|   2025-08-28 16:35:00

Kremeľ je spokojný s pokrokom vyšetrovania výbuchov Nord Stream

Moskva je spokojná s priebehom nemeckého vyšetrovania výbuchov na plynovodoch Nord Stream zo septembra 2022, uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Peskov vyjadril nádej, že vyšetrenie skončí identifikáciou páchateľov i podnecovateľov výbuchov. Podľa neho však Berlín s Moskvou v spojitosti s vyšetrovaním nebol v kontakte.

Výbuchy spôsobili škody na plynovodoch Nord Stream 1 a 2, ktoré sú dlhodobo kritizované, pretože umožňujú obísť tranzitné trasy cez východnú Európu a zvyšujú závislosť Nemecka od ruského plynu.

Taliansko nedávno zadržalo Ukrajinca podozrivého zo sabotáže plynovodu na základe nemeckej žiadosti. Incident stále vyšetruje viacero krajín vrátane Nemecka, Švédska a Dánska, pričom dánske úrady potvrdili nájdenie zvyškov výbušnín v Baltskom mori.

(tasr, sie)