Fico o huliakovcoch: Kto chce kam, pošlime ho tam

Premiér Robert Fico hovorí, že parlament bude napriek problémom s tromi hlasmi poslancov okolo Rudolfa Huliaka uznášaniaschopný a očakáva nerušené rokovanie nadchádzajúcej schôdze Národnej rady.

Snímka obrazovky 2024-09-24 o 12.17.25 Robert Fico. Foto: Jaroslav Novák/TASR

„Kto chce kam, pošlime ho tam. Čo bude uvidíme, odmietam akúkoľvek predstavu o kupovaní a korupcii,“ vyhlásil premiér v piatok na tlačovej besede na margo rokovaní s tromi nezaradenými poslancami, ktorí pred časom opustili parlamentný klub SNS.

Politika sa podľa Fica nedá robiť tak, že keď má päť minút času, tak vyrieši nájomné bývanie, potom má ďalších päť minúť času na riešenie návštevy Srbska, lebo inak sa musí zaoberať vecami, ktoré mu adresujú médiá ako dôležité veci.

„Nemôžem dovoliť, aby sme slovenskú politiku dostali do polohy, že vládni politici sa budú venovať vládnej agende len vtedy, keď budú mať na to chvíľku času, lebo sa musia venovať všelijakým iným, často aj nezmyslom,“ povedal premiér.

Tento týždeň hovoril s lídrom Národnej koalície/nezávislí kandidáti (NK/NEKA) a nezaradeným poslancom Rudolfom Huliakom o ďalšej spolupráci s vládnym stranami. K dohode však nedošlo. Nasledovať majú ďalšie stretnutia.

Huliakovci ako čiastková téma

Nepriamo odídencom z klubu SNS odkázal, že nebude viesť pred každým hlasovaním rokovania, kto sa ich zúčastní. Podľa Fica ide o čiastkovú a nepodstatnú tému.

Huliakova NK po utorkovom stretnutí s predsedom vlády na sociálnej sieti napísala, že do vyriešenia problému „nebude nijako participovať na vládnych či koaličných záujmoch“.

Takéto vyjadrenie sa dá prečítať tak, že koalícia na poslednej schôdzi parlamentu nemôže automaticky počítať aj s hlasmi okolo šéfa NK.

Po nedávnom sneme NK oznámila, že bude žiadať jedno ministerstvo z portfólia SNS, najlepšie ministerstvo životného prostredia, a tiež účasť na koaličných radách. Líder SNS Andrej Danko už dávnejšie povedal, že s Huliakom za koaličným stolom nebude sedieť a nahradia ho iní politici.

V hre je však možnosť, že by NK napokon mohla mať svojho zástupcu na koaličných radách. Ako málo pravdepodobné sa nateraz javí, že by sa otvárala koaličná dohoda, alebo že by napokon dostala jedno kreslo vo vláde na úkor SNS.

Krehkosť koaličnej väčšiny

Koaličné kluby Smeru, Hlasu a SNS disponujú 76 hlasmi. Ide o tesnú väčšinu zo 150-členného parlamentu. Pôvodne vláda premiéra Roberta Fica začínala s podporou 79 hlasov. Trojica poslancov Rudolf Huliak, Pavel Ľupták a Ivan Ševčík z NK, ktorí sa do parlamentu dostali na kandidátke SNS, však už nie sú pevnou súčasťou koalície.

Koalícia môže preto v parlamente čeliť neriešiteľnej situácii, ak by jej napríklad pre chorobu vypadol čo i len jeden poslanec. Ak by sa totiž huliakovci pri hlasovaní neprezentovali a rovnaký postup by využila aj opozícia, parlament by nemohol prijímať rozhodnutia. Bol by totiž neuznášaniaschopný.


Bude to hotová Sodoma a Gomora. Doslova peklo čaká na motoristov počas opravy poškodeného potrubia na hlavnej križovatke v centre Nitry. Vodári chcú potrubie opraviť v dvoch etapách, pričom tá prvá je naplánovaná na obdobie…
Prejsť na článok