Mravnostná polícia a polovojenská dobrovoľnícka organizácia Basídž zatýkajú mužov, ktorí chodia na verejnosti v krátkych nohaviciach. Ide o uplatnenie nového zákona o obliekaní, ktorý však iránsky parlament ešte neschválil, píše denník Telegraph.
Videá na sociálnych sieťach ukazujú, ako mravnostní policajti zatýkajú a bijú mladých mužov za obnažené nohy, pričom ich častujú urážkami. Jedného mladíka v „západniarskom“ tričku s nápisom ešte v apríli napadli policajti na stanici metra v Teheráne.
„Ty somár, ty vôl, ty si myslíš, že s pár heslami ‚žena, život, sloboda‘ si môžeš robiť, čo chceš?“ kričal jeden policajt, zatiaľ čo druhý udrel muža do tváre.
A video published on social media shows police officers beating a man in the Tehran subway for wearing shorts and saying to him, "Did you think you gave slogans of women, life, freedom, did something happen?"#مهسا_امینی #IRGCterrorists
— Ali Naseri (@alireigns1011) April 7, 2024
Translated by: Alireigns1011… pic.twitter.com/AzHY7hcIOm
Policajt narážal na niekoľko mesiacov trvajúce protesty vedené ženami, ktoré vypukli po smrti Mahsy Aminiovej zo septembra 2022, ktorá zomrela vo väzbe po zatknutí za údajné nosenie „nevhodného hidžábu“.
Na záberoch z minulého roka vidno, že „dobrovoľní strážcovia“ milície Basídž a mravnostná polícia odvádzajú muža v krátkych nohaviciach. Podľa reportéra bolo v čase vzniku videa 45 stupňov Celzia.
Disturbing video of a teenage boy arrested by Iran's #Morality_Police for wearing shorts in the scorching summer heat. Shocking that Iran is the only country where men are banned from wearing shorts. Even those of us who grew up in Iran cannot fathom these draconian laws. pic.twitter.com/STvnfQEpGC
— Navid Mohebbi نوید محبی (@navidmohebbi) July 30, 2023
Telegraph pripomína, že zákon, podľa ktorého policajti konajú, je v procese schvaľovania.
Návrh upresňuje definíciu „nevhodného oblečenia“ aj pre mužov – hoci Irán je známy predovšetkým presadzovaním prísnej politiky obliekania najmä voči ženám.
„Nevhodným oblečením pre mužov sa rozumie nosenie odevu, ktorý je v rozpore s verejnou slušnosťou, ako napríklad odev, ktorý nezakrýva časť tela nižšie ako hruď alebo vyššie ako členky,“ píše sa v článku 49 návrhu.
Článok 50 návrhu zákona nariaďuje, že každý, koho nájdu „nahého, polonahého alebo v odeve, ktorý sa považuje za nevhodný na verejnosti“, bude okamžite zatknutý a odovzdaný súdnym orgánom.
Návrh zákona tiež zavádza segregáciu na základe pohlavia v širokom spektre prostredí vrátane univerzít, nemocníc, vzdelávacích a administratívnych centier, parkov a turistických lokalít.
Osobám, ktoré porušia nové pravidlá, hrozí aj zákaz opustiť krajinu a používať sociálne médiá na obdobie od šiestich mesiacov do dvoch rokov.
Pri príležitosti hlasovania o novom zákone spravil Telegraph rozhovor s Iráncom, ktorého zatkli začiatkom augusta.
„Povedal som manželke, že sa musím ísť prejsť, nemohol som dýchať a klimatizácia bola vypnutá pre výpadky prúdu,“ povedal Meysam. Britský denník dodáva, že výpadky sú počas leta v islamskej republike bežné.
„Po dvadsiatich minútach mojej prechádzky zrazu neďaleko mňa zastavila biela dodávka. Najprv som si myslel, že si možno všimli ženu bez šatky a zastavili, aby zatkli ju,“ vysvetlil.
„Ale potom z dodávky vyskočili traja muži a spýtali sa: ‚Kde si myslíte, že žijete? Bol som zmätený a snažil som sa pochopiť, čo sa deje,“ pokračoval Meysam. „Chytili ma za krk a vtlačili ma do zadnej časti dodávky. Povedali, že ma vezú úrad spoločenskej bezpečnosti. Vo vnútri dodávky bol ďalší muž a tri dievčatá, ktoré boli zatknuté za oblečenie.“
„Dievčatá plakali, ale muži boli len v šoku,“ povedal. „Nikdy sme si nepredstavovali, že s nami budú tak prísne zaobchádzať len preto, že sme mali na sebe krátke nohavice.“
„Na stanici bolo ešte niekoľko mužov, všetci v šortkách a veľmi veľa dievčat,“ povedal. Prípady Meysama a ďalších mužov na stanici neboli postúpené prokuratúre.
Úradníci na stanici im povedali, že keď podpíšu dokument, v ktorom sa zaviažu, že už nebudú na verejnosti nosiť šortky, môžu odísť bez ďalších opatrení.
Naopak, niektoré z prítomných žien dostali dokument, v ktorom sa uvádzalo, že bude podaný návrh na začatie konania a zaslaný na prokuratúru.
(sab)