|   2025-11-24 20:02:01

Na zrušenie Úradu na ochranu oznamovateľov sa pozrie aj eurokomisia

Európska komisia bude od Slovenska žiadať vysvetlenie ohľadne vládou schváleného návrhu zákona, ktorý počíta so zrušením Úradu na ochranu oznamovateľov a jeho nahradením novým Úradom na ochranu obetí trestných činov a oznamovateľov protispoločenskej činnosti.

„Samozrejme, po prijatí zákona ho budeme analyzovať,“ zdôraznil hovorca eurokomisie. Pripomenul, že únijná smernica o ochrane oznamovateľov vyžaduje, aby členské štáty zriadili autonómne a nezávislé orgány zodpovedné za prijímanie a prešetrovanie podnetov týkajúcich sa porušenia práva Európskej únie v oblastiach, na ktoré sa smernica vzťahuje.

Vláda v sobotu schválila návrh zákona, ktorým sa má zriadiť nový centrálny Úrad na ochranu obetí trestných činov a oznamovateľov protispoločenskej činnosti. Nahradiť má doterajší úrad, rovnako má prevziať agendu odškodňovania obetí trestných činov od ministerstva spravodlivosti.

Premiér Robert Fico (Smer) prisľúbil, že na úrovni ochrany oznamovateľov protispoločenskej činnosti sa nič nemení. „Len navrhujeme zmeniť štruktúru úradu a pridať mu ďalšie kompetencie v oblasti ochrany obetí trestných činov,“ skonštatoval.

(tasr, max)