Olympiáda v Paríži: Večer pokračuje súťaž v ženskom boxe, nastúpi aj Alžírčan Chalíf

SLEDUJEME ONLINE

Paris 2024 Olympic Games - Carini abbandona dopo pochi secondi, poi piange Imán Chalíf gestikuluje po zápase s Angelou Cariniovou 1. augusta 2024. Foto: Profimedia.sk

SLEDUJEME ONLINE

V Paríži sa slávnostným ceremoniálom začali v piatok 26. júla Letné olympijské hry 2024. Súťaže najlepších športovcov celého sveta potrvajú do nedele 11. augusta.

Utorok 11. súťažný deň

7:50 Medailové zrkadlo po 10. dni

Slovensko vďaka bronzu vodného slalomára Mateja Beňuša v C1 figuruje v medailovej bilancii krajín na OH v Paríži na 66. mieste. Oproti predchádzajúcemu dňu si pohoršilo o päť priečok.

Na čelo poradia sa po desiatom súťažnom dni (po 180 z 329 medailových rozhodnutí) vrátila Čína. Na konte má 21 zlatých medailí, o jednu viac ako USA. Na tretiu priečku sa dostala Austrália, ktorá s 13 medailami predstihla domácich Francúzov.

7:30 Program: Dnes pokračujú súťaže v ženskom boxe

Alžírčan Imán Chalíf dnes o 22:34 odohrá semifinále boxu proti súperke Janjaem Suwannapheng z Thajska. 

Okrem toho dnes vo finále vyvrcholia súťaže v skejtborde, ženské skoky do vody z 10 metrovej veže, či zápasení mužov a žien.

Večer o 21:40 sa fanúšikovia atletiky môžu tešiť na finále šprintu 200 m žien.

Pondelok 10. súťažný deň

23:50 Futbal: Francúzi zdolali Egypťanov 3:1 pp a sú vo finále

Do finále futbalového turnaja sa prebojovali domáci Francúzi, ktorí zdolali Egypťanov 3:1 po predĺžení. O dva góly sa postaral útočník Crystal Palace Jean-Philippe Mateta, ktorý je jedným z troch hráčov nepatriacich do kategórie do 21 rokov. Domáci tím sa vo finále stretne s futbalistami Španielska, ktorí vyradili Maroko.

22:20 Atletika: Duplantis obhájil zlato v žrdi vo svetovom rekorde 625 cm

Švédsky skokan o žrdi Armand Duplantis obhájil zlatú medailu na olympijských hrách v Paríži v novom svetovom rekorde. Dvadsaťštyriročný pretekár triumfoval v pondelkovom finále výkonom 625 cm a svoje doterajšie svetové maximum vylepšil o jeden centimeter. Striebro získal Sam Kendricks z USA a bronz si vybojoval Grék Emmanuil Karalis.

Duplantis mal isté zlato už niekoľko minút predtým, keďže ako jediný pokoril šesťmetrovú hranicu. Kendricks si zapísal 595 a Karalis 590 cm. Švédsky reprezentant si následne zodvihol latku na hodnotu 610 cm, ktorú pokoril na prvý pokus a potom už na rekordnú hodnotu. Prvé dva skoky mu nevyšli, no v poslednom treťom sa mu už útok na svetový rekord podaril a rozjasal tak plné tribúny štadióna Stade de France. Okrem svetového rekordu, ktorý posunul deviatykrát v kariére, vylepšil aj ten olympijský. Ten držal od Ria 2016 Brazílčan Thiago Braz výkonom 603. Duplantisovi stačilo na zlato v Tokiu 2020 602 cm, keď následne trikrát neuspel na vtedajšej hodnote svetového rekordu 619 m.

Karalis priviedol Grécko k prvej medaile v tejto disciplíne po 68 rokoch, keď na OH 1956 vybojoval rovnako bronz Georgios Rubanis.

Armand Duplantis zo Švédska skáče svetový rekord v skoku o žrdi na olympijských hrách v Paríži. Foto: Profimedia

21:30 Atletika: Chebetová zlatá na 5000 m, Kipyegonovú diskvalifikovali

Kenská bežkyňa Beatrice Chebetová získala zlatú medailu na olympijských hrách v Paríži v behu na 5000 m. V pondelkovom finále dosiahla čas 14:28,56 minúty a vybojovala si prvý cenný kov na OH v kariére. Striebro si odniesla Holanďanka Sifan Hasanová a bronz získala Talianka Nadia Battoclettiová. Faith Kipyegonovú, ktorá dobehla na druhom mieste, dodatočne diskvalifikovali.

Kipyegonová sa v závere dostala do kolízie s Etiópčankou Gudaf Tsegayovou, ktorá sa potom už nezapojila do boja o medaily. Keňanka naopak zostala vpredu a v závere bojovala o zlato s Chebetovou, ktorá však mala lepší finiš. Striebro pripadlo obhajkyni titulu z Tokia Hassanovej, ktorá prišla do cieľa s dvojsekundovým mankom na víťazku. Po diskvalifikácii Kipyegonovej sa na pódium dostala úradujúca majsterka Európy na 5000 i 10- tisíc metrov Battoclettiová, pre ktorú je to najväčší úspech kariéry. Talianka zabehla i národný rekord 14:31,64 minúty.

20:20 Dráhová cyklistika: Britky získali zlato v tímšprinte vo svetovom rekorde

Britské dráhové cyklistky si vybojovali na OH v Paríži zlaté medaily v tímovom šprinte. Trio Emma Finucaneová, Sophie Capewellová a Katy Marchantová triumfovalo v novom svetovom rekorde 45,186 s. Strieborné skončili Novozélanďanky a v súboji o bronz boli úspešné Nemky.

Počas pondelkových súťaží sa hodnota svetového rekordu menila hneď niekoľkokrát. Najskôr ho v kvalifikácii zaznamenali Britky, v prvom kole potom postupne Nemky, Novozélanďanky a opäť Britky. Predošlými rekordérkami boli Číňanky Kuo Jü-fang, Pao Šan-ťü a Jüan Li-jing s časom 45,487 s z júna tohto roka. Trojčlenné ženské tímy súťažia na OH prvýkrát v histórii.

20:12 Futbal: Španieli vyhrali nad Marokom 2:1 a postúpili do finále

Futbalisti Španielska si po troch rokoch opäť zahrajú vo finále olympijského turnaja. Obhajcovia striebra z Tokia vyhrali v semifinále prebiehajúcich hier v pondelok nad Marokom 2:1. V Marseille po polčase prehrávali po góle Soufianeho Rahimiho z pokutového kopu, po zmene strán skóre otočili
Fermin Lopez a striedajúci Juanlu Sanchez.

Vo finále sa Španieli stretnú s úspešnejším zo súboja Francúzska s Egyptom (21.00 h). Maroko nikdy predtým nepostúpilo na OH ani zo skupinovej fázy.

18:12 Kajak kros: Ani bez zranenia ramena by som nezískal náskok, vraví Grigar

Vo finále K1 stála zrejme Grigara medailu chyba na štrnástej bráne, v nedeľu však prekvapil už len postupom do štvrťfinále. Až v troch jazdách navyše narazil na suveréna disciplíny Josepha Clarka. Ten má na konte tri svetové tituly, jeden európsky a zároveň je v krose úradujúci víťaz Svetového pohára.

„Na jednej strane možno smola na žreb, ale myslím si, že aj ten Clarke je dostihnuteľný. Vidno, že má oveľa viac skúseností aj najazdené. Briti si hneď od začiatku vytvorili systém, kedy to trénujú tri alebo štyrikrát týždenne. On išiel do toho s tým, že vie, čo robí. Ja sa to naozaj len učím a v podstate neviem, čo od toho očakávať. Na rovine by som udržal krok aj s Clarkom, ale práve tie skúsenosti a technika sú to, čo bude oddeľovať tých fenomenálnych športovcov od takých, ako som v tomto momente ja,“ zhodnotil Grigar pre TASR.

Strieborný medailista z predošlých hier mal v pondelok viackrát dobrý štart, no súperi ho vytlačili pred skokom do prvej brány. „Tá prvá brána je postavená na ľavej strane a je naozaj náročné, aby sa tam vopchali tie štyri lode. Ja jednoducho nemám na to, aby som ich odtlačil, nemám ešte techniku, aby som vedel reagovať na tie kontakty,“ okomentoval dianie na kanáli zo svojho pohľadu Grigar.

Súperi dostihli Grigara viackrát pred spomínanou prvou bránou. Vyvstávala teda otázka, či by si kajakár nedokázal vytvoriť väčší náskok s ideálnym stavom ramena. „Myslím si, že v tomto momente by to nerobilo veľký rozdiel. Všetci chalani, ktorí dnes štartovali proti mne, sú naozaj rýchli. Nemyslím si, že by som im vedel ujsť natoľko, aby som išiel sám celú jazdu. Takže skôr či neskôr by k tomu kontaktu prišlo,“ uzavrel Grigar pre TASR.

Jakub Grigar. Foto: Michal Svítok/TASR

17:10 Kajak kros: Butcher získal zlato v kajak krose pred Clarkom

Novozélandský vodný slalomár Finn Butcher získal zlatú medailu v kajak krose na olympijských hrách. V pondelkovom finále na kanáli vo Vaires-sur-Marne dokázal odraziť útok dovtedy suverénneho Josepha Clarka. Bronz získal Nemec Noah Hegge. Na štvrtom mieste sa umiestnil Čech Lukáš Rohan, ktorý bol jediným kanoistom vo finále. Slovenský reprezentant Jakub Grigar obsadil napokon šieste miesto.

17:00 Kajak kros: Austrálčanka Noemie Foxová zlatá v kajak krose

Austrálska vodná slalomárka Noemie Foxová získala na OH v Paríži zlatú medailu v kajak krose. Vo finále skončila prvá pred domácou Francúzkou Angele Hugovou, bronz si vybojovala Kimberley Woodsová z Veľkej Británie. Pre sestry Foxové je to už tretia zlatá medaila z Paríža. Predtým dve zlaté získala jej sestra Jessica, ktorá vyhrala disciplíny C1 aj K1.

16:50 Kajak kros: Jakub Grigar napokon skončil na šiestom mieste

Slovák Jakub Grigar skončil v malom finále disciplíny kajak kros na konečnom šiestom mieste. Malé finále vyhral Švajčiar Martin Dogoud. Za ním skončil náš pretekár, aj keď cieľovú pásku preťal na treťom mieste. Na šieste miesto sa dostal vďaka penalizácii Poliaka Mateusza Polaczyka.

16:30 Kajak kros: Kajakár Jakub Grigar nepostúpil do finále

Kajakár Jakub Grigar nepostúpil do finále v disciplíne kajak kros. V štvorčlennom semifinále skončil až na treťom mieste po tom, čo spravil viacero chýb. Grigar sa tak predstaví len v malom finále, kde bude bojovať o konečné piate až ôsme miesto. Veľkým prekvapením finále je český reprezentant Lukáš Rohan, ktorý sa doň dostal ako jediný kanoista.

16:05 Kajak kros: Začali sa štvrťfinálové jazdy

Pretekári na olympijských hrách v Paríži už súťažia v kajak krose. Slovenský reprezentant Jakub Grigar by sa mal dostať na trať o 16:28 h. Je považovaný za jedného z favoritov svojej jazdy. Jeho súpermi budú J. Clarke z Veľkej Británie, F. Butcher z Nového Zélandu a Poliak M. Polaczyk.

15:50 Gymnastika: Andradeová zvíťazila v prostných, Bilesová tesne strieborná

Brazílska gymnastka Rebeca Andradeová triumfovala s tesným náskokom 33 tisícin sekundy vo finále prostných na OH v Paríži. Striebornú medailu si odniesla favorizovaná Američanka Simone Bilesová, pre ktorú to bol už štvrtý cenný kov z Paríža a jedenásty celkovo z OH. Z bronzu sa tešila ďalšia Američanka Jordan Chilesová.

Rebeca Andradeová (uprostred), Simone Bilesová (vľavo) a Jordan Chilesová (vpravo). Foto: TASR/AP

Bilesová tak zakončila svoju tretiu olympiádu ziskom troch zlatých a jednej striebornej medaily. Nezopakovala štyri zlaté z Ria de Janeira 2016.

15:30 Športové lezenie: Poľka Miroslawová prekonala svetový rekord v speede

Poľská reprezentantka v športovom lezení Aleksandra Miroslawová prekonala v pondelok na OH v Paríži vlastný svetový rekord v disciplíne speed. V nasadzovacej časti kvalifikácie dosiahla čas 6,06 sekundy a prekonala tak svoje doterajšie maximum, ktoré malo hodnotu 6,24 sekundy. Vyraďovacia časť a finále ženského speedu je na programe v stredu, informovala oficiálna stránka hier.

https://twitter.com/Eurosport_FR/status/1820429900328644616

14:50 Gymnastika: Oka získal na hrazde už svoje tretie parížske zlato

Japonský gymnasta Šinnosuke Oka triumfoval na hrazde na OH v Paríži a získal tretie zlato na prebiehajúcich hrách. Striebornú medailu si odniesol Angel Barajas z Kolumbie, bronzové si vybojovali Číňan Čang Po-cheng a Tchang Čchia-chung z Taiwanu.

Dvadsaťročný Oka už v Paríži triumfoval aj vo viacboji a tímovej súťaži. Okrem troch zlatých medailí má aj bronz na bradlách. Za svoj výkon na hrazde dosiahol 14,533 bodu rovnako ako strieborný Barajas, ktorý však dostal nižšiu známku za prevedenie. V závere sa o útok na zlato pokúsil Su Wej-te, ale pokazil doskok a skončil až piaty.

13:45 Gymnastika: Číňan Cou Ťing-jüan triumfoval na bradlách. Talianka D’Amatová na kladine

Čínsky gymnasta Cou Ťing-jüan triumfoval na bradlách na OH v Paríži. V pondelňajšom finále uspel pred strieborným Ukrajincom Iľjom Kovtunom, ktorý zaostal o 0,7 bodu. Bronz si odniesol Japonec Šinnosuke Oka.

Talianska gymnastka Alice D’Amatová triumfovala na kladine. Za svoj výkon získala celkovo 14,366 bodu, strieborná Číňanka Čou Ja-čchin dostala 14,100. Bronz si odniesla ďalšia Talianka Manila Espositová. Favorizovaná Američanka Simone Bilesová sa umiestnila až na 5. mieste, keď spadla v trojkombinácii a k trom zlatým nepridala ďalšiu medailu.

13:30 Streľba: Tréner Zemko o výkone Bartekovej: „Odmakala si to.“

„Danka to naozaj odmakala. Drela úplne maximálne, v kvalifikácii spravila v každej položke jednu chybu, ale ako aj sama hovorila, takto vydreté preteky ešte asi nezažila. Museli sme ísť do rozstrelu a finále ste videli,“ povedal o výkone Daniely Bartekovej jej tréner Štefan Zemko.

Naša strelkyňa trafila vo finále sedemnásť terčov z dvadsiatich a opustila ho ako prvá. Barteková tak nerozšírila svoju zbierku, v ktorej už má bronzovú medailu z rovnakej disciplíny z Londýna 2012.

„Túto sezónu sme začali úplne od začiatku, išli sme od ‚piky‘. Prvé preteky Svetového pohára v Maroku nevyšli, trošku sme sa trápili, tak sme od začiatku makali. Vytvorila si tím ľudí, kde som teda aj ja. Dostali sme sa do finále na olympiáde, ale táto sezóna nebola ľahká,“ potvrdil tréner.

O štyri roky v Los Angeles je účasť Bartekovej otázna, ale Zemka teší, že ženský skeet má nasledovníčku. Vanesa Hocková skončila v Paríži štvrtá. „Ona už má tento rok medailu, aj vo finále na ME bola. A vlastne aj jej sestra veľmi dobre strieľa a je to juniorská majsterka sveta, takže niečo tam stále máme.“

12:45 Streľba: Tréner Sedlák o progrese Hockovej: „Posunula sa veľmi vysoko.“

Tréner Juraj Sedlák bol po vystúpení slovenskej strelkyne Vanesy Hockovej veľmi spokojný. Jeho zverenka obsadila na OH v Paríži 4. miesto v skeete žien. Sedlák uviedol, že čoskoro by sa mohla predrať medzi absolútnu svetovú špičku.

Slovenská strelkyňa po pretekoch uviedla, že nepociťovala žiadny stres, hoci na olympiáde strieľala po prvý raz. Potvrdil to aj jej tréner: „Ona je v tomto taká zvláštna a myslím to v pozitívnom slova zmysle. Lebo ona keď si niečo zaumieni, vie to nejakým spôsobom spracovať do reality. Myslím, že trochu stresu určite mala, to sa jednoducho nedá strieľať úplne v pokoji, ale dôležité je, že to vedela zvládnuť. Strieľala veľmi plynulo, technicky veľmi dobre, a to svedčí o tom, že to má zvládnuté.“

Hocková má 24 rokov a pred sebou ešte najlepšie roky kariéry. „Vanesa sa za tieto uplynulé dva roky posunula veľmi vysoko. Aj osobnostne, aj technicky. Pokiaľ bude pracovať takým spôsobom ako pracuje dnes, tak verím, že sa zaradí do užšej svetovej špičky. Ale nebude to mať jednoduché, pretože na Slovensku má okolo seba veľmi výrazné talenty, vyrastá nám veľmi silná generácia ďalšieho ženského tímu.“

Vanesa Hocková so slzami v očiach sa teší z postupu do finále skeetu s trénerom Jurajom Sedlákom. Foto: TASR/Martin Baumann

12:00 Bedminton: Se Young An zvíťazila v ženskej dvojhre

Bedmintonistka Kórejskej republiky Se Young An získala zlatú medailu v dvojhre na OH v Paríži. V pondelňajšom finále zdolala Číňanku Ping Ťiao Che 2:0 na sety. Bronzovú medailu si odniesla Gregoria Mariska Tunjungová z Indonézie, ktorej súperka v súboji o 3. miesto Španielka Carolina Marínová nenastúpila pre zranenie kolena.

Pre majsterku sveta z roku 2023 Se Young An je zlato z Paríža prvá olympijská medaila, prvý cenný kov na OH získala aj jej finálová súperka.

10:45 Triatlon: Nemci zvíťazili v miešanej štafete pred USA a Veľkou Britániou

Nemeckí triatlonisti Tim Hellwig, Lisa Tertschová, Lasse Lührs a Laura Lindemannová vybojovali zlato v pretekoch miešaných štafiet na OH v Paríži. Strieborné medaily si napokon odniesli reprezentanti USA, bronz získala Veľká Británia.

O druhom mieste rozhodla cieľová fotografia, pričom pôvodne ohlásených Britov napokon na druhej pozícii vystriedali Američania. Nemcov doviedla do víťazného finišu Laura Lindemannová. „Verila som si a dala som do toho všetko. Tím odviedol skvelú prácu a zaslúžili sme si to,“ uviedla podľa AFP.

9:00 Posledná nádej na medailu?

Dnes vyvrcholí súťaž v kajak krose na divokej vode. Slovensko má v hre už iba Jakuba Grigara. Je pravdepodobné, že to bude posledná šanca na medailu pre slovenskú výpravu. Grigarova štvrťfinálová jazda je na programe o 15:52. Ak postúpi, vo finále pôjde o 16:48.

8:00 Djokovič považuje zlato z Paríža za najväčší športový úspech

Má na konte rekordných 24 grandslamových titulov. Srbský tenista Novak Djokovič však považuje za najväčší športový úspech olympijské zlato z Paríža. V nedeľu si na antuke v areáli Roland Garros splnil sen, keď vo finále dvojhry zdolal Španiela Carlosa Alcaraza 7:6 (3), 7:6 (2).

Tridsaťsedemročný Djokovič vybojoval poslednú veľkú trofej, ktorá mu chýbala v jeho zbierke. Stal sa zároveň najstarším šampiónom od návratu tenisu do olympijského programu v roku 1988.

„Na mojej prvej olympiáde v Pekingu v roku 2008 sa mi podarilo získať bronz, z ďalších troch som však odišiel bez medaily. Bolo to ako zakliate, nevedel som prekonať semifinálovú prekážku. Teraz to konečne vyšlo. Zlato si cením o to viac, že som ho získal proti Carlosovi, ktorý v tomtu roku vyhral Roland Garros i Wimbledon. Vo finále som predviedol neuveriteľný tenis. Ak zoberiem do úvahy všetky okolnosti, toto je zrejme môj najväčší športový úspech v kariére,“ uviedol Djokovič pre akreditované médiá.

Po zápase ho premohli veľké emócie a v očiach mal slzy šťastia. „Za najsilnejší olympijský zážitok som doposiaľ považoval pochodovanie so srbskou vlajkou na otváracom ceremoniáli londýnskych hier v roku 2012. Zisk olympijského zlata v Paríži však prevýšil všetko. Nikdy som necítil takú hrdosť.“

V prvom sete ukázal obrovskú mentálnu silu, keď odvrátil osem brejkbalov. V oboch tajbrejkoch zahral bravúrne a dva mesiace po operácii kolena odplatil Alcarazovi prehru z finále Wimbledonu.

„Nespomínam si, kedy som naposledy odohral zápas, ktorý mal takúto vysokú úroveň. Trval takmer tri hodiny, hoci sme hrali iba na dva víťazné sety. Carlos si zaslúži veľké uznanie, ukázal bojového ducha. Určite sa raz dočká najcennejšieho olympijského kovu.“

Novak Djokovič pózuje so zlatou olympijskou medailou. Foto: Profimedia

Nedeľa 9. súťažný deň

22:00 Atletika: Zlato na stovke vybojoval Američan Lyles

Americký atlét Noah Lyles sa stal víťazom stovky na OH v Paríži s výkonom 9,79 s. Vo finále zdolal iba o päť tisícin sekundy Jamajčana Kishaneho Thompsona. Tretí dobehol Američan Fred Kerley za 9,81.

21:55 Box: Ngambová získa historickú medailu pre Olympijský tím utečencov

Boxerka Cindy Ngambová získa historicky prvú medailu pre Olympijský tím utečencov. Na OH v Paríži triumfovala v nedeľňajšom štvrťfinále do 75 kg nad domácou Francúzkou Davinou Michelovou 5:0 a postupom do semifinále získala istotu cenného kovu, keďže v boxerskom turnaji získavajú zdolaní semifinalisti bronzové medaily.

21:46 Atletika: Katzberg dominoval v hode kladivom výkonom 84,12 m

Kanadský atlét Ethan Katzberg ovládol na OH v Paríži súťaž v hode kladivom. Zvíťazil druhým najlepším pokusom olympijskej histórie 84,12 m. Nik iný nehodil vo finále cez 80 m, striebro získal Maďar Bence Halász za 79,97, bronz Ukrajinec Mychajlo Kochan výkonom 79,39.

21:35 Atletika: Mahučichovej stačilo k zlatu 200 cm

Svetová rekordérka Jaroslava Mahučichová z Ukrajiny získala v Paríži titul olympijskej šampiónky. K zlatu jej stačilo skočiť 200 cm. Striebro získala Austrálčanka Nicola Olyslagersová rovnakým výkonom, no s horším zápisom. Bronz patrí dvom výškarkám, ktoré obe skočili 195 cm, Iryne Geraščenkovej z Ukrajiny a Eleanor Pattersonovej z Austrálie.

 Mahučichová sa na najvyššiu priečku posunula z bronzovej, ktorú obsadila pred troma rokmi v Tokiu. V súťaži mala až do rozhodujúcej výšky čistý zápis, Olyslagersová prekonala dva metre až na tretí pokus. Austrálčanka sa tak druhýkrát za sebou musela zmieriť s druhou priečkou. Geraščenková bola v Tokiu štvrtá, Pattersonová piata, obe získali prvú medailu pod piatimi kruhmi.

20:55 Atletika: Slovenskej atlétke Gajanovej nestačil k postupu ani slovenský rekord

Slovenskej atlétke Gabriele Gajanovej nestačil k postupu do finále behu na 800 m na OH v Paríži ani nový slovenský rekord 1:58,22 min, ktorý zlepšila po 37 rokoch. V druhom semifinálovom behu obsadila 6. priečku a nedostala sa medzi dvojicu postupujúcich priamo, ani medzi dve bežkyne postupujúce časom. V konečnom hodnotení jej patrila 11. priečka.

Doterajšie slovenské maximum držala od roku 1987 Gabriela Sedláková, ktorá v Berlíne zabehla 1:58,40. Gajanovej osobný rekord mal doteraz hodnotu 1:58,78 a dosiahla ho pred rokom v septembri v Bellinzone.

Gajanová sa v rýchlom parížskom behu držala so súperkami zhruba do méty 250 m pred cieľom, keď jej začali unikať. V cieľovej rovinke ešte zabojovala, no už sa jej žiadnu súperku predstihnúť nepodarilo. Ako prvá dobehla v druhom semifinále Etiópčanka Tsige Dugumová časom 1:57,47 min.

Gajanová vyrovnala umiestnenie Lucie Klocovej, ktorá obsadila v Pekingu na 800 m taktiež 11. miesto. „Bolo to rýchle. Mrzí ma, že nevyšlo finále, ale teší ma, že som prekonala národný rekord, ktorý dlho odolával. Na rekord som myslela, mala som na neho dobre natrénované, i na lepšie časy. Snažila som sa držať čela pretekov, vyviesť sa a zabojovať na posledných metroch, no dnes to bolo ťažké,“ priznala úradujúca vicemajsterka Európy pre STVR.

Gabriela Gajanová (uprostred) počas semifinálového behu na 800 metrov na olympijských hrách v Paríži. Foto: Michal Svítok/TASR

20:05 Triatlon: Belgičania odstúpili pre chorobu

Triatlonisti Belgicka sa nepredstavia v miešanej štafete na OH 2024 pre chorobu jednej z členiek tímu Claire Michelovej. Informoval o tom Belgický olympijský výbor, ktorý nekonkretizoval, o akú chorobu ide. Podľa agentúry AP môže ísť o ochorenie súvisiace s nízkou kvalitou vody v rieke Seina, ktorá bude dejisko plaveckej časti štafety.

„Žiaľ, je chorá a musí zo súťaže odstúpiť,“ uviedol Belgický olympijský výbor. Tridsaťpäťročná Michelová má na konte bronz z miešanej štafety na ME 2018 a striebro z MS 2013 v kategórii elite.

Okolo uskutočnenia pretekov v triatlone panuje neistota. Hlavný problém je znižujúca sa kvalita vody v rieke Seina. V pondelok ráno sa mali uskutočniť preteky miešaných družstiev, ale tie sa pravdepodobne presunú po tom, čo silný dážď spôsobil zvýšený výskyt baktérií vo vode.

Preteky mužov sa presunuli z utorka na stredu, pričom športovci nemôžu trénovať v rieke až do dňa pretekov. V rovnaký deň je na programe aj súťaž žien. Z rovnakého dôvodu sa neuskutočnili ani tréningy v nedeľu či pondelok.

Francúzsko v priebehu rokov vynaložilo obrovské úsilie na zlepšenie kvality vody v Seine a do projektu investovalo približne 1,5 miliardy eur.

19:56 Plávanie: Američanky vytvorili svetový rekord na 4×100 m polohové preteky

Americké plavkyne Regan Smithová, Lilly Kingová, Gretchen Walshová a Torri Huskeová získali na OH v Paríži zlaté medaily v štafete 4×100 m polohové preteky v novom svetovom rekorde 3:49,63 min. Striebro si v záverečnej plaveckej disciplíne v bazéne vybojovali Austrálčanky, ktoré finišovali s odstupom 3,48 sekundy, bronz si vyplávali Číňanky (+3,60).

Americké kvarteto vylepšilo najlepší svetový čas histórie o 77 stotín. Platil od augusta 2019 a aj vtedy ho vytvorili Američanky. Čas v Paríži zároveň prekonal ten najlepší z OH v Tokiu (3:51,60), ktorý zaznamenali Austrálčanky.

19:30 Tenis: Paoliniová s Erraniovou získali zlato v ženskej štvorhre

Talianske tenistky Jasmine Paoliniová so Sarou Erraniovou získali na olympijskom turnaji v Paríži zlaté medaily v ženskej štvorhre. Vo finále zvíťazili ako nasadené trojky nad ruským párom Diana Šnajderová, Mirra Andrejevová 2:6, 6:1, 10:7.

19:05 Plávanie: Americký plavec Finke vytvoril nový svetový rekord na 1 500 m voľný spôsob

Americký plavec Bobby Finke zvíťazil na OH v Paríži na 1 500 m voľný spôsob v novom svetovom rekorde 14:30,67 min. Dvadsaťštyriročný Američan prekonal vo finále 12 rokov starý najlepší svetový čas Číňana Sun Janga a obhájil zlatú medailu z Tokia. Striebro získal s odstupom 3,88 sekundy Talian Gregorio Paltrinieri, bronz si vyplával Daniel Wiffen z Írska (+8,96).

Sun Jang držal svetový rekord od OH v Londýne časom 14:31,02. Finke vylepšil najlepší svetový čas o 35 stotín.

Americký plavec Bobby Finke pláva vo finále na 1500 m voľný spôsob na XXXIII. letných olympijských hrách vo francúzskom Nanterre v nedeľu 4. augusta 2024. Americký plavec Bobby Finke zvíťazil na OH v Paríži na 1500 m voľný spôsob v novom svetovom rekorde 14:30,67 min. Foto: TASR/AP

18:45 Plávanie: Švédska plavkyňa Sjöströmová získala zlato na 50 m voľný spôsob

Švédska plavkyňa Sarah Sjöströmová zvíťazila na OH v Paríži vo finále na 50 m voľný spôsob v čase 23,71 sekundy. Striebro získala s odstupom 26 stotín Austrálčanka Meg Harrisová, bronz si vyplávala Čang Jü-fej z Číny (+0,49).

18:15 Cyklistika: Americká cyklistika Faulknerová získala zlato v cestných pretekoch

Americká cyklistka Kristen Faulknerová získala v cestných pretekoch zlatú medailu na OH v Paríži. Zvíťazila o 58 sekúnd vďaka útoku, ktorým tri kilometre pred cieľom prekvapila svoje súperky. Striebro si po špurte trojice pretekárok vybojovala Marianne Vosová z Holandska, bronz patrí Belgičanke Lotte Kopeckej.

Slovenská reprezentantka Nora Jenčušová dlho figurovala v sólovom úniku, napokon sa však do boja o medaily nezapojila.

18:03 Bedminton: Reprezentanti Taiwanu obhájili zlato v mužskej štvorhre

Taiwanskí bedmintonisti Jong Lee a Či-Lin Wang triumfovali vo štvorhre na olympijskom turnaji v Paríži. Vo finále zdolali čínsku dvojicu Wej Kcheng Liang a Čchang Wang 2:1 na sety. Bronzové medaily si rovnako ako na predošlých OH v Tokiu odniesli reprezentanti Malajzie Aaron Chia a Wooj Jik Soh po víťazstve nad Dánmi Kimom Astrupom a Andersom Skaarupom Rasmussenom 2:1.

Pre taiwanskú dvojicu išlo o úspešnú obhajobu zlata z OH 2020.

17:55 Golf: Scheffler získal zlato, druhý Fleetwood, tretí Macujama

Americký golfista Scottie Scheffler získal zlatú medailu na OH v Paríži. V záverečnom 4. kole zahral ihrisko na 62 úderov a triumfoval so skóre 19 pod par. Scheffler zvíťazil s náskokom jedného úderu pred Angličanom Tommym Fleetwoodom, bronz putuje do Japonska zásluhou Hidekiho Macujamu.

17:18 Gymnastika: Filipínec Yulo získal druhé zlato v Paríži, ovládol aj preskok

Filipínsky gymnasta Carlos Edriel Yulo získal na OH v Paríži druhú zlatú medailu. Po sobotňajšom triumfe v prostných ovládol aj súťaž v preskoku, keď zvíťazil so známkou 15,116 b.

Striebro si vybojoval Artur Davtjan z Arménska (14,966), ktorý o jednu priečku vylepšil svoje umiestnenie z Tokia. Bronzovú medailu vo svojej premiére pod piatimi kruhmi získal Harry Hepworth z Veľkej Británie (14,949).

17:05 Tenis: Djokovič získal zlatú medailu v dvojhre

Srbský tenista Novak Djokovič získal na olympijskom turnaji v Paríži zlatú medailu vo dvojhre. V strhujúcom finále zdolal v pozícii nasadenej jednotky dvojku „pavúka“ Španiela Carlosa Alcaraza 7:6 (3), 7:6 (2). Srb získal na antuke v areáli Roland Garros poslednú trofej, ktorá mu v bohatej zbierke úspechov chýbala.

Djokovič mal spod piatich kruhov zatiaľ na konte iba bronz z dvojhry z OH 2008 v Pekingu. Pred troma rokmi mu turnaj v Tokiu nevyšiel, keď v semifinále dvojhry prehral s neskorším šampiónom Nemcom Alexandrom Zverevom a v dueli o 3. miesto so Španielom Pablom Carrenom-Bustom.

„Bol to veľký boj, hrali sme takmer tri hodiny. Až po záverečnom víťaznom údere som si bol istý, že som tento náročný duel vyhral. Konečne som to dokázal. Obetoval som svoje telo a záujmy mojej rodiny, aby som získal olympijské zlato,“ uviedol 37-ročný Djokovič počas slávnostného ceremoniálu.

Alcaraz nenadviazal na triumf nad Djokovičom z tohtoročného Wimbledonu. „Bola to neľútostná, takmer trojhodinová bitka. Je to pre mňa bolestivá prehra, musím sa z nej čo najskôr pozviechať,“ zdôraznil 21-ročný Španiel po zisku striebra.

16:30 Gymnastika: Sedemnásťročná Nemourová získala zlato na bradlách

Sedemnásťročná alžírska gymnastka Kaylia Nemourová získala na OH v Paríži zlatú medailu na bradlách. Vo svojej premiére pod piatimi kruhmi triumfovala vo finále so známkou 15,700 b. Zároveň sa stala prvou Afričankou, ktorá získala cenný kov v tomto športe.

Striebro si vybojovala v olympijskom debute Čchiou Čchi-jüan z Číny (15,500 b), bronzovú medailu z predošlých hier v Tokiu obhájila Američanka Sunisa Leeová (14,800).

16:15 Strelectvo: Slovenky v skeete bez kovu.

Slovenské strelkyne medailu v skeete na OH v Paríži nezískali. Vanesa Hocková obsadila vo finále štvrté miesto výkonom 34, Danka Barteková bola šiesta so skóre 17.

 Zlato získala Čilanka Francisca Crovettová Chadidová, ktorá v rozstrele zdolala Britku Amber Jo Rutterovú. Obe vo finále zaznamenali skóre 55. S bronzom sa musela zmieriť víťazka kvalifikácie Austen Jewell Smithová z USA výkonom 45.

Crovettová Chadidová vybojovala pre Čile tretie zlato v histórii a prvé z iného športu ako tenisu.

Na snímke slovenské strelkyne Vanesa Hocková (vľavo) a Danka Barteková pred finále skeetu na XXXIII. letných olympijských hrách v Paríži v nedeľu 4. augusta 2024. Foto: Martin Baumann/TASR

15:40 Vodný slalom: Grigar postúpil do štvrťfinále kajak krosu

Slovenský kajakár Jakub Grigar postúpil na OH v Paríži do štvrťfinále disciplíny kajak kros. V nedeľňajšej úvodnej jazde obsadil druhé miesto. Grigar sa predstaví v boji o semifinále v pondelok o 15.30 h. Spolu s dvadsaťsedemročným kajakárom postúpil z úvodnej jazdy aj Joseph Clarke z Veľkej Británie.

15:35 Gymnastika: Liou Jang obhájil zlato na kruhoch

Čínsky gymnasta Liou Jang získal na OH v Paríži zlatú medailu na kruhoch. Vo finále triumfoval so známkou 15,300 b a obhájil titul olympijského šampióna z Tokia. Striebro si vybojoval jeho krajan Cou Ťing-jüan (15,233 b), bronzovú medailu z predošlých hier obhájil Grék Eleftherios Petrounias (15,100).

15:26 Lukostreľba: Kim Woo-jin zvíťazil v súťaži jednotlivcov a má tretie zlato

Kim Woo-jin z Kórejskej republiky získal na OH v Paríži zlatú medailu v súťaži jednotlivcov v lukostreľbe. Vo finále zdolal Bradyho Ellisona z USA 6:5 po rozstrele, bronz si vystrieľal ďalší juhokórejský reprezentant Lee Woo Seok.

Po piatich setoch bol stav vo finále nerozhodný 5:5 a musel tak rozhodnúť rozstrel. V ňom obaja lukostrelci trafili desiatku, ale Britov šíp bol od stredu o tri milimetre ďalej ako súperov. Kim Woo-jin vybojoval v Paríži tretie zlato, keď predtým triumfoval aj v tímovej súťaži mužov a mix tímoch. Napodobnil tak úspech svojej reprezentačnej kolegyne Lim Si-hyeon.

14:06 Box: Domínguez sa predstaví vo finále v kategórii do 92 kg

Azerbajdžanský boxer Loren Berto Alfonso Dominguez sa predstaví vo finále na olympijskom turnaji v kategórii do 92 kg. V nedeľnom semifinále zvíťazil nad Enmanuelom Reyesom zo Španielska 4:1. Reyes si vybojoval bronz.

13:55 Hocková a Barteková postúpili do finále skeetu

Slovenské strelkyne Vanesa Hocková a Danka Barteková postúpili do finále skeetu na olympijských hrách v Paríži. Hocková v premiére pod piatimi kruhmi získala v dvojdňovej kvalifikácii na strelnici v Chateauroux dokopy 121 bodov, čo jej stačilo na štvrté miesto a prienik medzi najlepšiu šestku. Jej krajanka Danka Barteková skončila na spoločnej piatej priečke s ďalšími troma súperkami, v rozstrele však uspela a predstaví sa v popoludňajšom boji o medaily (15.30 h.).

„Je to skvelý pocit. Priznám sa, že som to nečakala po včerajšku. Som rada, že sa mi podarilo streliť dnes čistú 50 a teším sa do finále. Snažila som sa sústrediť na každý výstrel, nerada sa pozerám na súperky. Finále si budem užívať a urobím všetko pre to, aby to dopadlo, čo najlepšie,“ uviedla Hocková.

Barteková v prvom dni nezostrelila jedného „holuba“ v každej z troch položiek a bola na šiestej postupovej priečke. Počas druhého dňa rovnako urobila jednu chybu vo štvrtej a piatej položke a s ďalšími troma súperkami mala zhodný nástrel 120. Slovenka bola po štyroch výstreloch stopercentná, ale rovnako bez chyby boli aj Francisca Crovettová Chadidová z Čile, Mexičanka Gabriela Rodriguezová a Nela Wissmerová z Nemecka. Wissmerová minula ako prvá a skončila nakoniec ôsma.

Chadidová trafila všetkých osem a vybojovala si finále ako piata najlepšia. Barteková a Rodriguezová minuli raz. Slovenka to však potom odčinila, zostrelia oba terče, Mexičanka nedala ani jeden a bolo rozhodnuté o šiestej postupovej priečke. Tridsaťdeväťročná Barteková je na svojej piatej olympiáde, z predchádzajúcich má na konte bronz (Londýn 2012).

13:07 Box: Bennama zdolal Reyesoma a postúpil do finále v kategórii do 51 kg

Francúzsky boxer Billal Bennama sa prebojoval do finále olympijského turnaja v Paríži v kategórii do 51 kg. V piatkovom semifinále triumfoval nad Juniorom Alcántarom Reyesom z Dominikánskej republiky 5:0. Reyes získal bronz.

Billal Bennama oslavuje postup do finále. Foto: TASR/AP

12:50 Box: Jüan postúpila do finále žien v kategórii do 54 kg, Chol-mi má bronz

Čínska boxerka Čchang Jüan postúpila do finále olympijského turnaja v Paríži v kategórii do 54 kg. V nedeľnom semifinále zdolala Pang Chol-mi z KĽDR 3:2. Pang Chol-mi získala bronzovú medailu.

12:10 Atletika: Jamajčanka Jacksonová pre zranenie odstúpila z behu na 200 m

Podľa vlastných slov v rozhodnutí zohralo úlohu jej zranenie, ktoré utrpela necelý mesiac pred OH na prípravnom mítingu v Maďarsku.

Tridsaťročná Jamajčanka dosiahla na minuloročných MS v Budapešti v tejto disciplíne čas 21,41 s, vďaka čomu obhájila titul majsterky sveta po druhý raz za sebou. Len tesne neprekonala svetový rekord 21,34, ktorý v roku 1988 vytvorila Florence Griffithová-Joynerová.

11:30 Triatlon: Preteky miešaných družstiev sa pravdepodobne presunú pre kvalitu vody v Seine

V pondelok ráno sa mali uskutočniť preteky miešaných družstiev, ale tie sa pravdepodobne presunú po tom, čo silný dážď spôsobil zvýšený výskyt baktérii vo vode.

Preteky mužov sa presunuli z utorka na stredu, pričom športovci nemôžu trénovať v rieke až do dňa pretekov. V rovnaký deň je na programe aj súťaž žien. „Vzhľadom na silné dažde v noci z 31. júla na 1. augusta, ktoré boli obzvlášť intenzívne v hornej časti toku rieky, sme zaznamenali výrazný vplyv na kvalitu Seiny. Očakávame zlepšenie podmienok v najbližších hodinách,“ uviedli organizátori vo vyhlásení. Z rovnakého dôvodu sa neuskutočnili ani tréningy v nedeľu či pondelok.

10:56 Preteky mužov v cyklistike odštartoval Sagan: „Bolo to na poslednú chvíľu“

Sobotné olympijské preteky cyklistov, v ktorých obsadil Slovák Lukáš Kubiš 29. miesto, odštartoval na Trocadere jeho známejší krajan Peter Sagan. Trojnásobný majster sveta zavítal po pretekoch aj do slovenského domu a prezradil, že k pozvaniu od Medzinárodnej cyklistickej únie (UCI) prišlo na poslednú chvíľu.

„Určite je jednoduchšie byť tu v pozícii fanúšika alebo komentátora ako športovca. Nevadí, že tu nepretekám. Podľa mňa je všetko tak, ako má byť, ja som sa s tým zmieril. Som rád, že som tu mohol byť a zúčastniť sa na tomto podujatí,“ povedal Sagan. Priznal, že ponuka na odštartovanie pretekov prišla na poslednú chvíľu.

V Paríži získal cyklistické zlato Belgičan Remco Evenepoel. Na Tour de France, ktorá sa skončila len pred dvoma týždňami, obsadil celkové tretie miesto, vyhral jednu etapu a získal biely dres pre najlepšieho pretekára do 25 rokov. „On je už teraz hviezda, uvidíme, ako to dokáže ustáť počas ďalších rokov. Myslím si však, že vyhral už dosť dôležité preteky na to, aby bol sám sebou,“ zhodnotil pre TASR Sagan.

https://twitter.com/Eurosport_IT/status/1819660971847098607

10:44 Volejbalistky Talianska triumfovali aj vo svojom treťom zápase na olympijských hrách v Paríži

V nedeľňajšom priamom súboji o prvé miesto v C-skupine zdolali Turecko hladko 3:0 na sety. Ich súperky skončili na druhej priečke. Z „céčka“ sa prebojovala medzi najlepších osem tímov aj tretia Dominikánska republika.

Z každej z troch štvorčlenných skupín postúpia do štvrťfinále prvé dva tímy, doplnia ich ďalšie dva z tabuľky krajín na tretích priečkach.

(tasr, sita, red)


Závery kontroly Najvyššieho kontrolného úradu týkajúce sa darovania hnuteľného majetku vojenskej povahy Ukrajine potvrdili neexistenciu právnej analýzy, ktorá mala podporiť legalitu darovania, ako aj výraznú finančnú stratu pre Slovensko. Viac v článku.
Prejsť na článok