České štátne dotácie pre Agrofert už čoskoro budú predmetom vymáhania
České ministerstvo poľnohospodárstva začne spätne vymáhať dotácie vyplatené holdingu Agrofert počas obdobia, keď bol jeho koncový vlastník Andrej Babiš členom vlády. Ide o obdobie rokov 2017 až 2021, keď Babiš zastával funkciu premiéra.
Podľa ministra Marka Výborného konal Agrofert v rozpore so zákonom o strete záujmov, ktorý firmám vlastneným verejnými funkcionármi s minimálne štvrtinovým podielom zakazuje prístup k dotáciám, verejným zákazkám a investičným stimulom.
K tomuto kroku ministerstvo pristupuje na základe najnovších právnych stanovísk a rozhodnutia Najvyššieho správneho súdu, ktoré potvrdil Ústavný súd koncom apríla. Minister Výborný dodal, že postupoval v medziach zákona a čakal na vyjadrenie súdu.
Následne vyhlásil, že Babiš si musí vybrať medzi politikou alebo dotáciami pre Agrofert – obe role nie sú zlučiteľné.
Agrofert aj samotný Babiš krok ministerstva odmietajú a označujú ho za súčasť predvolebnej kampane.
Podľa hovorcu firmy Pavel Heřmanského nerozumie dôvodu začatia vymáhania dotácií a Babiš obviňuje Výborného zo zneužívania funkcie na politický boj.
(tasr, sie)