drexler. Okrsková volebná komisia podľa neho však registruje nižšiu účasť oproti minulému kolu. „Aj celkovo očakávam nižšiu účasť oproti prvému kolu,“ doplnil.
Vo volebnom obvode Prievidza, pod ktorý spadá i okrem Prievidzského okresu i okres Partizánske, môžu v sobotu voliči odovzdať svoj hlas jednému z kandidátov v 183 okrskoch. Z toho 133 vytvorili v okrese Prievidza a 50 v okrese Partizánske. Zúčastniť sa na voľbách tam môže približne 143-tisíc oprávnených voličov.
V horskej obci Donovaly nad Banskou Bystricou volí viac rekreantov a turistov ako domácich. Uviedla to predsedníčka jediného volebného okrsku Anna Palúchová s tým, že do 15 hodiny prišlo voliť 105 cudzích s voličskými preukazmi a 82 domácich obyvateľov.
„V obci máme zapísaných 231 voličov a vydali sme 35 voličských preukazov. V prvom kole prezidentských volieb tu volilo ešte viac turistov a cudzích, lebo sa tu konal Celoslovenský turistický zimný zraz a aj niekoľko ďalších firemných podujatí,“ doplnila Palúchová.
V prvom kole prezidentských volieb 23. marca na Donovaloch volilo celkom 483 voličov. Zo 481 platných hlasov získal najviac hlasov Ivan Korčok 277 a na druhom mieste sa umiestnil Peter Pellegrini so 135 odovzdanými hlasmi.
Voľby doteraz prebiehajú v Banskobystrickom kraji bez narušenia. Preverovali sa nejaké podnety, ale nepotvrdilo sa žiadne narušenie priebehu volieb,“ popísala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru SR v Banskej Bystrici Petra Kováčiková.
Obyvatelia osady Dolná Bzová na strednom Slovensku volia v sobotu nového slovenského prezidenta v dvoch obciach. Katastrálne je totiž rozdelená na časti, jedna patrí pod obec Podkriváň v Detvianskom okrese a druhá pod Mýtnu, ktorá je v okrese Lučenec.
Pre ľudí je tak okrsok buď v bývalej bzovskej škole, ďalší za ním cestujú do neďalekej Mýtnej. Ako informovala predsedníčka volebnej komisie v Dolnej Bzovej Mária Kmeťová, v tejto časti je zapísaných 115 voličov. Účasť je podľa nej na druhom kole prezidentských volieb vyššia ako na prvom kole.
Dodala, že prichádzajú aj celé rodiny. Žiadosť o hlasovanie do prenosnej urny zatiaľ nemali, pred dvomi týždňami s ňou však v teréne boli.
Vo volebnom okrsku v Mýtnej majú v súčasnosti zapísaných približne 30 obyvateľov Dolnej Bzovej. Potvrdila to jeho predsedníčka Elena Národová. Spomenula, že podľa informácií z obecného úradu ich prichádza obyčajne voliť 60 až 70 percent. Súvisí to však s tým, aký charakter voľby majú. „V okrsku je pokojná a príjemná atmosféra. O tieto voľby majú ľudia záujem a chodia,“ podotkla s tým, že z Dolnej Bzovej ich zatiaľ nikto nepožiadal o hlasovanie do prenosnej urny.
Vo volebnom okrsku číslo 12 v považskobystrickej Základnej škole Nemocničná hlasovalo do prenosnej urny asi sedem desiatok voličov. V porovnaní s prvým kolom prezidentských volieb bol ich počet takmer dvojnásobný. Informovala o tom členka komisie Miroslava Pacúchová.
S prenosnou volebnou urnou chodili dve členky komisie šesť hodín. Dôvodom vysokého počtu záujemcov o voľby do prenosnej urny bol fakt, že vo volebnom okrsku je nielen považskobystrická nemocnica, ale aj doliečovacie, paliatívne a psychiatrické oddelenie a centrum sociálnych služieb.
Podľa Pacúchovej len niekoľko zo 70 záujemcov o hlasovanie do prenosnej urny nebolo pacientmi v považskobystrickej nemocnici. Jednou z nich bola pani Ľudmila, ktorá do prenosnej urny volila aj v prvom kole prezidentských volieb. „Pred tromi týždňami mi v Malackách operovali bedrový kĺb, preto som volila tam. Voličský preukaz som mala vybavený na obe kolá volieb, počas druhého kola som však už bola doma, a tak som využila možnosť voliť do prenosnej urny doma,“ povedala Ľudmila.
V minulosti voľbám neprikladala až taký podstatný význam, niektoré z rôznych príčin vynechala. Tohtoročné prezidentské voľby však považuje za dôležité.
„Prieskumy hovoria o tesnom výsledku, rozhodovať teda môže každý hlas. Nie je mi jedno, kam sa posunie Slovensko. A i keď kompetencie hlavy štátu sú u nás limitované, prezident má právomoci zasahovať do diania v štáte,“ doplnila.
Jeden prípad súvisel s členom volebnej komisie, ktorý nastúpil pod vplyvom alkoholu. „Táto udalosť však nemala vplyv na narušenie a priebeh konania volieb,“ uviedol riaditeľ odboru poriadkovej polície Prezídia Policajného zboru (PPZ) Stanislav Hromádka.
„Predsedníčka volebnej komisie v obci Sľažany telefonicky oznámila, že 56-ročný člen volebnej komisie mal na sebe tričko s nevhodným nápisom na jeho zadnej strane s náznakmi porušenia pravidla volebného moratória,“ priblížila Zuzana Hrabovská z odboru komunikácie a prevencie PPZ ďalší incident. Spresnila, že porušenie volebného moratória sa v tomto prípade nepotvrdilo.
Záujem o voľbu prezidenta v dolnokubínskej nemocnici bol v sobotu pri druhom kole vyšší ako pri prvom. Zhodnotil to predseda ôsmej okrskovej volebnej komisie v Dolnom Kubíne Rastislav Zahradník. Volili aj mamičky pred pôrodom či po sekcii.
V najväčších bratislavských mestských častiach je sobotné druhé kolo prezidentských volieb zatiaľ pokojné, bez problémov.
„Všetko je v poriadku, žiadne incidenty neboli zatiaľ hlásené. Priebeh volieb je pokojný,“ povedala hovorkyňa Petržalky Mária Halašková.
Bezproblémový priebeh volieb je aj v Starom Meste, kde funguje všetkých 34 volebných okrskov. „Všetko ide veľmi hladko. Vo väčšine okrskov hlásia účasť porovnateľnú s prvým kolom. Odsýpa to rýchlejšie pre jednoduchosť druhého kola,“ skonštatovala hovorkyňa staromestského starostu Veronika Gubková.
Rovnako pokojné sú prezidentské voľby aj v Novom Meste, kde majú podľa miestneho úradu bezproblémový priebeh. Bezproblémové sú voľby aj v Ružinove. „Ľudia chodia viac ako tomu bolo v rovnakom čase prvého kola,“ poznamenala Tatiana Tóthová, riaditeľka komunikačného oddelenia miestneho úradu.
Vo volebnej miestnosti v Piešťanskom informačnom centre (PIC) v srdci kúpeľného mesta zaznamenali účasť slávnej zakladateľskej rodiny kúpeľov Winterovcov na prezidentských voľbách.
Herci dvoch ochotníckych súborov v dobových kostýmoch zo začiatku minulého storočia využili prestávku medzi vystúpeniami a prišli si uplatniť voličské právo. Účinkujú na dvoch sobotných zážitkových potulkách Piešťany podľa Wintera.
Nimi otvára Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Trnavský kraj tretí ročník prechádzok po miestach, spätých najmä s osobnosťou Ľudovíta Wintera, ktorý stojí za zlatou érou kúpeľov. Má niekoľko zastávok a na každej herci trnavských ochotníckych divadiel Etapy a Divadla z malého Ríma približujú diely Winterovho života.
Členovia súboru ľudových tradícií Gyöngyösbokréta si v obci Iža v okrese Komárno prišli zvoliť prezidenta oblečení v ľudových krojoch. Ten majú ľahko rozpoznateľný medzi mnohými krojmi z rôznych slovenských regiónov.
„Ešte ako mladé sme si skrátili sukne, aby sme mohli ukázať pekné nohy,“ vysvetlili členky súboru pôvod svojrázneho kroja.
Širokú minisukňu s minimálne štyrmi spodničkami nosia všetky ženy bez ohľadu na vek či váhu. Pôvodne sa aj v Iži nosili dlhšie sukne pod kolená. Skrátenie sukní vysvetľujú miestni veľkou chudobou po druhej svetovej vojne, keď ženy nemali dosť peňazí na látku. Jedna zo žien prišla do kostola v sukni, ktorá jej siahala len do polovice stehien, ušila si ju z polovičnej dĺžky látky. Trend sa ujal nielen v Iži, ale aj v susedných obciach, ktoré nazývajú Kurta szoknya – krátka sukňa.
Do 2. kola volieb prezidenta SR sa zapojili aj pacienti a zamestnanci Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A Reimana v Prešove. Hospitalizovaní pacienti aj lekári mohli voliť do prenosnej volebnej schránky na základe hlasovacieho preukazu. Oproti prvému kolu záujem o voľby v nemocnici vzrástol.
Pred voľbami pripravila zoznam pacientov, ktorí počas týždňa nahlásili záujem o hlasovanie. Bolo na ňom takmer 50 ľudí, nie všetci však už v čase príchodu volebnej komisie boli hospitalizovaní a po prepustení sa mohli zúčastniť na voľbách doma.
Záujemcovia volili do prenosnej volebnej schránky, s ktorou do nemocnice prišli dve členky volebnej komisie. S urnou potom prechádzali z oddelenia na oddelenie. „O tom, že skončím v nemocnici, som nevedel a nečakal som to. Ale keď sa stalo, tak mi narýchlo pomohli s vybavením hlasovacieho preukazu. Pozrel som si programy oboch pánov a najlepší program, ktorý som zhodnotil, som si vybral. Ísť voliť je totiž najlepšie riešenie,“ skonštatoval Miroslav Hevera.
„Vybavila som si preukaz, nebol s tým žiadny problém, pomohli mi z mestského úradu. Chcela som ísť voliť aj napriek tomu, že som chorá a ležím v nemocnici. Papier som mala a zobrala som to tak, že chcem hlasovať. Chodím na každé voľby, pokiaľ môžem. Minule som volila doma,“ priznala Margita Šmídová z Fintíc.
Do voľby prezidenta sa okrem pacientov zapojili aj lekári, ktorí o hlasovanie prejavili záujem, no majú celodennú službu. Aj oni museli mať hlasovací preukaz.
Na nemocničnom lôžku sa ale našlo aj viacero pacientov, ktorí by sa za iných okolností na voľbách zúčastnili, no ich hospitalizácia im v tom napokon zabránila. „Chcela by som voliť a žiaľbohu sa nedá. Bývam síce tu v Prešove, no hlasovací preukaz sa mi nepodarilo vybaviť. Môj hlas tak prepadne. Som sklamaná, lebo som chcela ísť voliť, ale nečakane som sa ocitla v nemocnici,“ skonštatovala Anna Zborovská.
Hlasovanie v druhom kole volieb prezidenta SR sprevádza v obci Vištuk veľký záujem mladých voličov.
„Bol som prekvapený ich účasťou, naozaj chodia vo veľkom počte. Svedčí to o tom, že si uvedomujú dôležitosť svojho volebného práva,“ uviedol predseda okrskovej volebnej komisie Stanislav Rýchly.
Druhé kolo prezidentských volieb v južných okresoch Nitrianskeho kraja pokračuje veľmi pokojne a bez problémov. Okresné volebné komisie v Komárne a Nových Zámkoch zatiaľ nemuseli riešiť žiadne incidenty, potvrdili členovia komisií.
Podľa predbežných odhadov je záujem voličov o voľby na južnom Slovensku vyšší ako bol v prvom kole. Volebná účasť v okrese Komárno vtedy dosiahla necelých 34 percent, v okrese Nové Zámky prevýšila 45 percent.
„Počas prvého kola volieb prichádzali voliči priebežne, volili bez zdržania. Počas druhého kola pred volebnými miestnosťami v niektorých okrskoch museli ľudia aj čakať,“ potvrdili členovia okrskových komisií.
Druhé kolo volieb prezidenta SR zatiaľ prebieha pokojne a štandardným spôsobom. Na brífingu to povedal šéf Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Burda. Zároveň zopakoval, že volebné moratórium sa posunie o päť minút, teda do 22:05.
Štátna komisia sa podľa Burdu priebežne zaoberá podnetmi, ktoré dostáva. „Tie podnety sa týkajú moratória z veľkej časti, takže to, čo vieme vyriešiť hneď, tak riešime teraz aktuálne hneď a samozrejme mnohé tie podnety potrebujeme bližšie preveriť a zistiť ďalšie skutočnosti,“ povedal Burda.
Podľa riaditeľa odboru poriadkovej polície Prezídia Policajného zboru Stanislava Hromádku polícia nezaznamenala žiadne narušenie priebehu volieb, ktoré by malo vplyv na moratórium. „Máme jeden prípad člena volebnej komisie pod vplyvom alkoholu. Ten bol vystriedaný a nemalo to vplyv na priebeh,“ doplnil Hromádka s tým, že dotyčný bol členom komisie v Štúrove. „Ostatné veci preverujeme,“ dodal Hromádka.
Predseda Štatistického úradu SR Martin Nemky informoval, že výsledky volieb začne úrad zverejňovať po 22:00 v 10-minútových intervaloch.
V Kútoch na Záhorí sa dnes dopoludnia pred všetkými tromi volebnými miestnosťami tvorili zástupy voličov. Do prihraničnej obce už tradične prišli voliť Slováci z Českej republiky. Len z medzinárodného rýchlika ich v Kútoch vystúpilo viac ako sto, spoločne cez Továrenskú ulicu prichádzali k volebným miestnostiam.
Na železničnej stanici mali oznam, kde všade v obci môžu voliť. Do Kútov prichádzali voliči z Českej republiky aj autami, našlo sa aj zopár takých, ktorí prišli na bicykloch.
„Ja pochádzam z Martina, žijem v Brne, prišla som voliť, lebo nie je mi jedno, kde budú žiť moji rodičia najbližších pár rokov,“ povedala pred volebnou miestnosťou v kultúrnom dome Martina. Naznačila, že ona návrat na Slovensko v najbližších rokoch neplánuje. V prvom kole voliť prezidenta nebola, pretože mala choré deti.
Medzi voličmi, ktorí prišli vlakom z Brna bol aj mladý muž, ktorý pochádza z Malachova pri Banskej Bystrici. „Študujem v Brne, prvýkrát volím prezidenta, som z toho taký nesvoj, ale dúfam, že zvolíme to správne pre Slovensko a nebudem musieť odtiaľto odchádzať,“ povedal pred volebnou miestnosťou, ktorá bola v materskej škole. V prvom kole nevolil, pretože nemohol prísť na Slovensko. Študenti prišli do Kútov len „na otočku“, po volebnom akte sa väčšinou vracali do Českej republiky.
Obyvatelia Radošoviec v okrese Skalica hlasujú v sobotu okrem druhého kola prezidentských volieb aj v miestnom referende o súhlase s výstavbou veterného parku.
Predsedníčka jednej z dvoch okrskových komisií pre prezidentské voľby Melánia Kučerová pre TASR uviedla, že prví voliči čakali pred domom kultúry už pred otvorením volebných miestností. „Priebeh volieb je pokojný, bez problémov,“ podotkla.
Komplikácie nehlásia ani v súvislosti s miestnym referendom. Výsledky referenda by mali byť zverejnené v nedeľu (7. 4.) doobeda na webovej stránke obce.
Obyvatelia Radošoviec môžu počas miestneho referenda hlasovať v dvoch okrskoch od 7.00 do 22.00 h. Na referendovú otázku „Súhlasíte s výstavbou veterného parku v katastri obce Radošovce?“ môžu na hlasovacom lístku označiť odpoveď áno alebo nie.
Voliči, ktorí nemôžu sami upraviť hlasovací lístok pre zdravotné postihnutie alebo preto, lebo nevedia písať a čítať, môžu v prezidentských voľbách hlasovať s pomocou inej osoby. Pred hlasovaním o tom musia upovedomiť okrskovú komisiu.
Takýto volič môže vziať so sebou do osobitného priestoru na úpravu hlasovacích lístkov inú spôsobilú osobu, ktorá mu upraví hlasovací lístok podľa jeho pokynov a vloží ho do obálky. Nesmie to však byť člen okrskovej volebnej komisie.
Za voliča, ktorý nemôže pre zdravotné postihnutie sám vložiť obálku do volebnej schránky, ju môže v jeho prítomnosti vložiť iná osoba, ale nie člen okrskovej volebnej komisie.
V druhom kole už svoj hlas odovzdal aj prezidentský kandidát Peter Pellegrini (Hlas). Bez ohľadu na to, kto má aký názor, ľudia by mali ísť k volebným urnám, povedal. „Naozaj to bude extrémne tesné a chcem vyzvať každého, kto chce využiť svoje ústavné právo ísť voliť, aby išiel voliť. Každý občan môže vyjadriť svoj postoj, či už je taký, alebo onaký,“ povedal Pellegrini.
Zároveň vyzval ľudí k väčšej tolerancii a väčšiemu pokoju, aby sa ľudia prestali navzájom napádať len preto, že niekto volí iného kandidáta, než toho druhého. „Pretože v posledných týždňoch sme boli svedkami toho, ako keby bola len jedna pravda a voľby ešte viac rozdelili slovenskú spoločnosť,“ uviedol Pellegrini.
Zvyšok dňa Pellegrini plánuje stráviť so svojimi rodičmi. „Aby sme si užili pekný deň a aby sme možno mohli zo seba dostať aj nervozitu. Ako som nervózny ja, tak to veľmi prežívajú aj oni a celá rodina. Čaká ma teda obyčajný ľudský deň bez extrémnych vecí,“ dodal Pellegrini.
Ľudia by mali využiť svoje právo a mali by sa podieľať na výsledku volieb. Po odovzdaní hlasu v druhom kole prezidentských volieb to uviedla súčasná hlava štátu Zuzana Čaputová. „Je dôležité, aby si vybrali takého kandidáta, ktorý zodpovedá najviac ich názorom a hodnotám,“ skonštatovala prezidentka.
Uviedla, že aj ona využila svoje ústavné právo a vyjadrila svoj názor. „Máme za sebou pomerne intenzívny záver kampane. Myslím, že všetci občania – voliči mali možnosť lepšie načítať kandidátov,“ povedala Čaputová.
Sobotné druhé kolo prezidentských volieb v bratislavskej Petržalke nevynechal ani 100-ročný Ladislav Lampert. Ako hovorí, na svoj vek sa vôbec necíti a ísť voliť považuje za svoju povinnosť. Doteraz žiadne voľby nevynechal, pričom, ako poznamenal, zažil už mnoho režimov a situácií. Bol politickým väzňom a ako študent bol z politických dôvodov vylúčený zo školy.
„Ja ani neviem, že mám 100 rokov. Nič ma nebolí. Aj preto som prišiel voliť. Chodievam na všetky voľby. Myslím si, že je to občianska povinnosť,“ povedal pre TASR.
Zaspomínal si pritom na obdobie, keď občania vyberali z troch politických strán, ale nakoniec aj tak ľudia „nevyhrali“, pretože sa strany po voľbách spojili. „V súčasnosti je to demokratickejšie, hoci už aj tá demokracia je dnes pochybná,“ priznal Lampert.
Prezident by mal byť podľa neho v prvom rade človek, lebo ak ním je, potom je slušný a sympatický. Tým, ktorí ísť voliť nechcú, nerozumie. „Ale viete čo, sú ľudia, ktorých nič nezaujíma,“ dodal Lampert.
Voľby prezidenta SR sa v sobotu konajú aj v košickej väznici na Floriánskej ulici. S prenosnou volebnou schránkou tam dopoludnia prišli traja členovia z okrskovej volebnej komisie č. 18 v mestskej časti Staré Mesto.
„O prezidentské voľby je zo strany obvinených a odsúdených osôb vyšší záujem ako o iné voľby. Je to z pochopiteľných dôvodov, kvôli kompetenciám, ktoré prezident SR má,“ uviedol pre TASR riaditeľ Ústavu na výkon väzby a Ústavu na výkon trestu odňatia slobody Košice Marek Kristan.
Moratórium v dnešnom druhom kole prezidentských volieb sa predĺži o päť minút. Ako pre médiá potvrdila Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán, dôvodom je, že v obci Bystrany v okrese Spišská Nová Ves a v jednom z okrskov v Novom meste nad Váhom sa ráno členovia komisie nemohli dostať do volebnej miestnosti.
Kandidát na prezidenta Ivan Korčok v sobotu ráno odovzdal svoj hlas v druhom kole volieb. Volil v Senci. Ako povedal po odovzdaní svojho hlasu, dnes je ten moment, keď majú ľudia rozhodnutie vo svojich rukách. Vyzval ľudí, aby prišli k volebným urnám a využili právo voliť.
„Rozdelenie spoločnosti je dnes najväčšia výzva,“ dodal Korčok. Po odvolení plánuje športovať či tráviť čas s rodinou.
Aj v obci Vlky v okrese Senec, kde majú prevahu občania maďarskej národnosti, je poznať, že sa koná druhé kolo prezidentských volieb. „Voliči chodia priebežne od rána,“ potvrdil pre TASR priamo na mieste podpredseda okrskovej volebnej komisie Karol Szabó.
Mieni, že účasť v sobotňajšom druhom kole by mohla prekonať čísla spred dvoch týždňov, Vlky mali v prvom kole najslabšiu účasť v okrese Senec. „Očakávame, že bude vyššia účasť, dnes už prišli voliť aj tí, ktorí v prvom kole nevolili. Myslím si, že sú motivovaní voliť,“ opísal Szabó situáciu v jednom z najmenších sídiel Bratislavského kraja.
Vo volebnom zozname je tu zapísaných 368 voličov, dvaja voliči už prišli v prvých dvoch hodinách voliť na voličský preukaz. Szabó očakáva väčší nápor voličov aj podvečer, po tom, čo si miestni dokončia plánované víkendové práce v záhradkách.
Vo všetkých okresoch na Zemplíne otvorili volebné miestnosti v sobotu ráno načas a nevyskytli sa žiadne komplikácie.
„Členovia komisií už vykonávajú aj náhodné kontroly jednotlivých miestností,“ informovala Mária Macková, predsedníčka okresnej volebnej komisie v Michalovciach, ktorá má dohľad nad 183 okrskami vrátane miest Sobrance, Veľké Kapušany a Strážske.
Voľby štandardne začali aj v okrese Trebišov. „Volebné miestnosti boli otvorené riadne o 7:00 h, neboli hlásené žiadne problémy,“ potvrdil predseda tamojšej okresnej volebnej komisie Jozef Novák.
Ako uviedol zapisovateľ okresnej volebnej komisie v Humennom, Ján Sental, vo všetkých obciach vrátane mesta Snina a Medzilaborce otvorili volebné miestnosti načas. „Doposiaľ sa s podnetmi na okresnú volebnú komisiu nikto nekontaktoval,“ spresnil.
Priebeh druhého kola prezidentských volieb ako pokojný hlásia aj v okrese Vranov nad Topľou, ktorý má 93 okrskov, potvrdila zapisovateľka vo Vranove nad Topľou Dominika Baníková. „Okresná volebná komisia sa aktuálne pripravuje na kontroly vo volebných miestnostiach,“ doplnila.
Prezidenta SR si v sobotu volia aj v Príkrej v okrese Svidník, jednej z najmenších obcí na Slovensku. Ako prvý vhodil hlasovací lístok do urny miestny obyvateľ, 74-ročný Vasiľ Grešlík.
„Žijem v obci a mám tu aj trvalý pobyt. V zime tu nie je až tak dobre, lebo nechodí doprava a nemáme ani obchod. Pre starších ľudí to nie je dobre, ale v lete sme tu a v zime bývame v byte, ktorý máme vo Svidníku,“ povedal pre TASR Grešlík.
Ako pokračoval, potraviny im vozia vnuci, avšak privítal by, keby do malých obcí jazdila pojazdná predajňa potravín a priviezla im aspoň chlieb.
Príkru podľa jeho slov nikdy nenavštívil prezident. „Bolo by dobré, keby navštívili prezidenti aj malé obce, aby videli, ako tu ľudia žijú,“ dodal.
Polícia pri otvorení volebných miestností, ako aj prvú hodinu od začatia konania samotných volieb nezaznamenala žiadne narušenie verejného poriadku.
Počas volebného dňa a aj po skončení má byť v teréne viac policajných hliadok.
Volebné miestnosti sa na strednom Považí a v kopaničiarskom regióne otvorili o 7.00 h. Výnimkou bola volebná miestnosť v cirkevnej škole v okrsku č. 13 v Novom Meste nad Váhom, ktorú otvorili o päť minút neskôr.
Dôvodom omeškania bola podľa zapisovateľky okresnej volebnej komisie v Novom Meste nad Váhom Ľubici Marcinovej zamknutá hlavná brána školy. Zamknúť ju podľa nej mali rehoľné sestry pri odchode na svätú omšu. Volebná miestnosť tak bude otvorená do 22.05 h.
Polícia zatiaľ žiadne incidenty neeviduje. Na tlačovej konferencii o tom informovali riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán ministerstva vnútra Eva Chmelová a riaditeľ odboru poriadkovej polície Prezídia Policajného zboru Stanislav Hromádka.
„Pracovisko v Banskej Bystrici bolo posilnené dvojnásobným počtom zamestnancov tak, aby volebný deň prebehol plynule a bez komplikácií,“ ozrejmila Chmelová. Hromádka dodal, že všetky nahlásené podnety sa vyhodnocujú.
Pre voličov je spustená aj infolinka 02/4859 2317 a 02/4859 2312.
Po uzatvorení volebných miestností sa začnú spočítavať hlasy. Štatistici budú priebežné neoficiálne výsledky zverejňovať na stránke www.volbysr.sk. Definitívne výsledky majú byť známe po schválení Štátnou komisiou pre voľby a kontrolu financovania politických strán v nedeľu 7. apríla.
Ľudia hlasujú za plentou. Hlasovací lístok dostanú voliči od členov okrskovej volebnej komisie, čo potvrdia podpisom, približuje ministerstvo vnútra. Voliči si za plentou vyberú na lístku len jedného kandidáta, ktorého poradové číslo zakrúžkujú. Pri dvoch krúžkoch bude hlasovací lístok neplatný. Lístok vložia do obálky a potom ju vhodia do volebnej schránky.
Voliči, ktorým zdravie bráni ísť voliť osobne, môžu požiadať okrskovú volebnú komisiu o prenosnú volebnú schránku. Tento spôsob je určený napríklad pre imobilných voličov alebo pre starších občanov na lôžku.
Nepoužitý alebo zle upravený hlasovací lístok musí volič odložiť do zapečatenej schránky na odloženie nepoužitých alebo nesprávne upravených hlasovacích lístkov. Inak sa dopustí priestupku, za ktorý môže dostať pokutu 33 eur.
(tasr, sita)