SaS žiada ministra Kamila Šaška o stretnutie a riešenie krízy v zdravotníctve

Poslanci SaS tiež vyzývajú premiéra Roberta Fica, aby sa tejto téme venoval viac.

medic-563425_1280 Slovenské zdravotníctvo na tom nebolo ešte nikdy tak zle (ilustračné foto). Foto: pixabay.com

Predstavitelia opozičnej SaS žiadajú ministra zdravotníctva Kamila Šaška (Hlas) o stretnutie. Chcú mu predstaviť návrhy riešení pre súčasnú situáciu v zdravotníctve. Apelujú tiež na premiéra Roberta Fica (Smer), aby sa o tému zdravotníctva zaujímal. Na tlačovej konferencii to uviedli poslanci Národnej rady (NR) SR za SaS.

„Zdravotníctvo je na pokraji kolapsu. Už 3200 lekárov podalo výpovede. (…) Pre nás, stranu SaS, je zdravotníctvo prioritou, a preto vyzývame ministra zdravotníctva na stretnutie, kde sme pripravení mu ponúknuť naše riešenia,“ skonštatoval líder strany a poslanec Branislav Gröhling.

Poslanci SaS kritizovali spomalenie valorizácie platov zdravotníkov na roky 2025 a 2026 v rámci konsolidácie. „Nie je to vina dnešného ministra Šaška, on pri tom nebol. Je to zlyhanie jeho predchodkyne a ľudí, ktorí s ňou rokovali,“ podotkol poslanec Tomáš Szalay (SaS).

Szalay si myslí, že treba riešiť problém frustrácie aj peňazí na mzdy. Odmieta súčasný platový automat.

„Poďme debatovať o tom, že treba urobiť poriadok v zdvojených úväzkoch, teda keď lekár pracuje v nemocnici aj v súkromnej praxi a nie je jasné, ako si prehadzuje pacientov. Poďme debatovať o tom, prečo nemáme v nemocniciach stále elektronický dochádzkový systém. Poďme diskutovať o skladovom hospodárstve a elektronickom predpisovaní liekov a zdravotníckeho materiálu v nemocniciach,“ dodal Szalay.

Lekári po celom Slovensku minulý týždeň začali podávať výpovede v proteste proti situácii v zdravotníctve. Sú ochotní rokovať a výpovede stiahnuť, ak vláda splní ich požiadavky.

Šaško potvrdil otvorenosť rokovať ďalej. Verí, že otázka rastu platov lekárov nebude prekážkou pri hľadaní dohody. Fico zároveň deklaroval, že téma transformácie nemocníc na akciové spoločnosti nie je na stole.

(tasr)


Závery kontroly Najvyššieho kontrolného úradu týkajúce sa darovania hnuteľného majetku vojenskej povahy Ukrajine potvrdili neexistenciu právnej analýzy, ktorá mala podporiť legalitu darovania, ako aj výraznú finančnú stratu pre Slovensko. Viac v článku.
Prejsť na článok