Návrhár Boris Hanečka o spolupráci s prezidentkou aj o dovolenke. Prečo miluje cintoríny?

Hanečka rozhovor Boris Hanečka patrí medzi našich najlepších módnych návrhárov, dizajnérov i kostýmových výtvarníkov. Foto: scd.sk

BRATISLAVA – S odchodom Zuzany Čaputovej z Prezidentského paláca sa skončila misia aj mnohých jej spolupracovníkov, medzi nimi aj dizajnéra Borisa Hanečku. Jedného z našich najuznávanejších módnych tvorcov sme oslovili, aby sme sa s ním porozprávali o tom, ako spätne hodnotí pozíciu dvorného návrhára slovenskej prezidentky, o jeho múzach, práci kostýmového výtvarníka, aj o tom, čomu sa aktuálne venuje, ako a kde najradšej trávi voľný čas.

Zuzana Čaputová sa rozhodla nekandidovať v ďalších voľbách a ohlásila to v dostatočnom predstihu. Jej odchod ste teda očakávali, ako sa na to pozeráte s odstupom času?

Beriem to ako súčasť života. S jej rozhodnutím som sa stotožnil, pretože verejnosť registrovala len skutočnosti, ktoré boli oficiálne oznámené. Ja som videl a vnímal aj to, čo nebolo povedané. Mala to neraz veľmi ťažké. Isté je, že spolupráca bola obohatením môjho, nielen profesionálneho, ale aj osobného života. Je pre mňa obrovskou cťou, že som mohol aj takýmto spôsobom prispieť k reprezentácii našej krajiny.

Chýba vám táto práca?

Poviem to tak, bolo to celé také sladkobôľne. Možno moje slová vyznejú až neuveriteľne, ale chýbajú mi všetky tie naháňačky i stresovanie. Uvedomujem si však, že je to nenávratné a neopakovateľné. No beriem všetko s pokojom. Je to tak, ako to má byť. Ktovie, možno keby moja misia pokračovala s jej ďalším mandátom, že by som sám seba kopíroval alebo vykrádal. Naozaj neviem, čo by sa stalo.

Myslím, že zákulisie nebolo dostatočne pripravené na príchod ženy do Prezidentského paláca. Pretože obliecť muža, to je brnkačka. Je tam obmedzený počet farieb oblekov – čierna, antracit, tmavomodrá, sivá. Hnedú a tmavozelenú som nevidel, ani si nepamätám. Farebnosť kravát, košieľ a topánok je tiež v podstate daná. Až to občas vyzerá, že tá osobnosť nosí stále rovnaký oblek.

O jeho cene mnohí ani netušia. Kvalitný kúsok môže stáť aj sedemtisíc. U ženy sú okrem šiat, pančúch a topánok dôležité aj doplnky: kabelky, šperky, šatky, klobúky, samozrejme úprava vlasov a mejkap. Preto to budí dojem finančnej náročnosti. Napriek tomu musím poznamenať, že my sme sa do takýchto vysokých čiastok nikdy nedostali. Bolo to výrazne menej. Napriek tomu mali kritici bez znalosti faktov stále nejaké pripomienky. Vôbec neboli opodstatnené.

Čo vám dala, prípadne vzala, táto spolupráca?

Ľudskosť a porozumenie, ale na druhej strane aj hejtovanie na sociálnych sieťach. Tieto nezmysly znášali moji najbližší, najmä otec (dnes už, bohužiaľ, nebohý) veľmi ťažko. V Stupave [Hanečka je rodákom z tohto mesta, pozn. red.] tatinovi mnohí hovorili, ako som sa ja teraz nabalil, že som doživotne „zahojený“ a podobne. Pritom finančná stránka spolupráce bola úplne iná.

Darmo, závisť je mnohým Slovákom vlastná. Nevideli napríklad to, že som 1. januára s tímom krajčírok a stylistiek bol v Pezinku, keď si pani prezidentka skúšala šaty na novoročné odovzdávanie vyznamenaní osobnostiam z oblasti vedy, kultúry, športu a spoločenského života. Pričom v tom čase mnohí našinci triezveli z bujarej oslavy silvestrovskej noci alebo sedeli pri sviatočnom obede. Ja som vtedy pracoval, keďže sa to nedalo inokedy zariadiť.

Neozvali sa vám ľudia okolo Petra Pellegriniho s ponukou byť dvorným návrhárom nového prezidenta?

Nie, neoslovil ma nikto. Myslím si, že je to možno aj preto, že sa málo vie o tom, že robím aj pánske obleky. Dokonca starou technikou, nič sa nepodlepuje, ale všetko sa šije ručne. Ľudia ma vnímajú skôr ako výtvarníka a možno preto im nenapadne, že netvorím len pre dámy. Musím priznať, že som svoju tvorbu z oblasti pánskej módy veľmi nepredstavoval, ale ten dopyt na trhu je výrazný, budem musieť prezentáciu zmeniť. Mimochodom, sme o polovicu lacnejší ako viedenský trh.

Verejnosť vás pozná ako renomovaného módneho návrhára, vaše meno sa však objavuje pomerne často v záverečných titulkoch filmov, a často ho čítame aj na divadelných plagátoch. Čím je pre vás práca kostýmového výtvarníka?

Je to druhá verzia môjho ja. Určite je v tom viac teatrálnosti, narábam vtedy s inými pocitmi. Používam rozdielne výrazové prostriedky, vsádzam na efekty. Obohacuje ma tá rôznorodosť. Okrem toho ide o výzvu, ktorú ja milujem. Práve v tom je uvedená práca iná.

Spomínate si na svoju prvotinu vo filmovej, respektíve divadelnej tvorbe?

Áno, bola to opera skladateľa Francesca Cileia s názvom Adriana Lecouvreur. Do spolupráce pre košické, v tom čase Štátne divadlo, ma prizvala režisérka Andrea Hlinková. Bolo to úžasné, niečo úplne iné ako tvorba pre film alebo na módnu prehliadku. Táto práca mi otvorila nové obzory. Publikum ma prijalo mimoriadne srdečne, moju produkciu vnímalo ako spestrenie, oživenie a ozvláštnenie diela.

Čím sa inšpirujete pri práci?

Prírodou – faunou, flórou, starobylými uličkami, literárnymi i historickými postavami a folklórom. Všetko záleží od aktuálneho stavu a rozpoloženia, ktoré prežívam v čase, keď tvorím novú kolekciu. Je to môj postoj, názor. Napríklad si zoberiem niečo z historickej postavy, ale aj novodobého hrdinu či fikcie, prípadne ich transformujem podľa svojich predstáv. Klient toto pozadie nemusí poznať, nie je pre neho dôležité.

Tieto súvislosti skôr vnímajú muži, ženy nie, tie sa okamžite vidia v mojich modeloch a hneď po vstupe do ateliéru „nakupujú“ a uvažujú, s čím by daný kúsok skombinovali. Páni mi však začnú rozprávať príbehy napríklad o samurajoch, starovekých bojovníkoch a neviem o kom ešte, jednoducho, pochopili myšlienku, ktorá sa vinie celou kolekciou.

Staviam svoju prácu na základoch, ktoré u mňa položili pedagógovia na základnej, neskôr na strednej škole, kde som študoval výtvarné spracovanie keramiky a porcelánu. Práve oni ma naučili byť „výtvarne gramotným,“ či už išlo o farby, tvary alebo technológiu, lebo práca s textilom je práve o tom. Nositeľ odevu v podstate ako keby komunikoval cez svoje šaty s okolím. A tento moment je fascinujúci.

Hovorí sa všeobecne, že nielen umelci – maliari, sochári a hudobníci, ale aj ľudia ktorí pôsobia v odevnom priemysle či dizajne majú svoje múzy z mäsa a kostí. Máte ich aj vy? Prezradíte, o koho ide?

Ja sa viem pri svojej práci zaľúbiť. A nie vždy je to celebrita, ale neraz aj neznáma klientka. Hľadám v ľuďoch to pekné. Najväčšou múzou doteraz bola a je Lucia Hablovičová. Zoznámili sme sa pri jednom fotení. Ona bola veľmi očarujúca, citlivá, krehká, tak som si povedal, wau, tak túto Pocahontas by som chcel raz obliekať.

Videl som takmer okamžite modely, ktoré by sa jej hodili, dokonca sa mi o tom aj snívalo. Odvtedy sme tvorili pár, samozrejme, že len pracovný. My sa nevidíme často, ale ak k tomu dôjde, tak naše stretnutie je veľmi intenzívne, hlboké a emotívne.

Pred časom sa vaše meno spomínalo so zaujímavým, a nie celkom bežným projektom. Mali ste vyhotoviť šaty pre grófku Žofiu Serédyovú, ktorej mumifikované telo je uložené v sarkofágu v kaštieli Betliar. Aké to bolo, keď prišla takáto ponuka?

V prvom rade som vnímal túto špecifickú spoluprácu ako veľkú zodpovednosť. Chcel som Žofiu novým odevom zveľadiť, najmä pre jej dobrotu k chudobným i preto, že napriek urodzenému stavu žila veľmi dôstojným a zriadeným životom. Konzultoval som mnohé s kunsthistorikmi, kňazmi, ba dokonca aj so šamanmi. Grófka bola liečiteľka, myslím si, že aj to veľa napovedá o tom, že jej telo sa zachovalo v takom dobrom stave. Určite to nebola náhoda.

Ja som ponuku od vtedajšieho riaditeľa kaštieľa, historika umenia Júliusa Barcziho prijal ako obrovskú poctu. Mal však podmienku, že róba musí byť čierna, ušitá z hodvábu. Tá prvá požiadavka sa mi však nepozdávala. Táto farba je pohrebná, a ona daný obrad už mala dávno za sebou. Napokon sme sa dohodli na kompromise. Čipkový plastrón alebo ináč povedané náprsenku [ozdobná vložka vo výstrihu dámskych šiat, pozn. red.] som podšil organzou [jemný tenký, neraz sieťovaný materiál, pozn. red.] telovej farby. Vyzeralo to nádherne.

Pôsobíte veľmi pokojným dojmom, vie vás nahnevať niečo, čo súvisí so zákazkou alebo prácou na autorskej kolekcii?

Áno, samozrejme, viem sa nadurdiť, ale to patrí k práci. Nie nadarmo sa hovorí, že aj socha anjela vrhá tieň. Občas sa hnevám aj na najbližších, čo ma neskôr veľmi mrzí, keďže ich mám najradšej. Sme však ľudia a k nášmu životu patrí aj hnev. Pracujem však na tom, aby som sa takých stavov vyvaroval.

Vaša tvorba je aj o spolupráci. S ktorými kolegami ste to skúsili?

Prvýkrát som vytvoril tandem s Lukášom Kimličkom. Poznali sme sa zo školy, neskôr sa nám obom podarilo preraziť a zviditeľniť sa aj mediálne. Nebolo to jednoduché, svoju prácu sme si však dôstojne obhájili.

Výborne sa mi pracovalo s Danou Vodou [česká návrhárka Danica Vodová, pozn. red.], dámou, ktorá by pokojne mohla byť mojou mamou. Vytvorili sme modely, ktoré sa stretli s obrovským záujmom návštevníkov prehliadky i odbornej verejnosti. Plodná a inšpiratívna bola aj spolupráca s Hanou Převratilovou, vzišli z toho dve nádherné, hoci nevšedné kolekcie. Dobre sa mi robilo aj so Soňou Michalákovou, páčia sa mi jej výtvarné návrhy, kresby, potlače… No bolo toho dosť, dúfam, že som na nikoho nezabudol.

Na čom aktuálne pracujete?

Venujem sa príprave svadobnej kolekcie, tvorí ju dvadsať unikátnych šiat značky ANNY. Robím ich pre Salón – požičovňu svadobných šiat ANNY WEDDING studio, ktoré sú v Bratislave a Martine. Vedie ich moja kamarátka Katarína Sýkorová. Vystupujem tu ako hlavný dizajnér.

Šaty v mojom ateliéri nielen tvoríme, ale podľa potreby ich tiež na mieru upravujeme. Sme nadšení, keďže projekt sa stretol s veľkým záujmom dám. Mnohé z nich mi povedali, že boli presvedčené, že práve kvôli tomu, že obliekam svetovú opernú divu Annu Netrebko, českú speváčku Luciu Bílú, ale aj bývalú pani prezidentku, som pre ne nedosiahnuteľný. Ako sa hovorí, dostavil sa u nich „efekt zlatej kľučky“, čo znamená, že sa mi báli zavolať. Zistili však, že ceny za to, čo poskytujeme, sú veľmi prijateľné.

Ste po toľkých rokoch na výslní v pozícii, keď si dovolíte odmietnuť ponuky?

Za dvadsať rokov na scéne som to urobil iba trikrát. V prvom prípade nastali nezhody v názore na niektoré veci, druhýkrát to vôbec nebola „moja šálka kávy“. Dal som však dotyčnej osobe tip na inú návrhárku a pokiaľ viem, spolupracujú dodnes. Do tretice to bolo niečo, čo sa absolútne nezhodovalo s mojou životnou filozofiou, čiže skutočne som nechcel spojiť svoje meno s danou osobou.

Zlé je aj to, že napriek tomu, že som veľmi zaneprázdnený, neviem povedať nie, ale učím sa, keďže moje kapacity sú obmedzené. Nemám módny dom, len ateliér, šičky pracujú podľa potreby, platené sú od výkonu. Riešim daný fakt tak, ako väčšina módnych návrhárov nielen u nás, ale aj vo svete.

Herci sa už tešia na divadelné prázdniny, ktoré sú doslova predo dvermi. Zvyknete si aj vy povedať v lete, že teraz nebudete pracovať, ale oddychovať?

Velmi rád by som bol v takejto pozícii, ale nemôžem. Hlavne teraz, keďže v októbri mám módnu prehliadku.

Predpokladám však, že napriek tomu, čo ste povedali, si predsa nájdete čas na dovolenku. Kde a ako ju najradšej trávite?

Ak niekto čaká, že spomeniem niektorú z exotických krajín, mýli sa. Moja najobľúbenejšia destinácia je rodičovský dom v Stupave. Milujem večerné posedenia pri ohni, opekačku a pozorovanie hviezdnej oblohy. Nejde o žiadne bujaré nočné párty, tie nemám rád. Rozprávame sa skôr šeptom, z ohľaduplnosti k susedom. Spomínam pritom na detstvo, keď som s rodičmi pravidelne takto trávil večery, či noci. Na rozhovory o nekonečne, živote po smrti, čo vyplynulo aj z toho, že bývame blízko cintorína, preto som tieto témy bral ako niečo prirodzené, nie morbídne.

Aj teraz v dospelosti, rovnako ako v chlapčenskom veku chodím na Štedrý deň na cintorín zapáliť sviečky na hroby predkov. Nosím im tam oblátky, medovníčky a rôzne drobnosti. Som skrátka cintorínsky typ. V Stupave to mám rád, je tam také liečivé prostredie, kde som prežil nádherné detstvo. Bol som vymodlený jedináčik nielen pre mojich rodičov, ale aj starkých z maminej strany, keďže som bol ich jediné vnúča.

Rozumiem tomu, čo hovoríte, ale verím, že aj zahraničie má pre vás svoje čaro?

Určite Taliansko a škandinávske krajiny, najmä Nórsko pre jeho fjordy. Teplo mám rád, ale musím byť pri vode, určite nie v Bratislave, kde je rozpálený asfalt, cesty či chodníky. Nedá sa tam dýchať…To ma ničí.

Iniciatíva vybrať sa „do sveta“ musí však prísť od niekoho iného. Neznášam plánovanie, balenie a cestovanie. Keď ma na určené miesto niekto dopraví, viem si to tam užiť aj tri-štyri týždne, ak ma nič nenúti vrátiť sa k práci skôr. Napriek tomu, že som skôr svetlý typ, viem sa „ugrilovať“ na slnku, doslova do chrumkava.

Mám však rád aj zamračené počasie: búrky, hromy, blesky, oblaky, poriadny lejak. V zime sa zase teším na husté sneženie. Toto však už vidím len málokedy. Skôr sú už zimy bez snehu a metelice, aspoň v Bratislave určite.

Máte aj nejaké miesta na Slovensku kam sa radi vraciate?

Áno, patrí k ním Spišská Kapitula. Lásku k nej vo mne vypestovala profesorka zo Školy umeleckého priemyslu Josefa Vydru v Bratislave Magdaléna Jentnerová. Učila ma dejiny výtvarnej kultúry. Výrazne sa venovala žiakom aj mimo vyučovania. Cestovali sme na rôzne úžasné miesta po celom Slovensku. Vybrala sa s nami do divadla, skrátka, kultivovala nás.

Tieto jej prechádzky za gotickou a renesančnou architektúrou vo mne zanechali výraznú a nezmazateľnú stopu. Práve vďaka nej a môjmu otcovi ma fascinujú hrady, zámky i povesti a legendy o nich.

Nie je tajomstvom, že do sveta šoubiznisu neustále pribúdajú noví ľudia, napríklad účastníci kadejakých reality šou, súťaží. Mnohí hovoria už o ich pretlaku. Pociťujete to aj vy vo svojom odbore?

Zaujímavá otázka, ešte sa ma na to nikto neopýtal. Odpoviem tak: na jednej veľmi významnej akcii väčšinu hostí nikto nepoznal. Neskôr som sa dozvedel, že hostitelia chceli obmeniť tváre i mená. Či to bol dobrý nápad, to nech posúdia iní, ale… Hviezdou sa nikto nerodí, on sa ňou stáva vďaka svojej práci. Až potom môže byť žiadaný, vyhľadávaný, v prípade hercov – obsadzovaný. Iba raz sa ukázať niekde nestačí. Musí byť za tým veľká snaha, drina a odriekanie.

V našej zemepisnej šírke sa nerodia talenty ako huby po daždi. Očakávania síce sú, ale nie vždy sa naplnia. Udržať sa na hladine, nie je vôbec jednoduché. Talent je jedna vec, ale schopnosť ustáť to napätie, tlak a stres je druhá.

Ak sa nejaký mladší kolega obráti na vás so žiadosťou o pomoc a radu, ste ochotný podať mu pomocnú ruku?

Spolupracujem so Súkromnou školou umeleckého priemyslu animovanej tvorby v Bratislave, pomáham študentom, ako sa len dá. Nemám módny dom a preto im neviem poskytnúť priestor na nejakú stáž či inú podobnú aktivitu. Ale robím pre nich prednášky, čo mnohí študenti oceňujú.

Bol som tam v uplynulých dňoch na 19. ročníku ANIMOFEST členom poroty. Spolu s kolegami sme hodnotili ročníkové práce stredoškolákov v odbore odevného dizajnu a prekvapila nás ich úžasná kreativita.

Vo februári ste prekročili štyridsiatku. Čo ste sám sebe zapriali do ďalších štyroch dekád?

Hlavne, aby som napriek všetkým úskaliam (ľudia si ich ani nevedia predstaviť), nestratil chuť do práce a entuziazmus. Som v danom smere veľmi vnímavý, nechcem povedať, že až precitlivený. A samozrejme, nech sme všetci zdraví.

Prajem sebe aj kolegom, aby sa zlepšila naša ekonomická situácia, pretože aj my platíme nájom, parkovanie, nákupy v potravinách. Ak si niekto myslí, že poniektorí už fakt nevieme čo s peniazmi, je to mýtus. Nech nás nesprevádza bezmocnosť, aby kultúra nestála niekde v úzadí na poslednom mieste, lebo potom zvlčíme. Nezabúdajme na to!


Na slovenskom trhu sa objavil ďalší podvodný e-shop, objednaný tovar z neho nikdy neuvidíte. Na slovenskom trhu sa objavil ďalší podvodný e-shop, tentokrát sa vydávajú za značku SuperFit. Objednaný tovar z neho nikdy neuvidíte.  „Bohužiaľ mojej manželke sa podarilo nakúpiť tovar za takmer 93 eur, ktorý nikdy nepríde,“ napísal nachytaný kupujúci,…

Prejsť na článok
V Rusku sa koná jadrové cvičenie. Jeho súčasťou sú aj rakety s dosahom 11-tisíc kilometrov. Ruská armáda usporadúva vojenské cvičenia, ktorých súčasťou sú aj mobilné odpaľovacie systémy s jadrovými raketami Jars. Ide pritom už o druhé takéto manévre za menej ako mesiac, informuje TASR podľa správy agentúry Reuters, ktorá sa…

Prejsť na článok
Novou riaditeľkou Medzinárodného domu umenia pre deti Bibiana sa stala Petra Flach. Tá bola od marca dočasne poverená vedením Bibiany. Ako ozrejmila hovorkyňa rezortu kultúry Petra Bačinská, výberové konanie sa konalo v piatok 19. júla. „Prihlásili sa do neho dve kandidátky, obe splnili všetky kritériá. Na samotné…

Prejsť na článok
Archeológovia v Jánovciach skúmali život v podhradí. Našli predmety z obdobia pred Kristom. JÁNOVCE – Už štvrtú sezónu pokračuje v obci Jánovce v časti Machalovce systematický sondážny archeologický výskum v lokalite zaniknutého hradiska z obdobia prvého storočia pred Kristom. Mnohé vykopané predmety archeológov prekvapili. „Tohto roku sme sa…

Prejsť na článok
Palestínske frakcie podpísali v Číne dohodu, ktorá má ukončiť ich rozdelenie. Zástupcovia 14 palestínskych frakcií sa na svojich rokovaniach v Číne dohodli na vytvorení „dočasnej vlády národného zmierenia“, ktorá bude po vojne s Izraelom spravovať Pásmo Gazy. Čínsky minister zahraničných vecí Wang I v utorok na…

Prejsť na článok
Biden odovzdal časť právomocí o podpore Ukrajiny Yellenovej a Blinkenovi. Americký prezident Joe Biden v pondelok delegoval niektoré právomoci v rámci zákona o podpore Ukrajiny americkému ministrovi zahraničných vecí Antonymu Blinkenovi a ministerke financií Janet Yellenovej. Biden na základe svojich právomocí vyplývajúcich z Ústavy USA…

Prejsť na článok
V Bangladéši prišlo počas protestov o život najmenej 168 ľudí, stovky zatkli. Najmenej 168 ľudí vrátane viacerých policajtov prišlo o život počas protestov v Bangladéša a viac než 1100 osôb bolo zadržaných. V hlavnom meste Dháka bolo zatknutých najmenej 532 osôb. Bezpečnosť tam zabezpečuje množstvo vojakov, na…

Prejsť na článok
Alex Soros verejne podporil Kamalu Harrisovú, vieme, kto bude ďalšou bábkou, reagoval Musk. Syn finančníka George Sorosa verejne vyjadril podporu Kamale Harrisovej, ktorá sa uchádza o prezidentské kreslo v USA. „Rád by som poďakoval Alexovi Sorosovi za to, že nikoho nenechal v napätí, kto bude ďalšou bábkou,“ reagoval…

Prejsť na článok
Netanjahu má záujem stretnúť sa v USA s exprezidentom Trumpom. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu požiadal o osobné stretnutie s bývalým prezidentom USADonaldom Trumpom. Ich schôdzka by sa mala uskutočniť tento týždeň počas Netanjahuovej návštevy v USA. S odvolaním sa na ľudí oboznámených so situáciou o…

Prejsť na článok
Súperkou Trumpovi bude Harrisová. V centre kampane chce aj právo na potrat. Kamala Harrisová má podporu dostatočného počtu delegátov nominačného zjazdu Demokratickej strany, ktorý sa bude konať v polovici augusta v Chicagu. Podporu jej už vyjadrilo 2 214 delegátov, potrebuje priazeň aspoň 1 986 delegátov. Tieto prieskumy…

Prejsť na článok
Parlament ako „Zelenského notár“. Chaos a pochybné vytváranie súhlasu. Zelenského strana je rozdelená a stratila tak v zákonodarnom zbore väčšinu. Reportáž New York Times o tom, ako sa vláda v Kyjeve opiera o pochybné spojenectvá, aby jej prechádzali zákony a minimalizovala kontrolu na jej…

Prejsť na článok
Vytiahne europoslanec z vreciek daňových poplatníkov až 60-tisíc eur mesačne?. Začiatkom júna si Európania zvolili svojich zástupcov do Európskeho parlamentu. Prvým oficiálnym pracovným dňom bol však utorok 16. júla, keď sa začala ustanovujúca plenárna schôdza. V tento deň si poslanci zvolili staronovú predsedníčku Malťanku Robertu…

Prejsť na článok
Nad mŕtvym dieťaťom v maternici sa plače, len keď je potrat spontánny. Spisovateľka Tereza Semotamová poskytla rozhovor pre podcast RANT Space o tom, že potratila. Jej vystúpenie bolo určite náročné, asi osobne aj odvážne (inak sa témy dotkne extrovert, inak introvert), určite však ojedinelé. Podobných verejných vyjadrení…

Prejsť na článok
Umelá inteligencia. Menej, než sme sa báli a viac, než sme chceli?. ChatGPT bol spustený v novembri 2022 a odštartoval boom umelej inteligencie (AI). Neuplynuli ani dva roky a učitelia bojujú so seminárkami generovanými AI, novinové komentáre načítava neurálny hlas a ľudia na obrázkoch z generátorov umelej…

Prejsť na článok
Starý Windows zachránil SouthWest Airlines pred výpadkom. Alebo aj nie?. Ráno 19. júla sa na počítačoch s operačným systémom Windows začala objavovať „Modrá obrazovka smrti“. Dnes už vieme, že príčinou bola nezvládnutá aktualizácia bezpečnostného softvéru od firmy CrowdStrike. Svet mal šťastie v nešťastí. Výpadok ovplyvnil „len“ zhruba…

Prejsť na článok
104 dní do volieb v USA: Dva programy americkej pravice. Pár dní pred prvou debatou amerických prezidentov sa na sociálnych sieťach objavila akási staronová informácia. Konzervatívni právnici, politici, a ďalší myslitelia vytvorili dokument Projekt 2025, ktorý predstavuje radikálnu konzervatívnu príručku pre budúceho republikánskeho prezidenta. Zo strany demokratov prišla výrazná…

Prejsť na článok
Postrelili premiéra, mohla to byť jeho derniéra, rapuje Majk Spirit v novej piesni. Postrelili premiéra, ledva to prežil, mohla to byť jeho derniéra, rapuje Majk Spirit v novej piesni. Známy interpret ju nahral krátko po atentáte na Roberta Fica, rozhodol sa však zverejniť ju až po streľbe na…

Prejsť na článok
Uplynulo 13 rokov od teroristických útokov v Nórsku, pri ktorých zomreli desiatky ľudí. Uplynulo 13 rokov od teroristických útokov v Nórsku, keď Anders Behring Breivik v Osle a na ostrove Utöya usmrtil 77 ľudí. Odsúdili ho na 21 rokov vo väzení a trest sa mu môže predĺžiť, ak…

Prejsť na článok
V západoafrickom Mali zahynulo 26 ľudí, keď ozbrojenci zaútočili na dedinu v regióne Mopti. V západoafrickom Mali zahynulo 26 ľudí, keď ozbrojenci zaútočili na dedinu v regióne Mopti. Útočníci strieľali na ľudí pracujúcich na poliach, armáda dorazila na miesto činu až po útoku, uviedol starosta Moulaye Guindo. Cieľom útoku…

Prejsť na článok
Kresťanskodemokratické hnutie možno zatlačí na Smer. Kresťanskodemokratické hnutie možno zatlačí na Smer a z konzervatívnej pozície bude môcť otestovať, či v prejave Roberta Fica na Devíne išlo o reálne plány alebo len prázdne reči. Podľa Michala Šimečku si totiž musí vybrať…

Prejsť na článok
Šéf poľskej diplomacie navrhol, aby Rada EÚ v auguste zasadla na Ukrajine. Poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski navrhol, aby sa augustové neformálne stretnutie šéfov diplomacie krajín Európskej únie konalo na Ukrajine. Maďarsko nesúhlasilo. Šéf európskej diplomacie Josep Borrell následne oznámil, že stretnutie sa bude konať v…

Prejsť na článok
Nancy Pelosiová podporila Kamalu Harrisovú ako prezidentskú kandidátku demokratov. Nancy Pelosiová podporila Kamalu Harrisovú ako prezidentskú kandidátku demokratov. Bývalá predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov označila viceprezidentku za „brilantne bystrú“. Harrisová avizovala zámer kandidovať po tom, čo zo súboja o Biely dom v nedeľu odstúpil súčasný…

Prejsť na článok
Významný okamih pre ozbrojené sily: Prvé dve stíhačky F-16 pristáli a prešli slávobránou. Prvé dve slovenské stíhačky F-16 pre ozbrojené sily pristáli na letisku Kuchyňa pri Malackách v pondelok krátko po ôsmej hodine večer. Tesne pred zosadnutím na zem predviedli niekoľko manévrov. Čakalo sa na slávnostný ceremoniál. Na…

Prejsť na článok
Video: V Kuchyni pri Malackách pristáli prvé dve slovenské stíhačky F-16. Video: V Kuchyni pri Malackách pristáli prvé dve slovenské stíhačky F-16, na prístavaciu dráhu vojenského letiska zasadli po slávnostnom prelete. Privíta ich prezident Peter Pellegrini v spoločnosti ministra obrany Roberta Kaliňáka. (tasr)

Prejsť na článok
Neformálne stretnutie ministrov diplomacie a obrany sa bude konať v Bruseli, rozhodol Borell. Neformálne stretnutie ministrov diplomacie a obrany sa bude konať v Bruseli, nie v Budapešti, rozhodol šéf európskej diplomacie. Josep Borell odôvodnil presun augustového rokovania postojom Maďarska k vojne na Ukrajine. Maďarsko od začiatku júla na…

Prejsť na článok
Rusi začali demontovať posledný ukrajinský kostol na Kryme. Rusi začali demontovať posledný kostol ukrajinskej ortodoxnej cirkvi na Kryme. S rozoberaním chrámu Povýšenia Svätého Kríža v Jevpatoriji začali už 21. júla. Vrchné časti stavby spolu s kupolou už stihli odstrániť. Farnosť čelila tlaku zo…

Prejsť na článok
Únia má opäť v hľadáčiku Metu. Preveruje, či sa používatelia mohli vlani bez nátlaku rozhodnúť. Únia má opäť v hľadáčiku Metu. Jej orgány na ochranu spotrebiteľov preverujú zavedenie nového platobného modelu internetovej spoločnosti Meta. Oznámila to v pondelok európska komisárka. „Nebudeme sa prizerať niektorým zákerným praktikám, ktoré zavádzajú spotrebiteľov,“ uviedla…

Prejsť na článok
Bidenove výsledky nemajú obdobu v histórii Spojených štátov, vyhlásila Harrisová. Dosiahnuté výsledky prezidenta Joea Bidena nemajú v modernej histórii Spojených štátov obdobu, vyhlásila americká viceprezidentka Kamala Harrisová počas prvého verejného vystúpenia, odkedy sa úradujúci šéf Bieleho domu vzdal opätovnej kandidatúry. Biden uviedol, že zostane vo…

Prejsť na článok
Žobrajúce deti sú ako návnada. Ako im pomôcť?. Žobrajúce deti sú ako návnada. Všetko ide tým, ktorí ich do toho nútia a ešte ich zbijú, keď donesú málo. Ako sa v takejto situácii zachovať a na koho sa obrátiť?  Podľa hovorcu odboru komunikácie a prevencie Prezídia policajného…

Prejsť na článok
Nemecké štátne zastupiteľstvo obvinilo troch Sýrčanov zo znásilnenia dvoch Češiek. Nemecké štátne zastupiteľstvo obvinilo troch Sýrčanov zo znásilnenia dvoch Češiek, v meste Gera sa nachádzali počas študentského výmenného pobytu. Incident sa odohral v novembri minulého roka. Dievčatá vo veku 17 a 18 rokov sa vtedy…

Prejsť na článok
EÚ začne s Arménskom rokovať o bezvízovom styku. Európska únia v pondelok oznámila, že s Arménskom začne dialóg o možnom zavedení bezvízového režimu. Euroblok okrem toho Arménsku ponúkne aj vojenskú pomoc vo výške desať miliónov eur. Arménsko sa v posledných mesiacoch usiluje o…

Prejsť na článok
Hlinou sa dá sprostredkovať veľké spektrum myšlienok, hovorí oceňovaná Martina Švarc. Hlinou sa dá sprostredkovať veľké spektrum myšlienok a vytvoriť tak jedinečné dielo, hovorí vášnivá keramikárka Martina Švarc. Jej diela obdivujú aj v Japonsku, kde vyhrala rôzne medzinárodné ceny. Vybudovala si svoj vlastný štýl a najväčšiu radosť jej robí,…

Prejsť na článok
V Bulharsku ani na druhý pokus nezostavili vládu, krajina sa blíži k predčasným voľbám. V Bulharsku ani na druhý pokus nezostavili vládu, krajina sa blíži k predčasným voľbám, ktoré by boli už siedmymi od apríla 2021. Prezident má týždeň na poverenie posledného subjektu, nové voľby sa v prípade neúspechu…

Prejsť na článok
KDH svojimi návrhmi na zmenu ústavy testuje aj svoj vlastný poslanecký klub. Nápad posilniť na ústavnej úrovni práva rodičov či výhradu vo svedomí, s ktorou prišlo Kresťansko-demokratické hnutie, je sám osebe dobrý. Otázkou dnes je, či ním KDH viac testuje Smer alebo seba. Po rozpačitej prvej reakcii KDH…

Prejsť na článok
Majk Spirit v novej skladbe rapuje o atentáte na premiéra, novinári reagujú. „Novinári s nenávistnou rétorikou sejú zrnká agresie,“ rapuje Majk Spirit v novej skladbe, ktorú uverejnil v nedeľu večer. Pesnička Nestrieľaj sa venuje téme atentátu na premiéra Roberta Fica, slobode prejavu a spoločenskému zmiereniu. Na adresu…

Prejsť na článok
Počet útokov na ľudí v médiách rastie. Za štvrtinou stáli politici. Počet útokov na ľudí v médiách rastie. Viac prípadov sa týkalo žien. V prvom polroku zaznamenali 48 incidentov. Portál Bezpečná.žurnalistika.SK eviduje nárast po neúspešnom pokuse o atentát na Roberta Fica. Po ňom bolo zaznamenaných 14…

Prejsť na článok
Internistka: Ak rýchlo schudnete, prejaví sa „jojo” efekt. K obezite sa človek dopracuje v priebehu niekoľkých rokov, ak rýchlo schudnete, prejaví sa „jojo” efekt. Pri správnom chudnutí by ste nemali zhodiť viac ako štyri kilogramy za mesiac, hovorí internistka AGEL Clinic v Bratislave Edita Príhelová.  Viac…

Prejsť na článok
Počet obetí streľby v opatrovateľskom dome v chorvátskom Daruvare stúpol na šesť. Počet obetí streľby v opatrovateľskom dome v chorvátskom Daruvare stúpol na šesť, zranených evidujú rovnaký počet. Jedna z obetí zomrela po prevoze do nemocnice. Útočníkom má byť bývalý policajt, jednou z obetí môže byť jeho…

Prejsť na článok
Šéfka americkej tajnej služby priznala pochybenie v prípade atentátu na Trumpa. Šéfka americkej tajnej služby priznala pochybenie v prípade atentátu na Donalda Trumpa. „Trinásteho júla sme zlyhali,“ priznala Kimberly Cheatleová s odkazom na deň streľby na republikánskeho prezidentského kandidáta. Cheatleová, ktorá čelí výzvam na odstúpenie, o…

Prejsť na článok
Vládny špeciál opäť poslúži na prepravu ústavných činiteľov za športom. Vládny špeciál opäť poslúži na prepravu ústavných činiteľov za športom, na otvárací ceremoniál letnej olympiády v Paríži poletia v spoločnosti prezidenta dvaja ministri. Lietadlom nedávno leteli na futbalové majstrovstvá. Do Francúzska majú teraz vládnym špeciálom…

Prejsť na článok
Izraelskí osadníci napadli palestínskych farmárov a zahraničných aktivistov. Izraelskí osadníci napadli palestínskych farmárov a zahraničných aktivistov, útok pri obci Kusra na Západnom brehu Jordánu zdokumentovala CNN. Troch cudzincov a miestneho roľníka hospitalizovali, armáda agresorov zastavila. K útoku došlo ešte v nedeľu – niekoľko…

Prejsť na článok
Mestský úrad v Rimavskej Sobote chcú presťahovať do chátrajúceho župného domu. RIMAVSKÁ SOBOTA – Najväčšou historickou budovou Rimavskej Soboty je bývalý župný dom Gemersko-malohontskej župy na Námestí Mihálya Tompu. Tento rozľahlý trojkrídlový trojpodlažný objekt je však už roky prázdny a chátra. Čoskoro by sa to mohlo…

Prejsť na článok
Iránske a ruské námorné sily odštartovali spoločné manévre v Kaspickom mori. Iránske a ruské námorné sily odštartovali spoločné manévre v Kaspickom mori. Majú zahŕňať taktické cvičenia, záchranné misie a operácie proti pirátom, uviedol hovorca iránskeho námorníctva pre študentskú tlačovú agentúru ISNA. V nasadení má byť aj vojnová loď islamských Revolučných gárd.…

Prejsť na článok
Blanár: Zastavenie dodávok ropy je porušením asociačnej dohody medzi EÚ a Ukrajinou. Blanár: Zastavenie dodávok ropy je porušením asociačnej dohody medzi EÚ a Ukrajinou. Minister takto reagoval na ukrajinské opatrenia v súvislosti so zastavením tranzitu ropy z Ruska dodávanej na Slovensko a do Maďarska. Spolu s maďarským…

Prejsť na článok
Opätovne sa začína skladať mozaika suverénnej ochrany vzdušného priestoru Slovenska. Opätovne sa začína skladať mozaika suverénnej ochrany vzdušného priestoru Slovenska. Stíhačky F-16 sú prvé dva dieliky, ktoré boli pripravované treťou vládou Roberta Fica. Uviedol to minister obrany Robert Kaliňák v rozhovore pre STVR. Prvé dve…

Prejsť na článok
Ruská FSB informovala o náleze výbušnín a rozbušiek v zásielkach z Nemecka a Talianska. Ruská FSB informovala o náleze výbušnín a rozbušiek v zásielkach z Nemecka a Talianska. Podľa tajnej služby boli určené na teroristické útoky, zásielku v Petrohrade predstavovali valčeky trhaviny v automobilových tlmičov. Federálna bezpečnostná služba k incidentu zverejnila i video. FSB tiež uviedla, že zatkla bližšie neurčený…

Prejsť na článok
Taraba: Podávam trestné oznámenie pre slovenský znak na dúhovej vlajke. Taraba: Podávam trestné oznámenie pre slovenský znak na dúhovej vlajke. Zástava s týmto znakom sa počas Dúhového Pridu objavila na Námestí slobody v Bratislave a ostala tam aj deň po skončení podujatia. Zobrazenie slovenského znaku…

Prejsť na článok
Vďaka poľsko-slovenskej spolupráci sa budú realizovať projekty za vyše 500-tisíc eur. Vďaka poľsko-slovenskej spolupráci sa budú realizovať projekty za vyše 500-tisíc eur. Na území Prešovského kraja budú zamerané na budovanie cezhraničných partnerstiev a spoločnej identity ľudí žijúcich v pohraničí. Schválených je nových 16 malých projektov v…

Prejsť na článok
Veterinárov hospodárskych zvierat je na Slovensku žalostne málo. Veterinárov hospodárskych zvierat je žalostne málo. Hrozí, že o pár rokov zvieratá na Slovensku nebude mať kto vyšetriť.  Mladí veterinári odchádzajú do zahraničia a iní uprednostňujú skôr domáce zvieratá. Prax na farmách študentov neláka. „Požiadavka z praxe je…

Prejsť na článok
Ruský súd na neverejnom procese odsúdil americko-ruskú novinárku Alsu Kurmaševovú na šesť a pol roka väzenia. Ruský súd na neverejnom procese odsúdil americko-ruskú novinárku Alsu Kurmaševovú na šesť a pol roka väzenia za šírenie nepravdivých informácií o ruskej armáde. Súdny proces s reportérkou Rádia Sloboda sa konal v piatok. (ap, tasr)

Prejsť na článok
V najbližších dvoch mesiacoch dodá Česko Ukrajine ďalších 100-tisíc kusov munície. V najbližších dvoch mesiacoch dodá Česko Ukrajine ďalších 100-tisíc kusov munície, oznámil český minister zahraničia Jan Lipavský. Ďalšie kolo českej muničnej iniciatívy oznámil pred zasadnutím ministrov zahraničných vecí EÚ v Bruseli. Lipavský zdôraznil, že k vojenskej iniciatíve sa doteraz…

Prejsť na článok
Médiá: Ukrajina sa mstí Maďarsku a Slovensku ohrozením ich energetickej bezpečnosti. Ukrajina zastavením prepravy ropy od ruského dodávateľa Lukoil ohrozila energetickú bezpečnosť Maďarska a Slovenska, pričom Kyjev sa netají tým, že tak robí z politických dôvodov. Konštatoval to v pondelok server mandiner.hu. Podľa servera tretina dovozu…

Prejsť na článok
Memorandum má posilniť spoluprácu medzi Slovenskom a Spojenými arabskými emirátmi. Memorandum má posilniť spoluprácu medzi Slovenskom a Spojenými arabskými emirátmi, a to v oblasti kultúry a umenia. Memorandum o porozumení pokrýva obdobie rokov 2024 – 2029. Dokument v pondelok v priestoroch Bratislavského hradu podpísala ministerka…

Prejsť na článok
Poslanci za SNS plánujú predložiť novelu zákona o štátnych symboloch. Poslanci za SNS plánujú predložiť novelu zákona o štátnych symboloch. O jej konkrétnom znení sa bude ešte diskutovať. „V SNS plánujeme túto novelu predkladať ako poslanecký návrh, avšak jeho znenie bude predmetom diskusie a zhody…

Prejsť na článok
Péter Magyar, najvýraznejší kritik premiéra Viktora Orbána, sa stal predsedom strany TISZA. Péter Magyar, najvýraznejší kritik premiéra Viktora Orbána, sa stal predsedom strany TISZA. Rozhodli o tom delegáti na valnom zhromaždení strany, bývalý diplomat to oznámil na Facebooku. Podpredsedami strany sa stali Márk Radnai, operatívny šéf strany, a Zoltán Tarr, ktorý…

Prejsť na článok
Rusi na Kryme začali v meste Jevpatoria demontovať posledný ukrajinský chrám. Rusi na Kryme začali v meste Jevpatoria demontovať posledný ukrajinský kostol – Chrám Povýšenia svätého Kríža, ktorý spadá pod kuratelu Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi. Demolačné práce začali 21. júna, informoval portál Hlas Krymu. V súčasnosti chrám nemá kupolu a horné podlažie.…

Prejsť na článok
Izraelských športovcov budú v priebehu olympijských hier v Paríži strážiť ochranné zložky 24 hodín denne. Izraelských športovcov budú v priebehu olympijských hier v Paríži strážiť ochranné zložky 24 hodín denne, vyhlásil francúzsky minister vnútra Gérald Darmanin. Olympijské hry v Paríži odštartujú v piatok za zvýšených bezpečnostných opatrení, ktoré si vyžiadala napätá politická situácia aj vzhľadom…

Prejsť na článok
Fotografovi sa podarilo zachytiť unikátny úkaz. Fotograf zaznamenal nad prešovskou oblohou takzvaných červených škriatkov. Snímka patrí medzi vzácne úlovky, keďže tento jav nie je častý a trvá len zlomok sekundy. Pri minulotýždňovej búrke zachytil umelec pri pozorovaní severne od obce Terňa dva typy bleskov. „Nad vzdialeným…

Prejsť na článok
Estónsku premiérku Kaju Kallasovú nahradí doterajší minister pre klímu Kristen Michal. Estónsku premiérku Kaju Kallasovú nahradí doterajší minister pre klímu Kristen Michal, estónsky parlament schválil jeho mandát na zostavenie novej vlády. Kallasová minulý týždeň podala demisiu s dôvodu menovania za šéfku európskej diplomacie. (err, reuters, tasr)

Prejsť na článok
Som jediný kandidát schopný poraziť Donalda Trumpa, reagoval nezávislý kandidát Robert F. Kennedy. Som jediný kandidát schopný poraziť Donalda Trumpa, reagoval nezávislý kandidát Robert F. Kennedy mladší na nedeľné odstúpenie prezidenta USA Joea Bidena z predvolebného súboja. Na narýchlo zvolanej tlačovej konferencii v rodinnom sídle Hyannis Port (štát Massachusetts) povedal, že sa…

Prejsť na článok
Lekári z NÚDCH upozorňujú na detské zlomeniny krčnej chrbtice. Nedovoľte deťom skákať hlavičky do bazénov, varujú rodičov neurochirurgovia Národného ústavu detských chorôb. Upozorňujú na časté zlomeniny krčnej chrbtice detí. „Uvoľnená atmosféra až do spodného prádla spoteného neurochirurgického tímu na Národnom ústave detských chorôb o…

Prejsť na článok
Komisár pre deti Mikloško podporuje alternatívne tresty pre rodičov vo výkone trestu. Komisár pre deti Mikloško podporuje alternatívne tresty pre rodičov vo výkone trestu. Reaguje tak na schválenú novelu Trestného zákona, ktorá podľa jeho názoru otvára priestor na širšie využívanie alternatívnych trestov, ako sú napríklad povinná práca…

Prejsť na článok
Viceprezidentka USA Kamala Harrisová doteraz získala podporu najväčšieho počtu delegátov na Demokratický národný konvent. Viceprezidentka USA Kamala Harrisová doteraz získala podporu najväčšieho počtu delegátov na Demokratický národný konvent, ktorý bude prebiehať 19. až 22. augusta v Chicagu. Na zjazde sa zúčastní takmer 4-tisíc delegátov zvolených primárkami, približne 3 800 z nich bolo podľa straníckych…

Prejsť na článok
Politico: Prečo sa Biden rozhodol odstúpiť z prezidentských volieb zo dňa na deň. Ešte v sobotu povedal prezident USA Joe Biden svojim spolupracovníkom, že jeho kampaň ide „plnou parou vpred“. Po konzultáciách s rodinou však otočil o 180 stupňov a v nasledujúci deň oznámil svoje odstúpenie. Podľa viacerých zdrojov denníka Politico za to môžu aj rozhovory…

Prejsť na článok
Neznámy strelec v Chorvátsku zastrelil najmenej päť ľudí v domove pre seniorov. Neznámy strelec v Chorvátsku zastrelil najmenej päť ľudí v domove pre seniorov, niekoľko ďalších utrpelo zranenia. Domov sa nachádza v meste Daruvar asi 130 kilometrov východne od Záhrebu. Páchateľ z miesta činu ušiel, polícia ho neskôr zadržala, informovala televízia HRT. Spravodajský…

Prejsť na článok
Jemenský prístav Hudajdá už tretí deň sužuje požiar po izraelskom útoku. Jemenský prístav Hudajdá už tretí deň sužuje požiar po izraelskom útoku. Mesto ovládajú húsíovia – Iránom podporovaní šiitskí militanti (Ansár Alláh). Nálet v sobotu zasiahol elektráreň i ropné zásobníky. Podľa spravodajcu agentúry AFP z prístavu už tretí deň stúpa čierny…

Prejsť na článok
V kauze vraždy študenta Daniela Tupého z roku 2005 sa zmenil zákonný sudca. V kauze vraždy študenta Daniela Tupého z roku 2005 sa zmenil zákonný sudca. Pre agentúru SITA to potvrdil hovorca bratislavských súdov Pavol Adamčiak. Doterajší zákonný sudca Roman Fitt bol od 1. júna menovaný za podpredsedu…

Prejsť na článok
Zmena tónu: Zelenskyj nevylúčil rokovania s Putinom. Boje vraj môžu prestať do konca roka. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nevylúčil možnosť mierových rokovaní priamo so svojim ruským náprotivkom Vladimirom Putinom. Podľa ukrajinskej tlačovej agentúry UNIAN to uviedol v rozhovore pre stanicu BBC uverejnenom cez víkend. Politik tiež v rozhovore pre…

Prejsť na článok
Rašiho ministerstvo podalo trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre pochybenia firmy Slovensko IT. Rašiho ministerstvo podalo trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre pochybenia firmy Slovensko IT. Minister pritom ani nie pred mesiacom so štátnym tajomníkom Ivanom Ivančinom avizovali koniec štátnej akciovky. Tá bola poslaná do likvidácie. Podľa vedenia…

Prejsť na článok
Španielsky premiér Pedro Sánchez dostal predvolanie ako svedok v korupčnej kauze svojej manželky. Španielsky premiér Pedro Sánchez dostal predvolanie ako svedok v korupčnej kauze svojej manželky Begoňi Gomézovej. Súd v Madride naplánoval predbežné vyšetrovanie na utorok 30. júla o 11.00 v sídle premiéra – paláci Moncloa. Obvinenie z korupcie voči Gómezovej vzniesla odborová organizácia Manos…

Prejsť na článok
Nový prevádzkovateľ chce kontroverznú vyhliadkovú vežu na Štrbskom Plese presťahovať. Nový prevádzkovateľ chce kontroverznú vyhliadkovú vežu na Štrbskom Plese presťahovať. „Je to atraktívny architektonický počin, ale na toto miesto sa nehodí,“ zhodnotil predseda predstavenstva Tatry mountain resorts Igor Rattaj v prípade, že sa im ju…

Prejsť na článok
Odstúpenie J. Bidena z boja o Biely dom posilnilo európske trhy. Odstúpenie Bidena z boja o Biely dom posilnilo európske akciové trhy, ktoré sa zotavili z výrazných strát, ktoré zaznamenali počas minulého týždňa. Paneurópsky index Stoxx 600, ktorý sleduje obchodovanie na burzách v Británii a vo…

Prejsť na článok
Fico: Slovensko nebude v žiadnom prípade atakovať Maďarsko a jeho predsedníctvo v Rade EÚ. Fico: Slovensko nebude v žiadnom prípade atakovať Maďarsko a jeho predsedníctvo v Rade EÚ. Premiér to vyhlásil vo videu na sociálnej sieti. Predseda vlády dal v tomto smere pokyny aj štátnym reprezentantom v rogánoch EÚ.…

Prejsť na článok
Nemecko sa chystá znížiť vojenskú pomoc Ukrajine. Nemeckí lídri plánujú znížiť pomoc Ukrajine na polovicu práve v čase, keď víťazstvo Donalda Trumpa v amerických prezidentských voľbách vyzerá čoraz pravdepodobnejšie. Podľa návrhu rozpočtu ministerstva financií na rok 2025, do ktorého nahliadla agentúra Reuters,…

Prejsť na článok
Predĺženie lehôt STK podľa odborníkov nie je také jednoduché. Predĺženie lehôt STK podľa odborníkov nie je také jednoduché. Bráni tomu európska legislatíva. Navyše, na Slovensku sa pred rokom hovorilo skôr o sprísnení dohľadu nad technickým stavom vozidiel. Lehoty chce upravovať SNS. Poslanec Rudolf Huliak ozrejmil,…

Prejsť na článok
Na najvyššej hore Nemecka Zugspitze zomrel po zásahu bleskom 18-ročný mladík. Na najvyššej hore Nemecka Zugspitze zomrel po zásahu bleskom 18-ročný mladík. Silné búrky si pritom v Nemecku počas nedele vyžiadali viacero zranených. Podľa polície sa mladík vybral v nedeľu na najvyšší nemecký vrch Zugspitze (2 962 metrov nad morom) v Bavorsku s ďalšími dvoma mužmi. Pri návrate…

Prejsť na článok
Prehľad trhov: Na finančné trhy sa pomaly vkráda strach. Uplynulý týždeň bol pre investorov jeden z najťažších v tomto roku. Index S&P 500, ktorý predstavuje päťsto najväčších spoločností, zažil najhorší týždeň za posledné tri mesiace. Trhy klesali, ale ešte nemôžeme hovoriť o výpredajoch alebo…

Prejsť na článok
Slovenský Červený kríž radí: Čo robiť, ak dieťa zabudnete v aute?. Slovenský Červený kríž radí: Čo robiť, ak dieťa zabudnete v aute? V prvom rade je potrebné dieťa dostať do tieňa a poskytnúť mu prvú pomoc podľa závažnosti jeho stavu. SČK pripomína, že teplota v aute…

Prejsť na článok
Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba navštívi v utorok Čínu. Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba navštívi v utorok Čínu, kde bude rokovať o ukončení ruskej invázie. Oznámilo to ministerstvo zahraničných vecí. „Hlavnou témou rokovaní bude hľadanie spôsobov na zastavenie ruskej agresie a možnej úlohy Číny pri dosiahnutí udržateľného a spravodlivého…

Prejsť na článok
Výroba elektriny z obnoviteľných zdrojov v EÚ by mala prekročiť výrobu z fosílnych palív. Výroba elektriny z obnoviteľných zdrojov v EÚ by mala prekročiť výrobu z fosílnych palív, tvrdí Slovenská asociácia udržateľnej energetiky (SAPI). Význam obnoviteľných zdrojov má rásť z dôvodu očakávaného rastu spotreby, ktorý by mal byť najvyšší za posledných 20 rokov. „Po tom,…

Prejsť na článok
Fico: Smer sa môže stať členom novej ľavicovej frakcie v europarlamente. Premiér Robert Fico v nedeľu zverejnil na sociálnej sieti ďalšie video. Uviedol v ňom, že politika Smeru sa líši od tej, ktorú forsíruje Strana európskych socialistov (PES). Podľa premiéra je preto správne, že sa zvolení…

Prejsť na článok
Fico: Smer sa môže stať členom novej ľavicovej frakcie v europarlamente. Premiér Robert Fico v nedeľu zverejnil na sociálnej sieti ďalšie video. Uviedol v ňom, že politika Smeru sa líši od tej, ktorú forsíruje Strana európskych socialistov (PES). Podľa premiéra je preto správne, že sa zvolení…

Prejsť na článok
Ministri zahraničia členských štátov EÚ budú na zasadnutí hovoriť o „neprijateľných“ zahraničných cestách maďarského premiéra. Ministri zahraničia členských štátov EÚ budú na zasadnutí hovoriť o „neprijateľných“ zahraničných cestách maďarského premiéra Viktora Orbána. Oznámil to vysoký predstaviteľ Únie pre zahraničné veci Josep Borrell. „Budeme diskutovať o tom, čo sa stalo, a o postojoch maďarskej vlády,“ povedal Borrell.…

Prejsť na článok
V bojnickej ZOO po prvýkrát odchovali mláďa sovy okuliarnatej. V bojnickej ZOO po prvýkrát odchovali mláďa sovy okuliarnatej. Vedenie zoologickej záhrady ako zaujímavosť uvádza, že mláďa vyzerá ako negatív svojich rodičov. „Má biele perie a okolo očí čiernu masku. Dospelé jedince zase majú tmavé…

Prejsť na článok
Počas izraelských útokov v meste Chán Júnis prišlo o život najmenej 16 Palestínčanov. Počas izraelských útokov v meste Chán Júnis prišlo o život najmenej 16 Palestínčanov len pár hodín po tom, ako Izrael vyhlásil evakuáciu časti humanitárnej zóny. Medzinárodné humanitárne organizácie, OSN a Palestínčania zdôrazňujú, že v Pásme Gazy už nie je žiadne miesto…

Prejsť na článok
Izrael nariadil evakuáciu časti humanitárnej zóny v Pásme Gazy. Izrael nariadil evakuáciu časti humanitárnej zóny v Pásme Gazy po tom, čo v nej tajné služby údajne odhalili „zabudovanú teroristickú infraštruktúru“ militantného hnutia Hamas. Obranné sily Izraela (IDF) túto zónu upravia tak, aby spod humanitárnej ochrany vyňali sektor v blízkosti…

Prejsť na článok
Na Taiwane sa začalo každoročné vojenské cvičenie Chan Kchuang. Na Taiwane sa začalo každoročné vojenské cvičenie Chan Kchuang. Armáda ním od roku 1984 preveruje schopnosť svojich zložiek obrániť ostrov pred inváziou z pevninskej Číny. Chan Kchuang tento rok preverí schopnosť Taiwanu chrániť kritickú infraštruktúru v hlavnom meste Tchaj-pej aj…

Prejsť na článok
Bánovčania nesúhlasia s výstavbou baterkárne Šurany. Bánovčania nesúhlasia s výstavbou baterkárne Šurany, boja sa o svoje zdravie a zamorenie ovzdušia. Ako podotkla zástupkyňa iniciatívy Chránime si naše Viera Mrázová, nemôžu preto už ani spať.  Podľa hovorkyne ministerstva hospodárstva Márie Pavlusík nemusia mať obyvatelia obavy. Investíciu bude…

Prejsť na článok
Izrael bude najsilnejším spojencom USA na Blízkom východe bez ohľadu na výsledok prezidentských volieb. Izrael bude najsilnejším spojencom USA na Blízkom východe bez ohľadu na výsledok prezidentských volieb, povedal premiér Benjamin Netanjahu pred odletom do Spojených štátov, kde sa má v priebehu dňa stretnúť s prezidentom Joeom Bidenom. Netanjahu pred odletom do Washingtonu novinárom povedal, že počas návštevy USA…

Prejsť na článok
Boh tohto veku. Alebo hádanka apoštola Pavla pre dnešný svet. Profesor Vasil Lipitsky si kladie najťažšiu z ťažkých otázok: Kto môže zabrániť Satanovi zničiť tento svet? V čase vojny, ktorú je také ľahké eskalovať na tretiu svetovú vojnu, ide o naliehavo vážnu otázku. „A ak je…

Prejsť na článok
Náhrada za Bidena: Neobľúbená Harrisová či prvý otvorene vystupujúci gay guvernér. Pred americkou Demokratickou stranou stojí veľká otázka. Koho postaviť pred delegátov nominačného zjazdu, ktorí sa zídu v Chicagu od 19. do 22. augusta, aby vybrali svojho prezidentského kandidáta. Americký prezident Joe Biden v nedeľu oznámil,…

Prejsť na článok
Horskí záchranári v noci na pondelok dvakrát pomáhali českým turistom. Horskí záchranári v noci na pondelok dvakrát pomáhali českým turistom na severe Nízkych Tatier. V prvom prípade zasahovali v teréne pod Sinou, na bočnom hrebeni Nízkych Tatier, kde zablúdila trojčlenná skupinka českých turistov. Starší zo…

Prejsť na článok
Bratislavský koncert AC/DC bol najväčší v histórii Slovenska. Do Vajnôr prišlo stotisíc ľudí. Slovenská metropola si v nedeľu (21. 7.) zapísala do kroniky nový divácky rekord, na letisko vo Vajnoroch prišlo stotisíc fanúšikov na koncert austrálskej skupiny AC/DC. Prišli, aby si vychutnali dve a štvrť hodiny poctivého austrálskeho…

Prejsť na článok
Okresy na západe a strede Slovenska môžu potrápit vysoké teploty. Okresy na západe a strede Slovenska môžu potrápit vysoké teploty. Upozorňuje Slovenský hydrometeorologický ústav, ktorý vydal výstrahy prvého stupňa. Teploty môžu miestami dosiahnut 33 až 34 stupňov Celzia. Výstrahy platia predbežne od 12-tej do 19-tej…

Prejsť na článok
Internistka Príhelová: Svet čelí pandémii obezity. Dokážeme zmeniť jej zdravotné dôsledky?. Pokiaľ krajiny nezlepšia prevenciu alebo liečbu a súčasné trendy budú pokračovať, v roku 2035 môže mať až 51 percent ľudí na svete nadváhu či obezitu. Upozorňuje na to World Obesity Federation (Svetová federacia pre obezitu). Podľa…

Prejsť na článok
AC/DC sa v Bratislave postarali o nový divácky rekord. Bratislava si zapísala do kroniky nový divácky rekord, na letisko vo Vajnoroch prišlo stotisíc fanúšikov na koncert austrálskej skupiny AC/DC. Bratislava ani Slovensko taký nával fanúšikov ešte nezažili. Kapela nastúpila presne o 21.00 h a…

Prejsť na článok
Stovky migrantov z juhu Mexika sa ešte pred voľbami snažia dostať do USA. Stovky migrantov z približne desiatich krajín sa vydali peši zo Ciudad Hidalgo na juhu Mexika do USA. Dúfajú, že sa dostanú na hranice ešte pred novembrovými prezidentskými voľbami. Ak v nich zvíťazí exprezident Donald Trump,…

Prejsť na článok
Ukrajinské drony útočili na rafinériu pri meste Tuapse. Ukrajinské drony útočili na rafinériu pri ruskom meste Tuapse. Ruské systémy protivzdušnej obrany zostrelili najmenej osem z nich. Padajúce trosky zasiahnutých dronov poškodili infraštruktúru rafinérie. Požiar na ploche 50 metrov štvorcových sa podarilo lokalizovať, pričom…

Prejsť na článok
Vance: Harrisová skoro štyri roky klamala o Bidenovej mentálnej kapacite. Harrisová skoro štyri roky klamala o Bidenovej mentálnej kapacite, napísal republikánsky kandidát na viceprezidenta J. D. Vance. Viceprezidentka sa podľa neho podieľala na Bidenovej „politike otvorených hraníc a ekologickom vymývaní, ktoré zvýšilo náklady na bývanie…

Prejsť na článok
Demokrati po odchode Bidena získali od darcov viac ako 50 miliónov dolárov. Demokrati po odchode Bidena získali od darcov viac ako 50 miliónov dolárov. Z hľadiska objemu vyzbieraných peňazí to bol pre stranu najbohatší deň od volieb v roku 2020. Online počítadlo príspevkov ActBlue zahŕňa nielen peniaze…

Prejsť na článok