Sankcie, o ktorých rozhodli ministri zahraničia krajín Únie, sa zameriavajú aj na plavidlá a prístavy používané na prepravu bezpilotných lietadiel a rakiet.
Európska únia tiež zakázala podľa agentúry AFP vývoz, prevoz, dodávanie alebo predaj komponentov používaných na výrobu rakiet a dronov z Európskej únie do Iránu. Zakázané sú aj transakcie s prístavmi, ktoré „vlastnia, prevádzkujú alebo kontrolujú“ sankcionované osoby a subjekty.
„Toto opatrenie zahŕňa prístup k zariadeniam prístavov a stavidiel, ako sú Amirabad a Anzali [v Kaspickom mori, pozn. red] a poskytovanie akýchkoľvek služieb plavidlám,“ uviedli ministri v spoločnom vyhlásení.
Sankcie sa vzťahujú aj štátnu lodnú spoločnosť IRISL, jej riaditeľa a tri ruské lodné spoločnosti obvinené z prevážania zbraní cez Kaspické more. Brusel už predtým uvalil sankcie voči iránskym predstaviteľom a subjektom, ktorých obvinil z pomoci Rusku v jeho vojenskom ťažení na Ukrajine.
Irán odmieta obvinenia, že Rusku poskytol rakety alebo drony vo vojne proti Kyjevu. Iránsky minister zahraničných vecí Abbás Arákčí v nedeľu na sieti X napísal, že EÚ využíva „neexistujúce zámienku s raketami“, aby sa zamerala na jeho námorné linky.
Sankcie voči Iránu v pondelok oznámila aj Británia. Ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že zmrazilo aktíva iránskych leteckých a lodných dopravcov za prepravu balistických rakiet a vojenských zásob do Ruska na použitie na Ukrajine.
(tasr)