Nedeľňajšie parlamentné voľby v Rakúsku prvýkrát od svojho vzniku vyhrala v súčasnosti opozičná Slobodná strana Rakúska (FPÖ) pred Rakúskou ľudovou stranou (ÖVP) kancelára Karla Nehammera a sociálnymi demokratmi (SPÖ).
Do parlamentu sa dostali aj Zelení, ktorí sú súčasťou vládnucej koalície, ako aj liberálna strana NEOS. TASR o tom informuje podľa prognóz zverejnených verejnoprávnou televíziou ORF po zatvorení volebných miestností o 17.00 h.
FPÖ by podľa prognózy inštitútu Foresight zverejneného verejnoprávnou televíziou ORF získala 29,1 percenta hlasov, čo je o 13 percent viac ako v roku 2019. Ľudovci prišli o vyše 11 percent hlasov a skončili druhí so ziskom 26,2 percenta. SPÖ je tretia so ziskom 20,4 percenta hlasov (−0,8 percenta).
Do jednokomorového parlamentu, Národnej rady, sa dostali ešte Zelení, ktorí podľa prognózy dostali 8,6 percenta hlasov (−5,3) a strana NEOS so ziskom 8,8 percenta (+0,7).
Naopak, pred bránami parlamentu zostalo ďalších sedem strán vrátane Komunistickej strany Rakúska (KPÖ) či Strany piva (Bierpartei).
V prepočte na mandáty by FPÖ mala v novom parlamente 57 kresiel, ÖVP 52, SPÖ 40, NEOS 17 a Zelení takisto 17.
Svoj hlas vo voľbách mohlo odovzdať takmer 6,4 milióna občanov.
Jednou z hlavných tém predvolebnej kampane bola migrácia. Líder FPÖ Herbert Kickl prisľúbil, že v prípade víťazstva a vytvorenia novej vlády v tejto oblasti tvrdo zasiahne a urýchli deportácie migrantov do ich domovských krajín.
Otázka podoby budúcej koaličnej vlády zostáva otvorená. FPÖ napriek víťazstvu nemá prípadnú účasť vo vláde neistú. Z doterajších parlamentných strán spoluprácu so slobodnými výslovne nevylúčili len ľudovci, ich líder Nehammer však trvá na svojom odmietnutí spolupracovať s Kicklom.
Ten vníma svoje volebné víťazstvo ako signál na zmenu smerovania politiky v Rakúsku. „Dnes prehovoril volič,“ uviedol vo svojej prvej reakcii. Voliči podľa neho „jasne ukázali, že takto to v tejto krajine nemôže ďalej pokračovať“.
Vo vysielaní verejnoprávnej televízie ORF Kickl povedal, že je pripravený viesť vládu, no ostatné strany teraz musia odpovedať na otázku, „ako vnímajú demokraciu“, čím narážal na Nehammerovo odmietnutie byť vo vláde, v ktorej by bol kancelárom.
Rakúsky prezident Alexander Van der Bellen po skončení nedeľňajších parlamentných volieb nepovedal, koho poverí zostavením novej vlády. Politické strany vyzval, aby začali rokovania.
„Teraz sa začína fáza zostavovania vlády a existujú na to presné demokratické pravidlá, zakotvené v našej ústave“ uviedol prezident vo večernom príhovore.
Kto získa väčšinu mandátov v parlamente, môže vládnuť. Keďže žiadna jednotlivá strana nedostala viac ako 50 percent hlasov, je teraz na nich, aby našli riešenie, povedal Van der Bellen.
„Je o vzájomných kontaktoch, rozhovoroch, vyjednávaní s cieľom nájsť dobré a solídne kompromisy. Nájdenie týchto riešení si vyžaduje čas a je to dobre investovaný čas,“ konštatoval Van der Bellen s tým, že aj on bude rokovať s lídrami všetkých strán. Zdôraznil, že ústredným cieľom vlády musí byť „zabezpečiť nám, našim deťom a vnúčatám dobrú budúcnosť“.
(tasr)