Koalícia chce nechať vyhniť problém s úmrtím muža v Košiciach, ktoré spôsobil zasahujúci policajt a tiež chce, aby celý prípad zapadol prachom.
Vyhlásil to poslanec opozičnej SaS Juraj Krúpa, ktorý spolu s predsedom Progresívneho Slovenska (PS) Michalom Šimečkom v stredu ohlásili, že strany PS, SaS a KDH podajú návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu na odvolanie ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas) z funkcie. Zástupca KDH sa na spoločnej tlačovej besede nezúčastnil. Šimečka uviedol, že je to tak z časových dôvodov.
Opozícia chce zosadiť ministra vnútra po sérii troch úmrtí po zásahu policajtov. Ministrovi tiež vyčíta súčasný stav polície, za ktorý by mal vyvodiť politickú zodpovednosť.
Líder PS Šimečka vyhlásil, že Šutaj Eštok sa nikdy nemal stať ministrom vnútra, lebo na to nemá ľudsky a ani profesionálne. Ministrovi vytkol šikanovanie policajtov, šírenie hoaxov a nezvládanie riešenia bombových hrozieb na školách, masívny odchod policajtov z Policajného zboru, zhoršenie bezpečnostnej situácie občanov, „absurdný projekt“ zavádzania kamier na školách, čo môže mať vplyv na krádež dát.
Poslanec výboru pre obranu a bezpečnosť Juraj Krúpa (SaS) tvrdí, že Šutaj Eštok nerozumie svojej práci. „Sme svedkami toho, že nie je schopný vyvodiť politickú zodpovednosť a zúfalo sa ju snaží prekrývať svojou agresivitou,“ povedal Krúpa.
Podľa poslanca SaS sú v polícii masívne odchody policajtov, ktorí majú nadčasy 50 až 100 hodín. „Vidí sa v pozícii predsedu parlamentu a nie je schopný riešiť bezpečnostnú situáciu na Slovensku,“ mienil Krúpa. Poslanec tiež vyhlásil, že keby muž Košiciach po zásahu policajta nezomrel, tak by sa o tom verejnosť ani nedozvedela.
KDH v stanovisku uviedlo, že minister vnútra spolu s ďalšími funkcionármi nezvládajú rezort, neprijali prakticky žiadne systémové opatrenia pre zamedzenie policajnej brutality a neurobili nič pre to, aby polícia dodržiavala právo a poriadok, aby sa občania nemuseli obávať policajných zložiek.
„Dôvere v políciu nepomáhajú ani medializované informácie, že funkcionári polície v Košiciach sú blízki priatelia policajného prezidenta. Minister vnútra Eštok a policajný prezident Solák sa správajú, akoby sa nič nestalo a nebola to ich zodpovednosť.“ vyhlásilo KDH.
Úrad inšpekčnej služby sa zaoberá prípadmi, keď v posledných dňoch po zásahoch polície zomreli traja ľudia.
Prvý incident sa stal 5. novembra v Košiciach. Policajt napadol muža, ktorý kradol v predajni alkohol. Spôsobil mu viacpočetné zranenia hlavy a ďalších častí tela s následným opuchom mozgu. Po prevoze do nemocnice a operácii, s odstránením krvného výronu, muž zomrel. Policajtovi hrozí trest odňatia slobody 12 až 15 rokov.
Minister vnútra Šutaj Eštok zhodnotil, že išlo o individuálne zlyhanie policajta. Ten je stíhaný vo väzbe, aby neovplyvňoval svedkov.
K úmrtiu muža po policajnom zákroku došlo v sobotu 16. novembra večer v Tepličke nad Váhom v okrese Žilina. Polícia použila taser po tom, čo polícii bol nahlásený pohyb osoby na ulici so sekerou. Muž mal predtým spôsobiť zranenie jednému z policajtov.
„Osoba bola vyzvaná na upustenie od protiprávneho konania. Hliadka použila taser, hmaty, chvaty a putá. Po stabilizovaní bol vyrozumený útvar RZP, osoba pôsobila počas zákroku dezorientovane. Pri čakaní na príchod RZP došlo k zlyhávaniu zdravotných funkcií, hliadka začala s oživovaním,“ povedal policajný prezident Solák.
Ďalší prípad sa stal v Galante 16. novembra, keď 56-ročný muž spôsobil dopravnú nehodu. Policajti zistili, že bol pod vplyvom návykových látok. Polícia umiestnila muža do cely policajného zaistenia bez donucovacích prostriedkov. Na ďalší deň okolo obeda policajti zistili, že muž sa nehýbe. Privolaní záchranári skonštatovali úmrtie.
Policajný prezident informoval o niekoľkých opatreniach na zamedzenie nežiaducich situácií v Policajnom zbore. Od decembra v Bratislave a Košiciach spúšťajú aj pilotný projekt telových kamier.