Rubio označil rokovania s Ukrajinou v Ženeve za najlepšie od januára
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio v nedeľu na stretnutí s ukrajinskou delegáciou v Ženeve vyhlásil, že dosiahol dobrý pokrok v rokovaniach o návrhu amerického plánu na ukončenie vojny na Ukrajine.
„Myslím si, že ponaučenie z toho je, že je to veľmi, veľmi zmysluplné, povedal by som, pravdepodobne najlepšie stretnutie a deň, aký sme doteraz v celom tomto procese mali, a to od januára, keď sme prvýkrát nastúpili do úradu,“ zhodnotil pred novinármi.
Jeho slová potvrdil aj šéf ukrajinskej prezidentskej kancelárie a vedúci delegácie Andrij Jermak. Zároveň poďakoval americkému prezidentovi za iniciatívu. Následne tak učinil aj Volodymyr Zelenskyj a vďaku vyjadril aj Európe, a zoskupeniam G7 a G20.
Donald Trump krátko predtým vyhlásil, že Ukrajina nie je vďačná za americké úsilie súvisiace s vojnou s Ruskom. A to aj napriek tomu, že ich zbrane naďalej prúdia.
Skritizoval aj európske krajiny, ktoré napriek jeho naliehaniu o zastavenie odoberania ruskej ropy tak neurobili.
(reuters, max)