Ivan Korčok by zamiešal preferencie strán, ukazuje prieskum, ktorý si objednal

Neúspešný prezidentský kandidát Ivan Korčok potvrdil, že chce ostať v slovenskej politike, založením strany či vstupom do existujúcej by značne prekreslil politickú mapu. Faktom však je, že prieskum agentúry Focus, ktorý prebiehal medzi 9. a 14. júlom, si objednal sám.

Úèastníci verejného zhromaždenia s názvom “Nedovo¾me im ovládnu všetko” na Námestí slobody v Bratislave Ivan Korčok. Foto: Dano Veselský

„Záujem o bývalého ministra [zahraničných vecí – pozn. red.] prejavovali predstavitelia viacerých prozápadných strán,“ tvrdí Denník N, ktorý o prieskume informoval. Má ísť o Progresívne Slovensko, SaS a Demokratov. Korčok potvrdil rozhovory s lídrami všetkých troch vymenovaných strán.

Focus zverejnil prvý prieskum, v ktorom vedie Smer s 25,7 percenta hlasov, progresívci by získali 21,3 percenta voličov. Ak by Ivan Korčok vstúpil do PS, hnutie by predbehlo Smer takmer o tri percentuálne body. SaS by však zo siedmich percent klesla na päť, teda na hranicu zvoliteľnosti.

Liberáli by zase spojením s menom Ivana Korčoka narástli zo 7,2 na 14,1 percenta hlasov, čím by predbehli Hlas (12 percent). Progresívci by však z 21,3 klesli na 16 percent.

Demokrati by exministra zahraničia tiež zužitkovali, zo 4,7 percenta hlasov by ich podpora vzrástla na 13,1 percenta, rovnako by predbehli Hlas. Aj v tomto prípade by PS klesla podpora, tentoraz na 17,9 percenta.

Ak by Korčok založil vlastnú stranu, SaS by klesli preferencie na 4,7 percenta, čím by sa dostala mimo parlamentu. S potenciálnym ziskom 14,4 percenta by však táto strana opäť predbehla Hlas. PS by tiež kleslo, a to na úroveň 15,6 percenta.

a

V prípade spojenia SaS a Demokratov s Korčokovou účasťou by bol nárast len o desatinu vyšší – 14,5 percenta hlasov. V tomto prípade by sa pokles PS zastavil na úrovni 17,7 percentuálneho bodu.

(sab)


Závery kontroly Najvyššieho kontrolného úradu týkajúce sa darovania hnuteľného majetku vojenskej povahy Ukrajine potvrdili neexistenciu právnej analýzy, ktorá mala podporiť legalitu darovania, ako aj výraznú finančnú stratu pre Slovensko. Viac v článku.
Prejsť na článok