Nemecko bolo zbožňované, Angelu Merkelovú označovali za líderku slobodného sveta. Dnes si už na to nikto nespomenie. Čo sa to stalo?
Prešlo 125 dní, odkedy v Berlíne vládne sociálny demokrat Olaf Scholz. Nastal čas, aby sme si dole v našej gubernii povedali, či chce spolkový kancelár ústrednej európskej mocnosti Európu viesť – a ak áno, kam. Samozrejme, nízky nenápadný plešivec, ktorý bol pred politikou advokátom špecializovaným na zákonník práce, nie je zďaleka fascinujúcim predmetom debát, ako napríklad jeho francúzsky kolega Emmanuel Macron. Scholz nemá so svojou prezývkou Scholzomat problém, vraj je na ňu dokonca hrdý. Nemci si po katastrofe s jedným charizmatikom hornorakúskeho pôvodu obľúbili úplne iný typ politika, suchých vecných správcov vecí verejných. Takto ku spokojnosti národa vládla 16 rokov Angela Merkelová – a Scholz sa v kampani odporúčal ako jej prirodzený následník.
Medzi jeho dôverníkmi platí „Prvý Scholzov zákon“, ktorý znie: „Nikdy sa neurazíme, nikdy nie sme hysterickí.“ A pestuje sa druhá zásada, ktorú si kancelár požičal od britskej kráľovnej: Never complain, never explain. „Nikdy sa nesťažuj, nikdy nevysvetľuj.“ Uplatnil to už nedávno, keď si najmenší koaličný partner, pravicovo-liberálna FDP, vynútila zrušenie všetkých podstatných protipandemických opatrení. Opatrenia už síce boli naprieč Európou zrušené, lenže mediálny a politický mainstream Spolkovej republiky bol ešte inde. Rozhorčenie bolo obrovské, jeho SPD, Zelení, väčšina opozičnej CDU/CSU, no najmä premiéri spolkových krajín proti uvoľneniu ostro protestovali. Scholz si to veľké vykrikovanie bez viditeľnej emócie vypočul. Povedal iba toľko: „Myslím, že na tom musíme ešte popracovať.“ A prešiel na inú tému.
Scholz je pracant. Je obávaný vyjednávač. Traduje sa, že príde do každého rokovania najlepšie pripravený, má všetky fakty a čísla v hlave a dokáže v situáciách, keď sa vyjednávania ocitli na mŕtvom bode, vytiahnuť ešte jeden rezervný variant kompromisu. Niektorí, čo ho spoznali, až mýtizujú vyjednávacie schopnosti Scholza. Hovoria, že Scholz vie svojho súpera čítať a kontrolovať – bez toho, aby si to dotyčný všimol. Nie je veľmi dôležité, či nový nemecký kancelár takými fenomenálnymi schopnosťami naozaj disponuje. Dôležite je, že si sám verí. Veril napríklad, že si u vysoko inteligentného klamára zo starej školy KGB vyrokuje svetový mier.
Olaf Scholz bol posledným európskym štátnikom, ktorý si v snahe odvrátiť vojnu sadol za najdlhší stôl Kremľa. To malo svoju logiku, v zahraničnej politike ešte nebol veľmi doma a nejde nikam nepripravene. Bezdetný Scholzomat, ktorý si aj v tuhých časoch nájde čas na lektúru (v pandémii si stihol prečítať monografiu o maurskej nadvláde v Španielsku), sa na Putina pripravil perfektne. Čítal jeho biografie, ponoril sa do ruskej a ukrajinskej histórie, pozval si znalcov Ruska, rozprával s politológom Ivanom Krastevom, dlho telefonoval s predchodkyňou Merkelovou. Rokovania v Kremli trvali štyri hodiny, čiastočne boli tlmočené, čiastočne sa viedli rovno v nemčine. Počas spiatočného letu pôsobil Scholz neobvykle uvoľnene až veselo. Veril, že uspel.
Veril, že s Putinom položili možné základy na novú bezpečnostnú architektúru Európy. O pár dní neskôr rozpútal Putin najrozsiahlejšiu európsku vojnu od druhej svetovej.
Ostrieľaný Scholz, ktorý posledné dve desaťročia strávil v Berlíne a v Hamburgu v špičkových pozíciách (prakticky nepretržite v exekutíve, opozícia sa mu očividne hnusí), ale nemalú časť Nemcov v prvých mesiacoch svojho vládnutia zneistil. Mal viditeľné problémy s vrastaním sa do novej úlohy, zdal sa byť neistý a mlčanlivý, občas sa vytratil na niekoľko dní. Francúzsky prezident Macron ho z hľadiska európskej politiky postavil do druhého radu. Scholz spočiatku tak veľmi nechcel nič pokaziť, že mu to vyčkávanie prischlo.
Túto metódu nemohol uplatňovať iba pri dvoch témach: mor a vojna. Pri covide sa už pred sťahovaním do kancelárskeho úradu (8. decembra) rozhodol, že jediné východisko z pandémie vedie cez povinné očkovanie celého dospelého nemeckého obyvateľstva. Pri Putinovej vojne potreboval len tri dni, kým v Spolkovom sneme vyhlásil nič menšie než koniec 77-ročnej doby holubičieho Nemecka. Bez toho, aby sa stratil vo vojnovom pátose alebo zbytočnej veľkohubosti, nazval 24. február Zeitenwende, „obratom času“. Všetko, čo ešte 23. februára bolo zvlášť pre jeho čiastočne rusofilnú a pacifistickú SPD tabu, odrazu už neplatilo: Kancelár oznámil dodávky zbraní na Ukrajinu, posilnenie doteraz málo obľúbenej organizácie NATO, stomiliardový špeciálny program vyzbrojovania a dodržiavanie dvojpercentného cieľa výdavkov na obranu.
Dalo by sa to zhrnúť tak, že automat reagoval ako automat – na veľkú zmenu veľkou zmenou. Chvíľu sa zdalo, že Spolková republika bude odteraz inou krajinou. Ale nič také sa nestalo, krajina je opäť v starých koľajach. Pred koncom veľkonočného pôstu môžeme skonštatovať, že „semaforová“ vláda v oboch témach, pri ktorých sa meria spôsobilosť nového kancelára (mor a vojna), úplne alebo do značnej miery uviazla. Obe otázky (povinné očkovanie a vyzbrojovanie) sú pritom až prekliatym spôsobom previazané.
Ukázalo sa to dvakrát v Spolkovom sneme. Prvýkrát v deň, keď poslancom vstúpil do svedomia prezident prepadnutej krajiny Volodymyr Zelenskyj. Ten zahanbenej politickej elite Nemecka povedal: „Opakovane sme vám povedali, že Nord Stream je prípravou na vojnu.“ A: Ruská invázia vytvorila uprostred Európy nový múr, ktorý rozdeľuje „slobodu a neslobodu“. Zelenskyj sa osobne obrátil na prítomného kancelára a zvolal: „Zničte tento múr! Dajte Nemecku vedenie, ktoré si zaslúži.“
Čo na to Scholz? Nič. Pozeral sa na obrazovku, väčšinu tváre mu zakrýval čierny respirátor, len oči mu mrkali. Nepovedal nič. Poslanci aj kancelár tlieskali ukrajinskému prezidentovi v stoji, potom podpredseda Bundestagu prešiel k rokovaciemu poriadku a zablahoželal dvom poslancom k ich 60. narodeninám. Rozprava o ukrajinskej vojne nebola naplánovaná. Nasledovala ďalšia rozprava o povinnom očkovaní, ktorá ako tie predošlé neviedla k žiadnemu rozhodnutiu. Keď sa Scholza o niekoľko hodín neskôr pýtali na ten trapas, odpovedal: „Nepristane mi ako vláde komentovať debaty o rokovacom poriadku nemeckého Spolkového snemu.“ Odpoveď by sotva mohla byť byrokratickejšia.
Druhá nešťastná kolízia dvoch prestížnych projektov, pri ktorých Scholz výnimočne ukázal líniu, nastala v deň, keď NATO kvôli vojne zvolalo náhly samit ministrov zahraničných vecí členských krajín. Nemecká ministerka Annalena Baerbocková sa musela z Bruselu predčasne vrátiť, lebo ju Scholz súrne potreboval v Bundestagu. Dôvodom bolo ďalšie hlasovanie o povinnom očkovaní. Vládna koalícia potrebovala každý hlas, aby presadila zákon, ktorý sa v poslednej verzii scvrkol už len na obyvateľov nad 60 rokov. Na viac sa už nezmohli. Doba fanúšikom nedobrovoľného preočkovania nepraje, jediná krajina EÚ s formálne platným zákonom o povinnom očkovaní (Rakúsko) ho predtým tichučko pochovala („pozastavila“). Navyše, ani s hlasom ministerky Baerbockovej to na schválenie nemeckého zákona nestačilo. Povinné očkovanie nemeckých seniorov nezískalo väčšinu. Keďže v nemeckej politike sa vyskytuje stále veľký počet veriacich v spásonosnú nemeckú vakcínu Comirnaty, nasledovať budú pravdepodobne ďalšie pokusy – povinné očkovanie je však v dohľadnej dobe mŕtve.
Scholz ho chcel. Veľmi sa nesnažil. A prehral.
Vyzerá to tak, že mimoriadne vyzbrojenie nemeckého Bundeswehru pod dozorom Scholza nemusí dopadnúť inak. Nejde o to, že sa celý projekt stiahne, iba sa na ceste k realite trochu viac scvrkne.
Problém nie je na strane armády. Desaťročia katastrofálne podvyživené vojsko hneď vedelo, na čo bude špeciálny stomiliardový fond míňať: nákup nových stíhačiek F-35, ktoré budú slúžiť aj ako nosiče amerických jadrových bômb, ktoré sú v rámci „nuclear sharing“ dlhodobo umiestnené na nemeckom území, na nové dopravné vrtuľníky, doplnenie chronicky prázdnych muničných skladov a modernizáciu rádiového vybavenia Bundeswehru. Tým bude veľká časť z tých 100 miliárd preč.
Scholz vo svojom veľkom a uznávanom prejave z 27. februára použil pre ten špeciálny fond vyzbrojovania zvláštny pojem: Sondervermögen. Hoci obsahovo ide jednoznačne o zvláštny dlh, znamená ten čudný pojem doslova „zvláštny majetok“. Možno chcel bývalý minister financií iba kamuflovať, že vyzbrojuje Nemecko na dlh, možno starý harcovník nenašiel v rozpočte iné riešenie. V každom prípade platí, že potrebuje na časť príslušného zákon ústavnú väčšinu, ktorou jeho koalícia nedisponuje, t. j. potrebuje hlasy opozície, najmä z únie štátostrán CDU/CSU.
A tu neočakávane narazil.
Postkresťanskodemokratická opozícia síce pod dojmom škaredých ukrajinských obrázkov súhlasila s vyzbrojovaním, no odmietla väčšinovo ľavicovej koalícii podpísať bianko šek. Najprv sa ukázalo, že si niektorí protiruskí postpacifisti z koaličnej strany Zelených pod pojmom „posilnenie obranyschopnosti“ predstavovali aj veci, ktoré s armádou nemajú nič spoločné. A potom postupne vyšlo najavo, že vláda vlastne vôbec nezamýšľa, že Bundeswehr dostane jednorazovo 100 miliárd PLUS trvalo 2 percentá z HDP ročne. Keby to Scholzova vláda myslela vážne, musela by vo svojom návrhu nového rozpočtu dať 72 miliárd eur na obranu. Plán však zostáva obmedzený na tých 50 miliárd, ktoré boli naplánované už pred vojnou na Ukrajine. Táto suma zodpovedá približne 1,4 percentu HDP. Zvýšenie rozpočtu na obranu na „viac ako dve percentá“ sa v návrhoch rozpočtov, ktoré kabinet v marci prerokoval, ani nespomína.
Skrátka, kým scholzovci presvedčia opozíciu, musia nad tým ešte trošku popracovať.
Podobne je to aj s inými detailmi z historickej reči z 27. februára. Semafor napokon predsa len sľúbil Ukrajine sto tankov, čo je veľká vec, ak zoberieme do úvahy fakt, že tých dvesto-tristo tankov, ktoré Rusi asi stratili na Ukrajine, podľa českého analytika Lukáša Visingra zodpovedalo celému Bundeswehru. Teraz sa to s tou dodávkou začína naťahovať: Scholz ju vraj najprv musel dodatočne odkonzultovať s európskymi partnermi, no a potom ešte zistili, že mnohým tankom značky Marder by sa zišla generálna oprava. Ešte horšie je to so sankciami proti ruským energonosičom (reč je najmä o rope). Vina za to, že Západ stále každým dňom posiela do Ruska sumy až do výšky trištvrte miliardy eur, sa hádže na Viktora Orbána. Kľúčovým hráčom, ktorý o vypnutí ruských energonosičov nechce počuť, je však Olaf Scholz.
Pôsobí to dojmom, že Scholz v historickej chvíli vyzeral ako tiger, ale skončil – ako sa hovorí v nemčine – ako „koberček pri posteli“ (wie ein Tiger gesprungen, wie ein Bettvorleger gelandet).
Scholz má tichý hlas a je hlboko racionálnym človekom. Počas volebnej kampane navrhol, aby na námestiach hovoril aj o kapacitách na výrobu energie. Jeho poradcovia reagovali zdesene, Scholz ale na námestiach o kapacitách na výrobu energie naozaj rečnil – a hrdil sa potleskami. Rád poučuje straníkov aj novinárov, ak mu nejaká otázka pripadá „povrchná“. Neznáša, keď mu niekto pripomína, že ako dlhovlasý zväzák písal tirády proti „agresívno-imperialistickému NATO“. Raz na to povedal, že ten „ideologický šrot“ zo svojich začiatkov už odpísal. Nechce sa k tomu už vracať.
Je agnostikom, protestantskú etiku severného Nemecka má však v krvi. Je napríklad pobúrený ľuďmi, ktorí sa obohacujú na úkor iných, napríklad oligarchami. V roku 2005 viedol v jednom vyšetrovacom výbore Spolkového snemu frakciu SPD. Predmet: korupcia a zločinecké machinácie na nemeckých veľvyslanectvách pri udeľovaní víz. Pozornosť sa vtedy sústredila najmä na jednu krajinu: Ukrajinu. Boli to hlavne ukrajinskí kšeftári a oligarchovia, ktorí z korupcie na nemeckých ambasádach profitovali. Niektorí si vysvetľujú váhavú líniu Scholza pri téme Ukrajina tým, že má kvôli skúsenostiam z tejto kauzy citeľný odstup k Ukrajincom.
Scholz sa obklopuje starými spojencami. Mnohých pozná ešte z hamburských čias, väčšinou sú to muži, mnohí právnici. Tykajú si, navzájom sa podpichujú, kľudne aj zákernými recesiami. Všetci sú veľmi lojálni, tak to bolo so Scholzom vždy. Nábytok v Merkelovej úrade kancelár nemenil, pribudli iba architektonické fotografie: nikde žiadni ľudia, len rovné línie, ktoré v perspektíve smerujú k miznúcemu bodu. Možno si Scholz práve tak predstavuje dobrú politiku. A možno je to jeho najslabšia stránka. Ľudia sa totiž nezvyknú správať ako rovné línie. Dokonca ani Nemci.
Scholz raz vyhlásil: „Kto si u mňa objedná líderstvo, dostane ho.“ Už dlhé roky je presvedčený, že mu úrad kancelára pristane. Okrem Scholzomata mu prischla ešte iná prezyvka, Schlauschlumpf, Šmolko Mudroš. Irituje tým, že ho navonok nič nedokáže iritovať. Spätne napríklad tvrdí, že ho Putinov útok na Ukrajinu neprekvapil. Vraj sa „vopred veľa diskutovalo, veľa sa pripravovalo“, vraj boli všetky nutné opatrenia dlho pred začiatkom vojny prijaté. Naliehavé tvrdenie, že všetko vedel vopred, svedčí o arogancii. Bez toho, aby použil Merkelovej v demokracii tak nebezpečný prívlastok, že je to „bezalternatívne“, prezentuje svoje rozhodnutia v prvej osobe množného čísla.
Z kuloárov sa vie, že Scholzomat predsa len emócie má. Stáva sa, že spontánne pozve kamaráta, čo stratil milovaného človeka, na večeru. Hovorí sa o ňom, že občas aj plače, napríklad v kine pri hudobnom filme Gundermann o spevákovi z NDR alebo pri knihe Hillbilly Elegy, rodinnej histórii, ktorá opisuje zničený sen bielej rodiny z nižších vrstiev v USA. Scholz ale nenávidí predstavu, že by mal predvádzať svoje city na verejnosti. Takúto formu politiky bytostne odmieta. K berlínskej hlavnej stanici, kam prichádzajú obete Putinovej vojny z Ukrajiny, je to z úradu kancelára pešo iba zopár minút. Scholz tam nešiel.
V pondelok 28. februára, v deň po jeho oceňovanom prejave o vyzbrojovaní Nemecka, sa stalo niečo vzácne – Scholzovi sa do mysle vkradli pochybnosti. Vraj na internej porade priznal, že sa hnevá sám na seba, lebo v reči nedokázal zachytiť pocity ľudí. Scholz v tejto vzácnej chvíli priznal, že Nemci majú strach. Možno myslel na svoju vlastnú matku, ktorá zažila najväčšiu vojnu v histórii ľudstva, tú, ktorej Rusi hovoria Veľká vlastenecká.
Scholz to 28. februára vycítil dobre. Nový prieskum medzi nemeckou mládežou ukazuje nové rozmery strachu. Mladí Nemci sa už roky rokúce báli klimatických zmien a potom korony, teraz 42 percent z nich k tomu ešte očakáva, že „život v strachu z vojny by sa mohol stať trvalým stavom“, 23 percent „očakáva dramatické dôsledky použitia jadrových zbraní aj v Nemecku“, 13 percent opýtaných dokonca prepokladá, že budú musieť opustiť svoje bydlisko.
Mladí Nemci – na rozdiel od Poliakov alebo mladých z Pobaltia – sa za ideou národnej obrany nijako nehrnú. Zvyšovanie výdavkov na armádu podporuje aspoň 43 percent z nich, opätovné zavedenie povinnej vojenskej služby však iba pätina mladých. Celkom nechápu, prečo by niekto v našej dobe ešte chcel viesť niečo také prekonané ako konvenčnú vojnu.
Namiesto guráže a odhodlania vyvolala ukrajinská vojna u Nemcov nerozhodnosť, neistotu, zmätok a strach. Otázka, či Olaf Scholz má na vojnového kancelára, asi nie je položená správne. Skôr sa musíme pýtať inak: Majú dnešní Nemci na vojnu?