Bundestag schválil zákon o „chodníkovom obťažovaní“. Ochrancom života hrozia pokuty

Nemecký Spolkový snem (Bundestag). Foto: TASR/AP Nemecký Spolkový snem (Bundestag). Foto: TASR/AP

Nemecký parlament schválil koncom minulého týždňa novelu zákona o tehotenských konfliktoch, ktorou zakazuje ovplyvňovanie tehotných žien a personálu v blízkosti konzultačných centier a v interrupčných ambulanciách. Za jeho porušenie zavádza vysoké finančné sankcie.

Zmena zákona stanovuje, že toto „obťažovanie na chodníku“ bude kvalifikované ako správny delikt a umožňuje zaň uložiť pokutu do výšky 5000 eur. Spolková vláda chce podľa vlastného vyjadrenia „v celom rozsahu posilniť práva tehotných žien ako aj koncepciu poradenstva a ochrany“.

Za nezákonné obťažovanie považuje aktuálna úprava zákona okrem iného „zámerné sťaženie vstupu tehotným ženám do zariadenia vytvorením prekážky, vnucovanie vlastného názoru na rozhodnutie tehotných žien v rozpore s ich očividnou vôľou, obťažovanie alebo zastrašovanie tehotnej ženy alebo aj nepravdivé tvrdenia tehotnej žene o tehotenstve alebo potrate“. Tento zákaz platí v okruhu 100 metrov od daného zariadenia.

Sloboda prejavu má svoje hranice

Návrh zákona malo na starosti spolkové ministerstvo rodiny. Keď o tom 24. januára rozhodol spolkový kabinet, ministerka rodiny Lisa Pausová vyhlásila: „Pred poradenskými centrami, praxou a klinikami musíme účinne chrániť tehotné ženy pred obťažovaním a neprimeraným ovplyvňovaním. Sloboda prejavu tu má svoje hranice.“

Zo zmeny zákona má radosť aj Pro Familia, špecializované združenie pre sexuálne poradenstvo, sexuálnu výchovu a plánované rodičovstvo, vykonáva požadované konzultácie pred potratom a už roky požaduje zodpovedajúci zákon proti „obťažovaniu na chodníku“. Hovorkyňa združenia Regine Wlassitschauová pre MDE Aktuell povedala, že sú radi, že teraz majú právnu pomoc pri riešení protestov odporcov potratov pred ich vlastnými poradenskými centrami. „Dúfame, že pokuty budú mať odstrašujúci účinok a situácia sa zlepší.“

Kritika novely: nadbytočná, prehnaná, proti životu

Kritika novely zákona prišla zo strany niektorých odborníkov. Na májovom verejnom vypočutí Výboru pre rodinu, seniorov, ženy a mládež odznelo, že návrh zákona je „nadbytočný a zároveň prehnaný. Protesty sú chránené slobodou prejavu a zhromažďovania“.

Návrh zákona tiež kritizovala aj opozícia, strany CDU a AfD. Hovorkyňa poslaneckého klubu CDU pre rodinnú politiku Silvia Breherová napríklad namietala, že Pausová nevie vyčísliť, koľkých ľudí sa to týka a hovorí o „individuálnych prípadoch“, čo spochybňuje potrebu a opodstatnenosť aktuálnej novely zákona. Poslankyňa AfD Beatrix von Storchová kritizovala termín „obťažovanie na chodníku“. Podľa jej vyjadrenia ide o „obrúsenie základných práv kresťanov a pro-life aktivistov“.

„Parlament, ktorý prijíma zákony bez akéhokoľvek vecného základu, bez opodstatnených zistení, bez skutočnej situácie ohrozenia, zo seba robí slúžku parciálnych záujmov a ideológií,“ upozornila Alexandra Linderová, predsedníčka spolkového združenia Právo na život.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými  Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami