Rezort školstva preferuje odovzdávanie telefónov žiakmi pred vyučovaním. Vydal usmernenie

Ministerstvo spomína aj ďalšie štyri možnosti, ako zaviesť pravidlá používania mobilných telefónov v školách, ktoré budú regulované od 1. januára budúceho roka.

Snímka obrazovky 2024-11-19 o 13.29.49 Tomáš Drucker (Hlas). Foto: TASR/Dano Veselský

„Mobilný telefón je odovzdaný (triednemu) učiteľovi pred prvou vyučovacou hodinou v kmeňovej triede, pričom takto zozbierané mobilné telefóny budú odložené do odkladacieho priestoru na to určeného. Odkladací priestor bude uzamknutý učiteľom. Mobilné telefóny budú vrátené žiakom po skončení vyučovania,“ uviedol rezort o najviac odporúčanej možnosti.

Školy však môžu zvoliť aj ďalšie možnosti, ako je odovzdanie mobilných telefónov pri vstupe do školy alebo odloženie v uzamykateľnej skrinke žiakom.

Alternatívou je aj ponechanie telefónu pri žiakovi s tým, že nebude počas vyučovania nikdy aktivovaný, použitý. Najmenej odporúčanou možnosťou je vstup do areálu školy bez mobilného telefónu.

„Riaditelia a/alebo širšie vedenie školy zahrnú do školského poriadku také pravidlá, ktoré budú v zmysle školského zákona a usmernenia regulovať používanie mobilných telefónov, tak aby reflektovali individuálny kontext školy. Zásady majú byť prístupné, konzistentné a jednoduché na ich napĺňanie. Implementácia týchto zásad by mala podporiť jasné a jednotné pravidlá pre všetkých žiakov školy vo vzťahu k mobilným telefónom,“ podotklo ministerstvo.

Usmernenie o regulácii používania mobilných telefónov sa týka mobilných telefónov a obdobných osobných zariadení elektronickej komunikácie (napríklad smart hodiniek, tabletov a podobne) okrem zariadení vo vlastníctve alebo v správe školy.

V prvom až treťom ročníku základnej školy bude platiť úplný zákaz používania mobilných telefónov počas vyučovania, prestávok a v priestore školy.

Od štvrtého ročníka (prvého až štvrtého ročníka osemročného vzdelávacieho programu strednej školy) bude mať zákaz výnimku v prípade, ak to vyžaduje štátny vzdelávací program alebo ak o výnimke rozhodne učiteľ na potreby vzdelávania.

(tasr)


Okrem nezávideniahodného stavu verejných financií, ku ktorému sa Slovensko dopracovalo za posledné roky, sa vynárajú aj ďalšie nedostatky spojené primárne s predchádzajúcim vedením krajiny. Konštatuje to súčasná šéfka rezortu hospodárstva Denisa Saková na margo výsledkov…
Prejsť na článok