Prehľad trhov: Akcie Tesly zmenili kurz. Ak neviete, čo kupovať, sledujte Nancy Pelosiovú

In this photo illustration, the Tesla logo is seen displayed on a smartphone screen and a computer screen displaying a portrait of Elon Musk, who is the owner of Tesla. The company recently lost clients due to Elon Musk's right wing shift. Elon Musk, majiteľ spoločnosti Tesla. Foto: Profimedia.sk

Ani skrátený obchodný týždeň v Zámorí nemohol pripraviť americkú burzu o nové historické rekordy. Index S&P uzavrel tento rok po 33-krát na rekordných hodnotách. Tieto rekordné hodnoty sú možné len vďaka negatívnej logike, keď sa zlá správa vníma ako dobrá.

A minulý týždeň nám makroekonomické údaje ponúkli celú plejádu zlých údajov naznačujúcich, že americká ekonomika spomaľuje. A to znamená jediné: že Fed konečne v dohľadnej dobe zníži svoje sadzby.

Index S&P 500 je na rekordných hodnotách.

Americká ekonomika pomaly, ale iste spomaľuje

Prvým údajom, na ktorý sa pozrieme, je index ISM PMI v spracovateľskom priemysle. Tento údaj meria aktivitu v tomto sektore. Funguje tak, že pokiaľ jeho hodnota je nad 50 bodov, znamená to, že aktivita rastie. Ak je jeho hodnota pod 50, značí to, že aktivita klesá. Ide o jeden z takzvaných pokročilých indikátorov.

Tieto pokročilé indikátory nám umožňujú získať predbežné údaje o niečo skôr ako najsledovanejšie makroekonomické indikátory ako HDP, inflácia alebo nezamestnanosť.

Vývoj indexu ISM PMI za posledný rok.

Index ISM PMI tak v júni 2024 nečakane klesol na 48,5 bodu. Je to ešte horší výsledok ako v máji, keď zaznamenal 48,7 bodu. Analytici očakávali, že index dosiahne hodnotu 49,1 bodu. Inak povedané, očakávalo sa, že sa spracovateľskému priemyslu bude v júni dariť lepšie ako v máji. Opak bol pravdou.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými  Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami