Ministerka vnútra Yvette Cooperová plánuje revíziu vládnej protiextrémistickej stratégie, ktorá by mala pomôcť v boji proti radikalizácii mladých mužov na internete. Plány by od učiteľov vyžadovali nahlasovať žiakov podozrivých z "mizogýnie", teda z nenávisti k ženám, vládnemu protiteroristickému programu Prevent.
Cooperová podľa svojich slov reaguje na varovania, že „mizogýnni influenceri“ radikalizujú dospievajúcich chlapcov v online priestore.
„Vlády už príliš dlho neriešia nárast extrémizmu na internete aj v uliciach a sme svedkami toho, že počet mladých ľudí, ktorí sa radikalizujú online, rastie. Nenávistné podnecovanie všetkého druhu štiepi a rozbíja samotnú štruktúru našich komunít a našej demokracie,“ povedala ministerka pre Telegraph.
Ak sa domnievajú, že je človek náchylný na radikalizáciu, majú učitelia, zdravotnícki pracovníci a zamestnanci miestnych orgánov zákonnú povinnosť nahlásiť prípad systému Prevent. Každú takúto osobu následne vyhodnotí miestny úrad či polícia, aby sa zistilo, či je potrebné ju „deradikalizovať“, vysvetľuje Telegraph.
Samostatnou kategóriou záujmu by mali byť „inceli“ (involuntary celibate). Ide o subkultúru tvorenú zvyčajne mužmi, ktorí sa cítia odmietnutí ženami a vinia z toho feminizmus.
Podľa Národnej rady policajných komisárov (NPCC) mladých mužov radikalizuje aj influencer Andrew Tate. Ten podľa komisárov v chlapcoch vyvoláva extrémnu nenávisť k ženám, ktorá je „dosť desivá“.
Minulý rok britskí pracovníci boja proti extrémizmu hlásili nárast počtu prípadov, ktoré im oznamujú školy znepokojené vplyvom influencera.
Incidenty údajne zahŕňali „verbálne obťažovanie“ učiteliek alebo iných žiakov a výroky odrážajúce Tateove názory.
Andrew Tate je kontroverzný britsko-americký influencer a samozvaný „mizogýn“, ktorý sa preslávil po tom, ako sa v roku 2016 objavil v programe Big Brother.
V súčasnosti čaká na súdny proces v Rumunsku v súvislosti s obvineniami zo znásilnenia, obchodovania s ľuďmi a vytvorenia zločineckej skupiny na sexuálne zneužívanie žien. Obvinenia odmieta, rovnako ako väčšina žien, ktoré sú oficiálne vedené ako svedkyne žaloby.
Program Prevent sa nedávno zaujímal aj o 12-ročného žiaka, ktorý vo videu na sociálnej sieti povedal, že „existujú len dve pohlavia“, a „som gej, nie queer“. Škola odporučila žiaka deradikalizačnému programu.
Žiak tiež v rozhovore s príslušníkmi protiteroristickej jednotky na otázku, či existujú nejaké skupiny, ktoré by nemali existovať, odpovedal, že „Hamas by mal byť vyhladený“. Matka pre denník Daily Mail vysvetlila, že sú Židia.
Koncom júla zverejnila NPCC správu o násiliu na ženách a dievčatách, ktorá tento typ násilia predstavuje ako ohrozenie národnej bezpečnosti. Výsledky ministerskej revízie majú zverejniť na jeseň, samotný aktualizovaný program proti radikalizácii spustí rezort budúci rok.
(sab, dv)