Rezort práce rieši Rómov: Ak nezamestnaný odmietne adekvátnu prácu, nedostane dávky

erik tomáš Erik Tomáš. Foto: Jaroslav Novák/TASR

„Každý, kto môže pracovať, má pracovať.“ Týmito slovami začal minister práce Erik Tomáš (Hlas) utorkovú tlačovú konferenciu, ktorá bola zameraná na zníženie nezamestnanosti a špeciálne sa dotýka nepracujúcich občanov zneužívajúcich systém.

„Ak nezamestnaný človek odmietne pracovnú ponuku, bude mu odobratá, alebo krátená dávka v hmotnej núdzi,“ uviedol s tým, že by to tak malo fungovať v prípade adekvátnych ponúk, ktoré sú primerané schopnostiam dotyčného občana. Doplnil, že podobne to už funguje v prípade prác vo verejnom záujme.

Podľa Tomáša máme ešte stále „nezamestnaných 165-tisíc ľudí“, no firmy podľa neho stále zháňajú pracovnú silu na svoje pozície. Minister chce, aby tieto voľné miesta v čo najväčšom počte zaplňovali slovenskí občania.

Doplnil, že rezort chce do práce zapojiť čo najviac Rómov: „Otvorene priznávam, že v rámci nezamestnaných chceme zamestnať a dostať do práce čo najviac Rómov.“

Doplňme, že počet poberateľov pomoci v hmotnej núdzi dosiahol v júni podľa Štatistického úradu takmer 65-tisíc osôb.

Ministerstvo tiež pripravuje zmeny pri prácach vo verejnom záujme.

Dnes dostáva nezamestnaný na aktivačných prácach príspevok 86,8 eura. Po zmenách by si musel nezamestnaný vybrať nielen aktivačné práce v konkrétnej obci, ale aj v jej širšom území.

Výška príspevkov bude rôzna. Najnižší dostanú ľudia, ktorí chcú vykonávať malé obecné služby, ale nechcú sa normálne zamestnať, vyšší dostanú tí, ktorí podstúpia rôzne rekvalifikačné kurzy. A ten najvyšší má ísť tým, ktorým sa podarí zamestnať.


Ďalšie články