Afganské vládne hnutie Taliban vyjadrilo nádej na zlepšenie vzťahov s USA

Reagovalo tak na výhru Donalda Trumpa v prezidentských voľbách Spojených štátov.

Úradujúci afganský minister zahraničných vecí talibanského režimu Amír Chán Muttakí. Foto: TASR/AP Úradujúci afganský minister zahraničných vecí talibanského režimu Amír Chán Muttakí. Foto: TASR/AP

Taliban verí, že budúca Trumpova administratíva „podnikne realistické kroky smerom ku konkrétnemu pokroku vo vzťahoch medzi oboma krajinami a oba národy budú môcť otvoriť novú kapitolu vzťahov“, uviedol hovorca afganského ministerstva zahraničných vecí Abdul Kahár Balchí v príspevku na sociálnej sieti X.

Zdôraznil, že počas prvého funkčného obdobia bývalého prezidenta Trumpa bola dosiahnutá mierová dohoda s Talibanom, ktorá pripravila pôdu pre stiahnutie vojsk USA z krajiny v roku 2021, „po ktorom sa skončila 20-ročná okupácia“. Dohoda z Dauhy bola podpísaná 29. februára 2020 v Katare medzi Talibanom a Spojenými štátmi pod vedením Trumpa, ale nezahŕňala vtedajšiu afganskú vládu.

Republikáni neskôr vytýkali Trumpovmu nástupcovi, súčasnému demokratickému prezidentovi Joeovi Bidenovi, chaos počas stiahnutia vojsk z Afganistanu. Zahynulo pri ňom 13 príslušníkov amerických ozbrojených síl a prinieslo takmer okamžité prevzatie moci Talibanom v hlavnom meste.

Trump urobil z kritiky Bidenovho postupu kľúčovú tému svojej kampane proti neúspešnej demokratickej kandidátke a súčasnej viceprezidentke Kamale Harrisovej, píše AFP. Ani viac ako tri roky po obsadení Kábulu Talibanom neuznal oficiálne staronový režim v Afganistane žiaden štát, avšak viaceré krajiny s Talibanom v pozadí spolupracujú vo sfére investícií či obchodu.

Taliban vládol v približne troch štvrtinách Afganistanu od roku 1996 až do americkej invázie v roku 2001. K moci sa opäť dostal po odchode vojakov USA a Severoatlantickej aliancie v polovici augusta 2021.

(tasr)


Závery kontroly Najvyššieho kontrolného úradu týkajúce sa darovania hnuteľného majetku vojenskej povahy Ukrajine potvrdili neexistenciu právnej analýzy, ktorá mala podporiť legalitu darovania, ako aj výraznú finančnú stratu pre Slovensko. Viac v článku.
Prejsť na článok