Predseda ministerského kabinetu odmieta udržiavať vládnu väčšinu rešpektovaním politického vydierania.
Premiér a predseda Smeru Robert Fico si želá, aby vládna koalícia vydržala štyri roky. Považuje však za potrebné pripravovať sa aj na iné alternatívy politického vývoja, ako sú parlamentné voľby v riadnom termíne v roku 2027. Zároveň odmieta udržiavať vládnu väčšinu rešpektovaním politického vydierania. Fico to odkázal každému, kto má na koalíciu nereálne požiadavky. Vyhlásil to počas slávnostného snemu pri príležitosti 25. výročia vzniku Smeru.
Fico považuje za tradíciu strany Smer, že dotiahla všetky svoje vlády do konca. Dodal, že jeho vláda pracuje v náročnom koaličnom prostredí s tesnou väčšinou. „Buďme veľkí realisti a pripravujme sa aj na iné alternatívy politického vývoja na Slovensku, ako sú parlamentné voľby v riadnom termíne v roku 2027,“ vyhlásil v príhovore. Podľa Fica záleží na troch koaličných lídroch, či vláda vydrží do roku 2027.
Šéf Smeru tiež vyhlásil, že jeho strana je a mieni byť stabilizujúcim prvkom vo vládnej koalícii. Zdôraznil, že politické vydieranie nemôže byť nástrojom fungovania vlády. „Ako predseda vlády a predseda Smeru principiálne odmietam udržiavať vládnu väčšinu rešpektovaním politického vydierania,“ skonštatoval.
Fico sa tak vyjadril v čase, v ktorom panuje veľké napätie medzi SNS a trojicou nezaradených poslancov okolo Rudolfa Huliaka, v kontexte neobsadeného postu predsedu parlamentu, ktorý je zas výsledkom dlhodobých treníc medzi SNS a Hlasom a tiež v atmosfére, v ktorej sa lídri stále nedohodli na menách členov Rady Slovenskej televízie a rozhlasu (STVR).
Samostatnou kapitolou vratkej stability koalície je fakt, že trojica strán vstúpila do vlády s tesnou väčšinou iba 79 poslancov. Na fungovanie väčšiny treba 76 zákonodarcov.
Premiér sa na sneme dotkol aj aj budúcnosti svojej strany. Smer podľa jeho mienky potrebuje pokračovať ďalej s ďalšou generáciou politikov, výchova „nových kádrov“ je úloha na najbližšie dva, tri roky. Nechce, aby skončil ako HZDS či SDKÚ.
Dodal tiež, že svet sa mení a treba byť pripravený na zmeny v EÚ či NATO. Zdôraznil, že jeho vláda chce vynaložiť finančné úsilie na to, aby ľudia v roku 2025 nepocítili žiadne zdražovanie energií. Hovoril aj o možnosti štátnych regulačných opatrení.
Smer označil Fico za najúspešnejší politický subjekt v modernej histórii Slovenska. Pripomenul, že pred parlamentnými voľbami v roku 2020 a po nich uvažoval o ukončení politickej kariéry. No následne došlo podľa neho k udalostiam, ktoré ho prinútili „zodvihnúť zástavu“.
Fico tiež dodal, že mnohí očakávali jeho odchod z politickej scény aj po atentáte na neho v máji tohto roka. „Ako sme spolu zdvihli zástavu v roku 2020, všetkých verejne vyzývam, poďme tú zástavu Smeru zdvihnúť aj teraz,“ povedal spolustraníkom.
Atentát považuje za dôkaz zásadnej zmeny v kvalite slovenskej politiky. V minulom volebnom období podľa neho chýbala férová demokratická súťaž, ale išlo o obdobie silovej politiky či zneužívania „ulice“.
Fico hovoril, že vo svete prichádza obdobie, v ktorom sa môže stať čokoľvek a Smer musí ponúknuť slovenskú alternatívu prístupu k zmenám. Ponúka preto alternatívu vlasteneckej, suverénnej zahraničnej politiky, ako aj orientácie na všetky štyri svetové strany. „Ak budeme pružní a nebudeme skostnatení, verím, že budeme vedieť na výzvy reagovať,“ povedal.
Venoval sa aj fungovaniu EÚ, nesúhlasí s tým, že by sa Únia mala skladať na vojnu na Ukrajine. Zopakoval, že víta všetky mierové plány na ukončenie vojny. Pripomenul, že Smer má stále pozastavené členstvo v strane európskych socialistov. „Som za otvorenú diskusiu s priateľmi v strane európskych socialistov, no nechceme zísť z cesty sociálnej demokracie,“ dodal.
Ficova strana avizuje, že bude vo „vecnom konflikte“ s tzv. mainstreamovými médiami a mimovládnymi organizáciami financovanými zo zahraničia. Konflikt považuje za nevyhnutný, no musí sa viesť s demokratickými nástrojmi.
Strana Smer je najúspešnejšia politická strana, vyhlásil predseda SNS Andrej Danko pri príležitosti 25. výročia jej vzniku. Líder Hlasu Matúš Šutaj Eštok počas príhovoru na slávnostnom sneme vyhlásil, že v Smere sa za 25 rokov snúbi dospelosť, múdrosť i sila. Poďakoval sa za spoluprácu. Aj prezident Peter Pellegrini vo videopríhovore označil Smer za najúspešnejšiu politickú stranu na Slovensku.
Podľa Danka sú Smer a SNS zdravé politické strany, ktoré sú za dialóg veľmocí, a ktoré považujú za najlepšie, „ak zbrane mlčia a ľudia sa počúvajú“. Pripomenul, že jeho vzťah s Ficom sa vyvíjal od rivality až po vzájomnú úctu, rešpekt a priateľstvo. „Pre mňa je Robert Fico a strana Smer ako starší brat a som na to neskutočne hrdý,“ povedal počas príhovoru na sneme Smeru. Danko zdôraznil, že koaliční lídri by sa mali vrátiť k analýze politického systému, k tomu, ako fungovať v politických stranách, ako pripravovať „politické kádre“.
Šutaj Eštok je rád, že sociálna demokracia na Slovensku žije. „Žije v Smere i v Hlase,“ vyhlásil. „Sila ľavicovej politiky a sociálnej demokracie je v našej vzájomnej spolupráci,“ doplnil. Zdôraznil, že Slovensko nemá bez zodpovednej politiky šancu byť úspešné a nepočúvať voličov sa nevypláca. Želá Smeru, aby zostal silným, Hlas je podľa neho zodpovedným partnerom vo vláde.
Pellegrini vyhlásil, že Smer je najúspešnejšou politickou stranou na Slovensku, ktorá viackrát zostavovala vládu. Vo významnej voličskej podpore podľa neho spočíva aj veľká politická zodpovednosť, ktorú Smer nesie na svojich pleciach. Pellegrini pripomenul, že bol dlhé roky súčasťou Smeru a bude vždy súčasťou jeho politického príbehu. Dodal, že dodnes má s mnohými ľuďmi zo Smeru priateľský vzťah. Strane sa opäť poďakoval za podporu v prezidentských voľbách. Zdôraznil, že chce byť prezidentom všetkých občanov bez ohľadu na ich politické presvedčenie, no nikdy neprestane byť sociálnym demokratom.
Český exprezident Miloš Zeman radí Smeru, aby uvažovala o zlúčení s Hlasom. Považuje totiž za „nenormálne“, že v jednej krajine existujú dve sociálne demokratické strany. „Pokiaľ viem, taký príklad existuje v Európe len v Portugalsku, nikde inde,“ povedal vo videopríhovore hosťom snemu.
Politická strana Smer-sociálna demokracia (SD) odštartovala v nedeľu dopoludnia slávnostný snem pri príležitosti 25. výročia svojho vzniku. V priestoroch výstaviska v bratislavskej Petržalke sa zišlo približne 1560 hostí.
Delegátom snemu sa cez video postupne prihovorili prezident SR Peter Pellegrini, český exprezident Miloš Zeman, ako aj český expremiér Andrej Babiš, maďarský premiér Viktor Orbán či srbský prezident Aleksandar Vučič.
Stranu vedie od jej vzniku v roku 1999 Robert Fico, ktorý je aktuálne predsedom vlády. „Hodnotovo je strana Smer vyprofilovaná ako štandardná ľavicová strana, ktorá presadzuje silnú pozíciu štátu v ekonomike a zodpovednosť spoločnosti za ochranu ohrozených skupín obyvateľstva,“ píše strana na svojom webe.
(tod/tasr)