Dolinková odvolala šéfa ďalšieho inštitútu. Meno jeho možného nástupcu sa spája s kauzami

Snímka obrazovky 2024-06-24 o 19.56.10 Matej Mišík. Foto: Jakub Kotian/TASR

Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas) vymenila šéfa Inštitútu zdravotných analýz (IZA). Tím odborníkov povedie osoba s pochybnou minulosťou.

V úrade končí Matej Mišík, ktorý inštitút viedol od júla 2020 a prakticky ho aj zakladal. Predtým mal tento úrad názov Inštitút zdravotnej politiky (IZP) a viedol ho Martin Smatana, ale rozpadol sa v prvé pandemické leto, keď Smatana odišiel na vlastnú žiadosť a nasledoval ho takmer celý tím.

Mišík okolo seba za štyri roky zhromaždil 40 odborníkov, ktorí tvoria štyri tímy. Prvý sa zameriava na epidemiologické štúdie, druhý na sektorové analýzy a zdravotnícke politiky, tretí pomáha implementovať reformu nemocníc a štvrtý rieši spustenie DRG systému.

Ide o dôležité témy, na ktoré sa viažu peniaze z plánu obnovy a ktoré môžu pomôcť napríklad tomu, aby sa slovenské nemocnice nezadlžovali.

Ministerka o dôvode mlčí

Šéfka rezortu zdravotníctva od nástupu do funkcie razantne odvoláva riaditeľov nemocníc aj úradníkov. Posledné dni sa dostala do popredia likvidácia nezávislosti NIHO, ktorú s jej požehnaním odhlasovala koalícia.

Zaujímalo nás, čo konkrétne ministerka Mišíkovi vyčítala a s čím bola nespokojná.

Keď sa v marci v Brezne konala tlačová beseda, na ktorej ministerka oznámila, že tamojšiu nemocnicu preradí v reforme do vyššej II. úrovne, Vladimír Soták Mišíka ostro skritizoval. „Ja už by som ho vyšmaril pred mesiacom za uši,“ povedal generálny riaditeľ Železiarní Podbrezová a člen správnej rady breznianskej nemocnice na adresu analytika. Dolinková vtedy len ticho stála a svojho úradníka sa nezastala.

Vladimír Soták počas tlačovej konferencie v priestoroch Nemocnice s poliklinikou Brezno. Foto: Ján Krošlák/TASR

Ani teraz ministerka nespresnila svoje výhrady proti jeho práci. Výmena na poste sa udiala v tichosti. „Personálne otázky sú plne v kompetencii vedenia rezortu zdravotníctva,“ prišla nám odpoveď z komunikačného odboru MZ SR.

Rovnakú otázku sme položili bývalému šéfovi analytikov, ale ani on neodpovedal.

Domino efekt


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými  Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami