|   2026-06-28 08:18:31

Irán na majstrovstvách sveta vo futbale nepostúpil, USA áno

Nádeje Iránu na prvý postup do vyraďovacej fázy majstrovstiev sveta skončili v sobotu bolestivým spôsobom, keď Rakúsko v poslednej chvíli vyrovnalo zápas s Alžírskom, čím Irán vypadol z osmičky najlepších tretích tímov turnaja.

Tím zakončil v piatok svoju púť v skupine G remízou 1:1 s Egyptom, po čom musel čakať na to, či mu tri body budú stačiť na postup do osemfinále. Turnaj opúšťa bez prehry po remízach s Belgickom, Novým Zélandom a Egyptom v náročnej kampani poznačenej problémami mimo ihriska.

Neistota ohľadom víz a konflikt Iránu s USA znamenali, že tím musel dochádzať zo svojej turnajovej základne v spoluhostiteľskom Mexiku na svoje tri zápasy v skupine v Spojených štátoch.

Americký prezident Donald Trump v marci vyhlásil, že Irán je na majstrovstvách sveta vítaný, ale nepovažuje za vhodné, aby sa jeho reprezentanti zdržiavali v Spojených štátoch „v záujme ich vlastného života a bezpečnosti“.

Po remíze s Egyptom kapitán Mehdi Taremi opísal situáciu ako logistickú „katastrofu“ a spochybnil, či je jeho tím na turnaji skutočne vítaný.

Hostiteľské Spojené štáty do vyraďovacej fázy postúpili z prvého miesta v skupine D. Ovládli ju so šiestimi bodmi vďaka výhram nad Paraguajom a Austráliou. V poslednom zápase ich zdolalo iba Turecko.

(reuters, sak)