Rusko nasadilo severokórejských vojakov na odmínovanie Kurska
Severná Kórea zohráva kľúčovú úlohu v ruskom úsilí o odmínovanie západnej Kurskej oblasti, kde sa podľa ruského ministerstva obrany nachádza „nevídaná hustota mín“ zanechaných ukrajinskými silami.
V rámci vojenskej dohody s Moskvou prišlo približne 14-tisíc severokórejských vojakov na pomoc, predtým sa podieľali aj na odrážaní ukrajinskej ofenzívy. Viac ako šesťtisíc z nich údajne zahynulo.
V súčasnosti sa podieľajú na nebezpečných odmínovacích operáciách a čelia ostreľovaniu aj útokom dronov. Podľa ruskej vojenskej správy je približne 60 percent osád v niektorých častiach Kurska stále neprístupných pre civilistov.
Videá zverejnené ruským rezortom obrany ukazujú severokórejských vojakov pri výcviku, detekcii mín a speve vlasteneckých piesní. Ruskí velitelia ich výkony chvália a prirovnávajú k vlastným ženistom.
Kremeľ označil pomoc Pchjongjangu za „nezištnú a hrdinskú“. „Na túto pomoc nikdy nezabudneme. Táto práca pokračuje. Je nebezpečná a náročná, ale naši kórejskí priatelia nám skutočne pomáhajú a my si to veľmi vážime,“ povedal hovorca Moskvy Dmitrij Peskov.
(reuters, max)