Existuje už len jedna krajina, ktorá diskutuje o povinnom očkovaní. Aby sme to pochopili, musíme najskôr pochopiť, čo znamená v nemčine Diskussion.
Nedávno sme mali v redakcii Štandardu diskusiu, počas ktorej sme prišli k prekvapujúcemu záveru, že nemecké slovo Diskussion môže mať v politickom diskurze opačný význam ako doslovný slovenský preklad, inu Diskussion nemusí znamenať diskusia. Redakčná debata vznikla tým, že som v jednom článku napísal, že predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová chce zaviesť povinné očkovanie v celej EÚ. Kolegovia mi tú vetu zjemnili, keďže nemecká predsedníčka vo svojom vyhlásení hovorila iba o Diskussion, die geführt werden muss, teda o „diskusii, ktorá musí byť vedená“, a pri tej istej príležitosti povedala, wir sollten möglicherweise über eine verpflichtende Impfung in der EU nachdenken, „mali by sme možno uvažovať o povinnom očkovaní v EÚ“.
Zápletka bola v tom, že kolegovia mali na prvý pohľad pravdu, nemohli ale tušiť, že veta „tá diskusia musí byť vedená“ znamená v nemeckom politickom slovníku, že diskusia nie je žiaduca, lebo výsledok debaty je vopred známy. V Nemecku bolo vyhlásenie von der Leyenovej jednoznačne vnímané ako politická požiadavka. Komentátor hlavných nemeckých správ Tagesschau Alexander Gobel v ten deň v relácii povedal, že von der Leyenová „svojím ‚Áno‘ povinnému očkovaniu celkom zámerne spôsobuje, že tlačové agentúry z toho robia vzrušené správy – a tým takpovediac očkuje debatu. Zvyšuje tlak na krajiny EÚ, aby napodobnili Rakúsko, ktoré chce zaviesť takéto povinné očkovanie“. Gobel tie slová pochopil tak, ako ich chápali aj Nemci, aj na inom mieste druhýkrát tvrdil, že „Ursula von der Leyenová teraz s veľkým mediálnym dopadom vyzýva na všeobecné povinné očkovanie v celej EÚ“.
Je to poučné zistenie. Aj o tom je EÚ. Ani si neuvedomujeme, ako často sme stratení v preklade. Slováci si vyložili navonok nevinné vetičky tak, že šéfka chce iba nezáväzne diskutovať. A Nemci, že chce povinne preočkovať celú EÚ.
Nemecký pojem Diskussion je potrebné pochopiť nielen kvôli tomu, že Nemecko je trochu väčšie a vplyvnejšie ako krajiny, kde diskusia znamená diskusiu, ale aj preto, že Nemecko už mesiace oficiálne diskutuje o zavedení povinného očkovania. Je jedinou – a na dlhý čas asi aj poslednou – európskou krajinou, ktorá uvažuje o takom radikálnom zásahu do telesnej integrity občanov. Plošné povinné očkovanie platí len vo Vatikáne a od 1. februára v Rakúsku, teda voči Nemecku kultúrne a jazykovo blízkom štáte.
Spôsob, akým Nemecko o tejto téme diskutuje, si zaslúži istý rešpekt. Príklad Rakúska je odstrašujúci: Ako som minulý týždeň priblížil, rakúska vláda presadila predmetný zákon brutálnym spôsobom. Vedenie vládnych poslaneckých klubov hrozilo kritickým poslancom koncom politickej kariéry a zakázalo im hlasovať proti. Rakúsky parlament aj rakúske médiá si pred vyše týždňom urobili hanbu.
Spolkový snem Nemecka ide na to inak. Ako to býva pri niektorých kultúrno-etických témach zvykom, budú môcť nemeckí poslanci hlasovať podľa svojho svedomia. Takto sa aj v roku 2017 hlasovalo o zavedení manželstva osôb rovnakého pohlavia. Aby nevznikli pochybnosti a sloboda svedomia bola zreteľná, vláda na rozdiel od Rakúska ani nepríde s vlastným návrhom zákona. Priamo v parlamente sa vytvorili naprieč vládnymi poslaneckými klubmi tri skupiny, ktoré navrhujú svoj model. Na základe vývoja sa zdá, že rôzni poslanci zo všetkých troch vládnych strán prídu s projektom povinného očkovania od 18 rokov (rakúsky model). Druhá skupina, v ktorej sa našli niektorí liberálni a zelení poslanci, presadzuje povinné očkovanie od istej vekovej hranice, napríklad od 50 rokov (taliansky model). Tretia skupina, ktorá má podporu len v najmenšej vládnej strane a u starého šarmantného ľavičiara z NDR Gregora Gysiho, zásadne odmieta každú formu povinného očkovania. Táto skupina vyzerá byť vo vládnom tábore najmenej početná. Vedie ju starý, vtipný a výrečný harcovník liberálov Wolfgang Kubicki. Odkedy tvrdil, že vrchnosti zjavne ide už aj o potrestanie nezaočkovaných občanov, je podozrivý z koronapopieračstva. Mainstreamové médiá opisujú Kubického ako politika, ktorý balansuje na hrane s extrémom. Aj to je črta nemeckej Diskussion.
V stredu sa konala v Spolkovom sneme Orientierungsdebatte, takzvaná prvá orientačná debata o povinnom očkovaní. Finálne hlasovanie bude možno až v marci. Z orientačnej debaty mohla byť hviezdna chvíľa nemeckého parlamentarizmu a v porovnaní s útlakom svedomia v rakúskom parlamente aj bola.
No tu sa musíme vrátiť k nemeckému výkladu pojmu diskusia. Treba si všimnúť rámec, v akom nemecký parlament diskutuje. Mediálny rámec je taký, že vedúci berlínskej kancelárie vplyvného magazínu Der Spiegel vyhlásil ráno pred debatou so slávnostnou pompéznosťou: „Koniec koronapandémie v Nemecku možno dnes začne v Spolkovom sneme.“ O novom kancelárovi Olafovi Scholzovi, ktorý bol na orientačnej debate prítomný, sa medzitým vtipkuje, že si dokonca ešte aj na vyčkávanie vyčkáva, čím prekonal štýl vládnutia Angely Merkelovej. Jedna výnimka tu ale je – povinné očkovanie. Scholz sa už v starom roku vyslovil jednoznačne za. Kým ostatné témy (napríklad napätie na rusko-ukrajinskej hranici) prechádza mlčaním, pred debatou sa už bez zaváhania ostro vyhraňoval voči skeptikom očkovania: „Nebudeme sa zmierovať s tým, že sa malá menšina rozbesnených extrémistov pokúša vnútiť svoju vôľu celej našej spoločnosti.“ Od poslancov kancelárskej strany SPD sa očakáva, že budú hlasovať podľa šéfa.
Spolkový prezident Frank-Walter Steinmaier, ktorý prekvapil verejnosť tým, keď pustil k okrúhlemu stolu o povinnom očkovaní aj neočkovaných Nemcov, doplnil debatu pekným výrokom, „že povinné očkovanie znamená povinnú diskusiu“. O to bizarnejšie pôsobilo, že nezaočkovaní poslanci boli z orientačnej debaty vylúčení. Také sú nové pravidlá, už niekoľko dní platí v Spolkovom sneme pravidlo OP+, nezaočkovaní poslanci z národno-populistickej strany AfD museli sedieť hore na galérii pre návštevníkov, odtiaľ museli aj rečniť. Ešte ťažšia je práca nezaočkovaných poslancov vo výboroch. Sú z nich zástupcovia ľudu druhej triedy. A aké je z toho celého poučenie?
O povinnom očkovaní sa dá v Nemecku ešte diskutovať. Diskusia o samotnom očkovaní však už nie je dovolená.
Výnimočnosť Nemecka spočíva v týchto týždňoch v tom, že radikálna zmena parametrov, ktorú spôsobuje mimoriadne mierny variant omikron, sa v nemeckej politike takmer neodzrkadľuje. Krajina má s náskokom najprísnejšie opatrenia (práve) aj pre zaočkovaných a prekonavších. Vláda za noc skrátila platnosť certifikátu o prekonaní na tri mesiace, čo na Slovensku tiež poznáte, ale z ktorých je pri bližšom pohľade iba 62 dní – žiadna krajina široko ďaleko nediskriminuje tak okato skupinu prekonavších. Ani očkovanci nelížu med, do gastronómie a na podujatia sa dostanú iba s testom. Nezaočkovaní sú stále vylúčení z ne-esenciálnych obchodov, s výnimkou spolkových krajín, ako sú Bavorsko, Bádensko-Württembersko, Dolné Sasko a Sársko, kde krajinské súdy zrušili neprimerané pravidlo OP v obchodoch.
Nemci sa už dva roky skrývajú pred vírusom, robia to úzkostlivejšie ako susedné národy, najdlhší lockdown vyhlásili s najväčším predstihom, žiadne veľké uvoľnenie opatrení nikdy nepripustili. Tie reštrikcie priniesli nejaké výsledky, aj keď by som ich nazval skromné. Jednotlivé vlny udreli v Nemecku o niečo neskôr ako inde, smrtnosť na COVID-19 je trošičku nižšia ako vo Švajčiarsku a v Rakúsku. Cena je, že prirodzená imunita Nemcov je mizerná, len v týchto dňoch sa posunula nad 10 percent. Všetky susedné krajiny sú už omnoho viac premorené, Česko, Dánsko, Belgicko, Francúzsko s číslami ďaleko cez 20 percent. Nemci inštinktívne pokladajú nízku premorenosť za svoj úspech, v skutočnosti sa však dostali do začarovaného kruhu. Keďže v krajine žije stále relatívne veľké percento ľudí, ktorých i miernejší variant ohrozuje, je strach pred uvoľnením väčší ako inde.
Sedím so zatiaľ úplne bezpríznakovým priebehom omikronu v domácej karanténe a čítam cez deň i v noci diskusie pod článkami v nemeckej a v rakúskej tlači. Hoci sa obe krajiny s povinným očkovaním vydali na tú istú cestu, rozdiel v spoločenskej atmosfére je priepastný. V Rakúsku je už nemožné nájsť debatu, v ktorej veľké množstvo diskutérov nežiada koniec diskriminácie nezaočkovaných a zrušenie povinného očkovania. Aj mnohí zaočkovaní zmenili vzhľadom na nízku obsadenosť JIS-iek v priebehu dvoch-troch týždňov svoj názor.
V Nemecku sa to ešte nedeje. V Nemecku stále natrafím na debaty – napríklad v spomínanom Spiegli –, v ktorých sa všetci diskutéri unisono vyslovujú za uzavretie, segregáciu a nútené očkovanie spoluobčanov. V tých diskusiách vládne pesimizmus, ktorý sa inde už rozplynul. Vládne tam – to staré klišé má predsa len niečo do seba – German Angst. Aj mnohí boostovaní Nemci sa vírusu boja. Nechcú sa nikdy v živote nakaziť. A tak sa musia ďalej skrývať.
Stelesnením neracionálneho nemeckého strachu je nový minister zdravotníctva Karl Lauterbach. Vyziabnutý chlapík s motýlikom bol pred pandémiou exotom, korona urobila z tohto sociálnodemokratického lekára hviezdu televízie a Twitteru. Je to pritom samotársky čudák, ktorý už tridsať rokov nesolí, lebo verí v tézu, že soľ spôsobuje demenciu. Tento človek je aktuálne v nemeckej diskusii o povinnom očkovaní hnacou silou. Hoci sa niektorým začína zdať, že tento roztržitý chaotik sa so svojimi rozporuplnými vyhláseniami na ten úrad nemusí vôbec hodiť, je zatiaľ jedným z najpopulárnejších politikov Nemecka. Kým väčšina Rakúšanov už stratila vieru v povinné očkovanie, pomerne výrazná väčšina Nemcov si túto polarizujúcu myšlienku obľúbila: Približne 60 percent je za plošnú povinnosť, 33 proti. Najviac za donútenie sú voliči Lauterbachovej SPD a Zelených – po 80 percent.
Argumenty Lauterbacha pre „rýchle povinné očkovanie“ sa menia zo dňa na deň. Najprv šíril paniku pred omikronom, „nové data o omikrone z USA nám dávajú ďalší dôvod, aby sme si robili starosti o neočkovaných“. Potom národ varoval pred veľkým nebezpečenstvom, že „omikron ako špinavé očkovanie nie je alternatívou k povinnému očkovaniu“. Najnovšie omikron už neuvádza ako argument pre povinné očkovanie, rieši už len možný nový jesenný variant: „Neočkovanec, ktorý sa teraz nakazí omikronom, bude na jeseň len málo chránený proti iným variantom.“ Ďalej straší: „Je celkom možné, že na jeseň budeme musieť riešiť zmutovaný typ delty. Každý nezaočkovaný, kto teraz ochorie na omikron, bude mať pravdepodobne na jeseň proti novej variante delty ochranu výrazne nižšiu ako 50 percent.“ Lauterbachovi sa preto zdá logické, že treba proti úplne neznámemu variantu už teraz pichnúť exspirujúcu látku, ktorá bola vyvinutá proti alfe.
V Nemecku si zatiaľ len niektorí všimli, že odvážne prognózy večne nevyspatého ministra sú špekulácie stojace na vode. Žiaden smrteľník nemôže vedieť, čo bude na jeseň, len nemecký minister zdravotníctva to skúša deň čo deň znova a znova.
Musíme však Lauterbachovi odpustiť – daroval svetu rozkošný bonmot: „Však nikto nebude očkovaný proti svojej vôli. Povinné očkovanie vedie nakoniec k tomu, že sa ľudia dajú zaočkovať dobrovoľne.“