Rakúsky parlament odklepol povinné očkovanie. V poslaneckom klube prebehli ťažké hádky a tiekli slzy. Martin Leidenfrost približuje informácie zvnútra poslaneckého klubu.
Už je síce víkend, ale v Rakúsku sa koncom týždňa stala vec, ku ktorej sa treba vrátiť. Vo štvrtok bol dlho očakávaný deň D rakúskeho parlamentarizmu. Dva mesiace po tom, čo vláda a hajtmani vyhlásili súčasne tvrdý predvianočný lockdown plus spustenie povinného očkovania od 1. februára, hlasovala Národná rada Rakúska o povinnom očkovaní. Išlo to hladko, 137 zo 183 poslancov hodilo ten správny (ružový) lístok do urny. Impozantná trojštvrtinová väčšina, bez výnimky spokojne vrčia v delíriu rakúske noviny. Zdanie veľkého konsenzu však klame. Za kulisami to vrelo a škrípalo. V novinách o tom však nič nenájdete.
Autor tohto článku dostal informácie vo štvrtok, telefonicky. Zdroj zažil všetky kľúčové debaty, ktoré sa viedli vo frakcii vládnucej Ľudovej strany o vládnej politike voči nezaočkovaným. Z rozprávaní môjho zdroja vyplýva, že vnútorný obraz je diametrálne iný ako ten verejný. Neochota poslancov hlasovať za štátne prenasledovanie nezaočkovaných bola obrovská, frakcia sa ešte v noci pred hlasovaním surovo hádala. Boli tam všetky prvky veľkej drámy: Vydieranie s politickým koncom odporcov povinného očkovania, zákerná hra na city („zradíš svojich kamarátov“), holý strach o existenciu, vyhrážanie, pretvárka, zbabelosť, klamstvo, slzy.
V rakúskych novinách sa o tom nepíše ani náznakom. Dôvod je jednoduchý: Poslanci, ktorí majú so zákonným donútením občanov k očkovaniu problém, sa boja rakúskych novinárov ako čert kríža. Nekomunikujú s médiami. Radšej by sa postavili pod gilotínu, než by sa vystavili mediálnemu lynču. V rakúskej populácii sú názory rovnomerne rozložené, v poslednom prieskume sa vyslovilo 45 percent za spustenie povinného očkovania k 1. februáru, 34 percent proti, 17 percent bolo za vyčkanie. V politickej scéne to bude asi podobne. Len novinári tlačia na plyn.
Ak človek neovláda minimálne voodoo, kabalu a exorcizmus, nedokáže vysvetliť konanie čierno-zelenej vlády. Aj keď Rakúšania už dlhé mesiace počujú opak, zaočkovanosť v krajine vôbec nie je zlá. Dosiahla už 75 percent, len pre skrátenie platnosti covidpasov na 180 dní začala padať. Momentálne vlastní 72 percent obyvateľov Rakúska platný covidpas. Čo je ešte dôležitejšie: podiel zaočkovaných seniorov nemá ďaleko od 90 percent, zaočkovanosť treťou dávkou je jedna z najlepších v EÚ. Zúfalá vláda vyhlásila povinné očkovanie v situácii, keď sa niektoré nemocnice v dvoch z deviatich spolkových krajín dostali do úzkych na vrchole deltavlny v novembri. Medzitým mutoval vírus na nádchu s pozoruhodne nízkou smrtnosťou, koviďáci tvoria zatiaľ iba desať percent JIS kapacity a povinné očkovanie je obsolétne.
Napriek tomu trvá rakúska vláda na opatrení, ktoré je inde v omikronovej Európe pasé. Drvivá väčšina štátov nikdy ani len neuvažovala o povinnom očkovaní celej dospelej populácie. Povinné očkovanie neprijala žiadna európska demokracia, má ju len posledná absolútna monarchia (Vatikán), vážna diskusia o nej sa vedie iba v domovine úzkostlivosti (Nemecko). Nová česká vláda práve zrušila avizované povinné očkovanie seniorov. Porovnateľné krajiny s vyššou incidenciou ako Rakúsko zrušili niektoré alebo všetky opatrenia, Írsko práve otvorilo diskotéky bez povinnosti predložiť očkovací preukaz – len Rakúsko ide opačným smerom.
Je to daň za vládnu štvanicu na neočkovaných, z ktorej už niet cesty späť. Aj keď sa štváč Karl Nehammer v úrade kancelára snaží o zmierlivejší tón, neodvážil sa (predchodcom v úrade) vyhlásený projekt pochovať – zrejme sa bál, že jeho vláda by stratila zvyšok autority a tvár. Keďže tlak vytvára protitlak, vzniklo niečo, o čom sa v Rakúsku nedočítate.
Neočkovanci, ktorí sú v Rakúsku vylúčení ako nikde inde a nemôžu si ani knihu kúpiť, sa začali ako nikde inde organizovať. Sobotňajšie demonštrácie vo Viedni majú masový charakter, nová strana odporcov opatrení MFG („Ľudia Sloboda Základné práva“) sedí v krajinskom sneme Horného Rakúska a v prípade celoštátnych volieb by sa bez problémov dostala do Národnej rady. Štát reaguje otvorenou politickou represiou: MFG nemôže zorganizovať normálnu tlačovku, lebo ich politici neplnia požiadavku OP, a jedného kritika očkovacej politiky, ktorý bol pre vyváženosť pozvaný do televíznej debaty, poslali pred štúdiom preč. Lebo OP. Lebo nezaočkovaný už nesmie v médiách debatovať.
Rakúska vláda trvala na povinnom očkovaní, hoci bolo dobre známe, že jej plánovaný model – automatické pokutovanie všetkých nezaočkovaných podľa očkovacieho registra – je až od apríla technicky nerealizovateľný a môže znefunkčniť chod štátu. Dalo sa očakávať, že státisíce, ak nie milión nezaočkovaných, sa proti pokute odvolajú a ochromia tým rakúsku byrokraciu. Vláda preto automatické pokutovanie potichučky upratala. V zákone to je, ale možno to využiť len v neistej „fáze 3“, ktorú môže minister zdravotníctva aktivovať iba v prípade „epidemiologickej potreby“. S veľkou pravdepodobnosťou to znamená nikdy.
Vôbec to neznamená, že zákon je – ako to tvrdia jastraby v redakciách –, „bezzubý“ a „symbolický“. Ale pravdou je, že 1. februára sa ešte nič nestane, len ministerstvo zdravotníctva pošle do každej domácnosti list, v ktorom informuje o povinnom očkovaní. Horšie to bude od 16. marca, odvtedy si polícia pri každom kontakte s občanmi, napríklad pri dopravnej kontrole, môže vypýtať doklad o očkovaní. Neočkovaný má lehotu dvoch týždňov, aby sa dal zaočkovať a vyhol sa tým pokute. Pokutu dostane, až keď sa v tejto lehote nezaočkuje. Ak sa neodvolá, 600 eur. Ak sa odvolá, 3 600 eur.
Bude záležať, aké signály pošle minister vnútra v polovici marca policajtom – či budú siliť trestanie za neočkovanosť, alebo ho skôr ignorovať. Aj keby bola prax umiernená, svojvôľa tohto riešenia bije do očí: štát trestá iba náhodne vybraných obyvateľov. Kto sedí usalašený v home-office, s veľkou pravdepodobnosťou nemá problém. Kto musí veľa cestovať autom, musí sa báť viac. Najhorší účinok nekalého kompromisu je, že nezaočkovaní, ktorí ako obete apartheidného režimu štátu tak či tak už veľmi neveria, sa budú od 16. marca báť polície. Aká nezaočkovaná týraná alebo okradnutá žena sa obráti na políciu?
Aj pre túto svojvôľu je nepravdepodobné, že celý zákon obstojí pred ústavným súdom. Ten zrušil už aj iné vládne opatrenia, najmä z prvej vlny. Pozoruhodné je, ako prominentný ústavný právnik Heinz Mayer, ktorý sa po odchode do dôchodku angažoval za čo najliberálnejšiu eutanáziu, zmenil svoj názor. V novembri ešte navrhoval „nútenú izoláciu“ pre nezaočkovaných. Teraz hovorí, že zákon je po rozšírení omikronu protiústavný.
Poslanecké kluby museli v poslednom čase predebatovať dve súvisiace témy: na jednej strane povinné očkovanie, na strane druhej lockdown pre nezaočkovaných, ktorý platí už tak dlho ako nikde inde – dva mesiace a týždeň – a ktorý sa masívne kontroluje. Preto lockdown trápi nezaočkovaných viac ako povinné očkovanie, ľudia bez QR kódu si nemôžu kúpiť ani knihu v kníhkupectve. Keďže segregácia robí najmä v obchodoch zlú krv, žiadali početní predstavitelia Hospodárskej komory v Ľudovej strane okamžité zrušenie tohto epidemiologicky nezmysleného opatrenia aspoň v obchodoch. Vládna väčšina sa rozhodla inak a predĺžila vo štvrtok lockdown pre nezaočkovaných o ďalších desať dní. Dôvod? Vraj omikron.
Zdroj autora hovorí, že sa na zasadnutí poslaneckého klubu Ľudovej strany v minulom týždni vyslovilo približne desať poslancov proti povinnému očkovaniu. To je na pomery tejto strany veľa. Mnohí poslanci sa dostali ako vyvolení nohsledovia medzitým už zmiznutého mesiáša Sebastiana Kurza z vlády do parlamentu a pred tým ešte nikdy nevyslovili odlišný názor. Ak desať z nich odrazu povie niečo iné, znamená to, že desiatky ďalších si myslí svoje.
Akými argumentami presviedčalo vedenie strany skeptikov? Bolo im povedané, že jeden komentár v progresívnom nemeckom denníku Süddeutsche chválil rakúsku cestu povinného očkovania ako vzor pre Nemecko. Komentár v pravicovom nemeckom denníku Die Welt, ktorý nazval viedenskú politiku „ohrozením právneho štátu“, asi nikto z rakúskych ľudovcov nečítal. Nezavážilo ani to, že veľký zvyšok Európy Rakúsko v očkovacej politike rozhodne nepovažuje za vzor.
Bez toho, aby o tom bežní Rakúšania čo i len trošičku tušili, praskli v klube ľudovcov v predvečer hlasovania nervy. Jedna poslankyňa sa vyplakala v telefóne, že svedomie jej nedovolí hlasovať za tento zákon, radšej sa vzdá mandátu. Nevie len, ako sa bude potom živiť, inú prácu nemá. O niekoľko hodín neskôr, na konfliktnom zasadnutí frakcie, ktoré trvalo do druhej v noci, bola z tej poslankyne iná žena. Explicitne chválila stanovisko istej profesorky, ktorá obhajovala ústavnosť povinného očkovania. Kolegovia nemohli tušiť nič o jej svedomí. Nevyslovila ani štipku kritiky.
Podľa skúseností, ktoré má autor s touto stranou, takéto správanie vôbec nie je výnimočné. Absencia chrbtovej kosti, pretvárka a faloš sú skôr majoritným javom. Podľa toho politika tejto kedysi kresťanskodemokratickej strany aj vyzerá.
Poslanci dvoch vládnych strán mali vo štvrtok zakázané, aby hlasovali proti povinnému očkovaniu. Aj tí, čo to vôbec nechceli, sa museli poslušne dostaviť a hodiť svoj ružový lístok. Kto chce vedieť, koľko poslancov ľudovcov a Zelených v tejto historickej skúške obstálo, musí sa pozerať na zoznam tých, ktorí sa vo štvrtok ospravedlnili, hoci v skutočnosti neboli PN.
Veľa ich nebolo. Dokopy 2, slovom dvaja.