Zurian: Košický policajt začal biť muža taktickou rukavicou hneď, ako k nemu prišiel

Obvinený policajt v správe klamal, že zranenia si obeť spôsobila sama, keď pod vplyvom alkoholu spadla, ozrejmil riaditeľ Úradu inšpekčnej služby Branislav Zurian.

Vypoèutie Branislava Zuriana ako kandidáta na funkciu riadite¾a Úradu inšpekènej služby na Výbore NR SR pre obranu a bezpeènos Matúš Šutaj Eštok a Branislav Zurian. Foto: Martin Baumann/TASR

„Táto osoba [muž, ktorý podľahol zraneniam, pozn. red] bola podľa kamerových záznamov v obchodnom centre, kde počas toho, ako sa prechádzala pomedzi regále, zobrala fľašu alkoholu, otvorila ju, odpila si,“ priblížil Zurian.

Následne sa podľa jeho slov muž snažil alkohol ukradnuť, pričom ho zadržali pracovníci SBS, ktorí ho doviedli do sanitárnej miestnosti a zavolali policajnú hliadku.

„Obvinený policajt, hneď túto osobu napadol tak, že ju udrel do priestoru brucha. Následne, keď táto osoba padla, začal ju udierať do priestoru tváre, hlavy,“ doplnil Zurian. Prítomný bol aj ďalší policajt, ktorý zatiaľ nebol obvinený.

„Policajný príslušník mal na ruke taktickú rukavicu, ktorou bil obeť do tváre,“ povedal člen parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť František Majerský (KDH). Taktická rukavica má spevnené hánky, takže pri údere môže spôsobiť väčšie zranenie ako samotná ruka.

Pri služobných zákrokoch s mužom, ktorého napadol, bol obvinený policajt už päťkrát, priblížil poslanec Tibor Gašpar (Smer).

Druhý člen hliadky stále pracuje v polícii

Poslanci KDH František Majerský a Andrea Turčanová kritizovali, že druhý policajt, ktorý bol súčasťou policajnej hliadky, doteraz pracuje v policajnom zbore.

Novinári sa Majerského opýtali, ako to vysvetlil policajný prezident Ľubomír Solák „Na túto otázku v podstate ani nevedel odpovedať. Ani nevedel, že existuje možnosť, že ho môže bezpodmienečne vylúčiť z policajného zboru, čo sa teraz na výbore rozoberalo,“ vysvetlil Majerský.

Na otázku, či sa obvinený policajt snažil ovplyvňovať svedkov, odpovedali poslanci KDH kladne. „Obvinený policajt bol v danej prevádzke, snažil sa dostať ku kamerovým záznamom, čo mu nebolo umožnené,“ povedal Majerský.

K prešetreniu prípadu policajnej brutality sa po rokovaní brannobezpečnostného výboru vyjadril aj minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas). „V tomto prípade konali správne aj zástupcovia policajného zboru a rovnako bol, dovolím si povedať, absolútne bezchybný postup Úradu inšpekčnej služby,“ okomentoval prípad Šutaj Eštok.

Obvinený v správe klamal

Policajný prezident konštatoval, že policajt, ktorý spôsobil zranenia obeti, v služobnej správe uviedol, že zranenie danej osoby spôsobil pád. Po tom, ako nemocnica po súdnej pitve informovala políciu, že smrť bola spôsobená násilným činnom, začala sa prípadu venovať inšpekčná služba.

„To, čo deklarovali policajti vo svojom písomnom zázname, nejakým spôsobom v prvej chvíli nekorešpondovalo s tým, čo bolo v lekárskej správe. Následne sa spustili ďalšie mechanizmy už z pozície Úradu inšpekčnej služby a v nejakom čase prišla informácia, že osoba v nemocnici zomrela,“ uviedol Solák v relácii TA3.

Je preto podľa neho dôležité zistiť, či išlo o systémové zlyhanie, alebo zlyhal jednotlivec.

Obvinený môže dostať aj 15 rokov

Úrad inšpekčnej služby spoločne s košickými „kukláčmi“ vykonali 11. novembra akciu „Exces“, pri ktorej zadržali dvoch policajtov z Obvodného oddelenia Policajného zboru v Košiciach pre podozrenie zneužitia právomoci.

Vyšetrovateľ inšpekcie uviedol, že košický policajt počas služby 5. novembra údajne spôsobil osobe zaistenej pri trestnom čine viacpočetné zranenia, ktorým táto v nemocnici na druhý deň podľahla.

Obvinenému hrozí trest 12 až 15 rokov odňatia slobody. Sudca Mestského súdu Košice zároveň 13. novembra vyhovel návrhu prokurátora na jeho vzatie do väzby.

Opozícia chce pre kauzu odvolávať Matúša Šutaja Eštoka z funkcie ministra vnútra. Ten sa podľa svojich slov nebojí zodpovednosti, no odmieta, aby sa pre jeden prípad vytváral tlak, že za každého policajta je zodpovedný minister vnútra.

Šutaj Eštok avizuje systémové opatrenia vrátane zavedenia telových kamier pre policajtov či rozšírenia psychotestov aj pre policajtov v útvaroch, v ktorých sú v kontakte s občanmi.

„Chýba nám parameter priebežného psychologického vyšetrenia,“ doplnil Solák. Riešením podľa neho je zaviesť celoplošne priebežné psychologické vyšetrenia po napríklad desiatich, 15 rokoch v službe.

(lh, max)


Na Mestskú políciu v Komárne sa valí škandál, ktorý odštartovali slová jej bývalého člena pred mestskými poslancami. Ten hovorí o rodinkárstve, netransparentnom odmeňovaní a navyše aj o sexuálnom obťažovaní. Podľa slov primátora sa však v…
Prejsť na článok