Odohráva sa v Spojených štátoch amerických scenár, ktorý my poznáme z československých dejín? Tento názor zastáva Josef Mašín, posledný žijúci člen kontroverznej odbojovej skupiny bratov Mašínovcov. Upozorňuje na rozklad spoločnosti, zneužívanie úradov či nepokoje.
Platí stále výraz Spokojné štáty americké? Na túto tému sa zhováral český denník Reflex s Josefom Mašínom, ktorý žije v USA. Bol jedným z členov kontroverznej skupiny bratov Mašínovcov, ktorých niektorí považujú za hrdinov, iní za vrahov. Josef je posledným žijúcim členom tejto skupiny.
Medzi prvé otázky patrilo zhodnotenie vládnutia súčasného amerického prezidenta Joea Bidena. Zvolenie demokratického kandidáta podľa Mašína ešte viac rozvírilo nepokojnú spoločenskú atmosféru za veľkou mlákou.
„Podľa môjho názoru je to práve Biden a jeho vláda, ktorí ešte viac rozvírili animozitu medzi rasami… Ten, kto si pamätá Bidena počas 70. rokov, musí dnes žasnúť, že sa vtedy vyjadroval skoro ako hlava Ku Klux Klanu, zatiaľ čo dnes je na opačnej strane spektra a hovorí ako člen Black Lives Matter (BLM),“ mieni Mašín.
Nevychádza to vraj z nejakej legitímnej zmeny názorov prezidenta, ale jednoducho z jeho vypočítavosti. Takáto súčasná podpora krajnej ľavice vedie k nepokojom, ktoré postihujú najmä väčšie mestá alebo usadlosti, kde je početná „takzvaná menšina“, ktorá je v skutočnosti už väčšinou.
Hovorca poradcov
Mašín taktiež nevidí ani jediný pozitívny bod vlády súčasného amerického prezidenta. „Joe Biden, aby som to povedal jednoducho, nie je v stave, aby jasne formuloval a kontroloval svoje myslenie, a tak je jednoducho hovorcom svojich poradcov,“ podotýka bývalý člen odbojovej skupiny.
Napriek tomu to podľa neho nemožno porovnávať s prezidentom Českej republiky Milošom Zemanom, ktorý je momentálne v nemocnici s cirhózou pečene. Napríklad preto, aké slovo majú jednotlivé krajiny vo svetovom dianí, alebo vzhľadom na moc úradu jednotlivých prezidentov.
To má závažné dôsledky na krajinu, pričom podľa Mašína sa dianie v Spojených štátoch amerických začína podobať obdobiu roka 1948 v Československu.
„FBI aj CIA sa vo viacerých prípadoch chovali a chovajú ako výkonné zložky Demokratickej strany. Podobne sa chovali a postupovali bezpečnostné zložky v Československu voči KSČ a trúfam si povedať, že BLM a Antifa sa chovajú rovnako ako Ľudové milície v roku 1948,“ argumentuje.
Bez protekčných skupín
Za ďalšie zlyhanie považuje aj zbabraný ústup USA z Afganistanu, ktorý vo viacerých ohľadoch reflektuje neúspechy vo Vietname či v Iraku. Potom je tu, samozrejme, otázka silnejúcej Číny.
„Amerika je stále vojenskou a hospodárskou mocnosťou číslo jedna, ale Číňania ju hospodársky doháňajú veľmi rýchlo. Tento úspech sa odráža v tom, koľko si môžu dovoliť dať na zbrojenie,“ poznamenáva Mašín.
Ríša stredu podľa neho len hrá o čas, napríklad svojím „tančekom“ na klimatickom samite, zatiaľ čo v krajine sa za posledné dva roky postavilo viac uhoľných elektrární než v celom svete. Rastúce čínske ambície sa istotne nezastavia, najmä keď USA slabne.
„Amerika bola vždy príkladom pre svet. A to, čo sa dnes deje v USA, hrozí i ďalším krajinám, čo platí aj pre Česko… Plne liberálna spoločnosť bez chránených skupín obyvateľstva, to je jediná cesta k prosperite a atraktívnosti štátu,“ zakončuje bývalý odbojár.