Osem európskych štátov odsúdilo plán Izraela obsadiť mesto Gaza
Osem európskych krajín v nedeľu spoločne odsúdilo plán izraelskej vlády vojensky obsadiť mesto Gaza. Ministri zahraničných vecí Španielska, Írska, Luxemburska, Malty, Islandu, Nórska, Portugalska a Slovinska vo vyhlásení upozornili, že tento krok môže viesť k smrti množstva civilistov a k vysídleniu takmer milióna Palestínčanov.
Izraelský bezpečnostný kabinet schválil návrh premiéra Benjamina Netanjahua v noci na piatok, napriek varovaniam armády, že operácia ohrozí životy zostávajúcich rukojemníkov a môže spôsobiť humanitárnu katastrofu.
Plán vyvolal odpor nielen v zahraničí, ale aj v Izraeli. V Tel Avive v sobotu protestovali desaťtisíce ľudí vrátane rodín rukojemníkov unesených Hamasom, ktoré sa obávajú o ich bezpečie.
Podľa európskych ministrov by izraelská ofenzíva ešte viac prehĺbila humanitárnu krízu a znemožnila pokrok smerom k dvojštátnemu riešeniu, ktoré považujú za jedinú cestu k trvalému mieru.
Agentúra AFP uvádza, že viaceré mocnosti vrátane izraelských spojencov tlačia na Tel Aviv, aby zabezpečil prímerie a prepustenie rukojemníkov. Netanjahu však trvá na realizácii vojenskej operácie.
(afp, tasr, sab)