Vo víre krviprelievania jeden príbeh so šťastnejším koncom. V zbombardovanom divadle v ukrajinskom prístavnom meste Mariupol neprišiel zrejme nikto o život. Podľa tamojších zdrojov z trosiek vychádzajú preživší, ktorých ochránil kryt zriadený v podzemí budovy.
V utorok večer obletela správa o zbombardovaní divadla v ukrajinskom meste Mariupol. V podzemí budovy je protiletecký kryt, v ktorom sa mali skrývať stovky civilistov, zástupca starostu mesta Sergej Orlov hovoril až o vyše tisíc osobách.
Divadlo podľa dostupných informácií zasiahlo bombou 16. marca ruské lietadlo. Moskva útok odmieta a hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová označila obvinenia za klamstvo.
Trojpodlažná stavba sa po výbuchu sčasti zrútila, pričom trosky zasypali aj vstup do krytu. Príbeh však má nakoniec šťastný koniec. Podľa najnovších informácií explózia podzemné útočisko nezničila a ľudia skrytí vnútri sú v poriadku. Na fotkách vidno, ako vyzeralo divadlo pred a po útoku.
Ukrajinský poslanec Serhij Taruta vo štvrtok 17. marca informoval, že už začali z trosiek divadla zachraňovať preživších. „Po hroznej noci neistoty, ráno 22. dňa vojny, konečne dobrá správa z Mariupola. Začali sme odstraňovať trosky, ľudia vychádzajú živí,“ povedal poslanec. Podľa Tarutu neprišiel v divadle nikto o život.
Ukrajinské prístavné mesto Mariupol čelí ruským útokom v zásade už od začiatku invázie. Je obkľúčené, pričom podľa zástupcu starostu Sergeja Orlova bolo v meste bojmi poškodených 80 až 90 percent budov.
Budova divadla bola pred útokom označená dvoma veľkými nápismi „deti“. „Rusi museli vedieť, že šlo o kryt pre civilistov. Satelitné snímky budovy ukazujú, že na oboch stranách bol nápis ‚deti‘ po rusky, zrejme v nádeji, že si to všimnú piloti alebo jednotky delostrelectva,“ uviedol ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba.
Ukrajina čelí od 24. februára vpádu ruských vojsk. Ide o najväčšiu vojenskú ofenzívu v Európe od druhej svetovej vojny, pričom sú obliehané viaceré veľké mestá vrátane Kyjeva.