Parlamentné voľby v Maďarsku sa neúprosne blížia a kampaň začína naberať na obrátkach. Maďarský premiér Viktor Orbán v rámci svojho znovuzvolenia do vedenia strany Fidesz vyslovil viacero predstáv o budúcnosti krajiny. Dôchodcom sľúbil skoré vyplatenie 13. dôchodku či polročný bonus pre policajtov a vojakov.
Maďarská vláda sa rozhodla riešiť zdražovanie pohonných hmôt radikálnym krokom. Od pondelka 15. novembra zastropila ceny benzínu a nafty. Najvyššia povolená cena za liter benzínu 95 a dieslu bola stanovená na 480 forintov (1,31 eur). Priemerné ceny pritom prekročili túto hranicu už minulý mesiac.
Čerpacie stanice, ktoré tento limit prekročia, budú zatvorené. To platí aj pre pumpy situované na diaľniciach, uviedol minister riadiaci úrad premiéra Gergely Gulyás. Toto opatrenie má platiť tri mesiace. Následne maďarská vláda vyhodnotí jeho účinnosť. Budapešť chce týmto krokom krotiť aj rast inflácie.
Málokomu ušlo, že boj o ceny pohonných hmôt má aj politický podtón. Štátom nariadené znižovanie cien kritizoval napríklad kandidát na funkciu premiéra Péter Márki-Zay, ktorý stojí na čele koalície väčšiny relevantných opozičných strán. Pohonné hmoty však nie sú ani zďaleka jedinou agendou súčasnej vlády zloženej z Fideszu a KDNP.
13. dôchodok či vyššia minimálna mzda
Premiér Viktor Orbán nedávno predniesol príhovor počas príležitosti znovuzvolenia do čela strany Fidesz. Stalo sa tak na 29. zjazde v Budapešti, v nedeľu 14. novembra. Súčasný premiér počas svojej reči predstavil víziu pre krajinu na najbližšie časové obdobie.
„V najbližších mesiacoch uvidíme veci, aké sme ešte nevideli. Začalo to vyplateným dôchodkovým bonusom vo výške 80-tisíc forintov [218,59 eur, pozn. red.] a bude to pokračovať vyplatením plného trinásteho dôchodku,“ vyhlásil Orbán.
Tiež prisľúbil, že od januára budúceho roku nebudú platiť mladí ľudia žiadnu daň z príjmu. Narásť má minimálna mzda, zatiaľ čo príslušníci polície a armády dostanú polročný prídavok. Dvadsaťpercentný nárast platov má zasiahnuť lekárske sestry či zamestnancov v občianskom a kultúrnom sektore.
Nechceme odchod, ale zmeny
V príhovore sa maďarský premiér dotkol aj súčasných prekážok, ktoré trápia krajinu. A teda hlavne migračná a pandemická kríza. Podľa Orbána musí Maďarsko chrániť svoje hranice pred náporom nelegálnych prisťahovalcov. Zároveň skritizoval terajšie smerovanie Európskej únie.
Blok podľa neho kráča od krízy ku kríze a je „dúhovým tieňom“ seba samého“. „Ak to takto bude pokračovať naďalej, stratí sa ako ubúdajúci mesiac,“ dodal Orbán. Riešenie vidí v návrhu Poliakov, ktorí si prajú reformáciu celej európskej pravice.
„Nemusíme pasívne prijať každý plán Bruselu. Chceme si udržať našu zvrchovanosť, nie sa stať Spojenými štátmi európskymi…“ pokračoval premiér. Zdôraznil však, že si nepraje odchod z EÚ. Chce v nej zotrvať, ale vyžadovať zmeny.