Sulík: Matovič rozoštval celú spoločnosť a ničí Slovensko. SaS vypovedala koaličnú zmluvu a chce jeho odchod

AKTUALIZOVANÉ SaS vypovedala koaličnú zmluvu, od Hegera očakáva návrh novej koaličnej zmluvy a odchod Igora Matoviča z vlády do 31. augusta. Ak k tomu nedôjde, štyria ministri SaS podajú demisiu.

Foto: Jaroslav Novák/TASR Foto: Jaroslav Novák/TASR

SaS predloží svoje požiadavky premiérovi Hegerovi a bude čakať na jeho ďalšie kroky, v ideálnom prípade návrh na nové znenie koaličnej zmluvy. Ak k tomu nepríde do 31. augusta, štyria ministri podajú demisiu a SaS opustí vládu, odchod bude sporiadaný.

Sulíkova strana prijala toto rozhodnutie jednohlasne, svoj postup s nikým nekoordinovala. „Je to autonómne rozhodnutie republikovej rady,“ dodal predseda SaS s tým, že sa pri rozhodnutí neradil s prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

„Takto sa pri najlepšej vôli nedá pokračovať,“ povedal na úvod dnešnej tlačovej besedy Richard Sulík. SaS sa podľa neho rozhodla vypovedať koaličnú zmluvu, aby vznikla šanca na vytvorenie novej koaličnej zmluvy. Hlavnou, aj keď nie jedinou podmienkou SaS v prípade novej koaličnej zmluvy bude, že Igor Matovič nebude členom vlády. Jeho účasť na koaličných radách nepovažuje Sulík za taký problém. „Možno tam nebudem chodiť ja,“ vyhlásil.

Sulík: Problémom vlády je Matovič

Sulík kritizoval aj pôsobenie Eduarda Hegera, od ktorého čakal, že bude problémy s Igorom Matovičom riešiť. „Problém by mal riešiť Eduard Heger, bohužiaľ, sa tak nedeje.“ Premiérovi pošle písomne návrh na nové znenie koaličnej zmluvy.

Najväčšiu časť tlačovej besedy venoval predseda SaS dôvodom, ktoré ich k tomuto rozhodnutiu viedli. Sulík vyhlásil, že SaS sa „nemieni pozerať, ako sa zo štátnej kasy robí kasička na nápady Igora Matoviča“. Prekáža im, že Matovič rozoštváva celú spoločnosť a je s každým v konflikte. „Najväčší problém našej vlády sa volá Igor Matovič,“ povedal s tým, že práca celej vlády je jeho správaním zmarená. „Poštval celú spoločnosť a ničí našu krajinu. Nevie sa ovládať.“

Liberáli majú aj iné podmienky ako len odchod Matoviča z vlády. Sulík označil za neprijateľné, aby sa museli Ministerstvu financií SR doprosovať o zvýšenie platov učiteľov, zdravotníkov či zamestnancov verejnej správy aspoň o infláciu a zároveň boli svedkami „rozhadzovania stoviek miliónov eur“.

„Akoby nestačilo, že prišiel covid a u susedov sa začala vojna, ešte máme aj Igora Matoviča,“ povedal Sulík. Jeho rozhodnutie podporil aj minister zahraničných vecí Ivan Korčok, ktorý na margo zložitej situácie v regióne povedal, že domáca a zahraničná politika sú neoddeliteľné, a podporuje rozhodnutie SaS, pretože inak takéto vládnutie vedie k návratu „Fica s fašistami“. O tom hovoril vo svojom úvodnom vystúpení aj Sulík.   

O termíne volieb nebola reč

Na tlačovej besede nepadla žiadna otázka na prípadný termín predčasných volieb, Sulík po zaslaní požiadaviek svojej strany bude očakávať rozhodnutie, prípadne rokovania zo strany premiéra Hegera.

Pokračovanie koalície nepodmieňuje svojím zotrvaním vo vláde, ale chcel by „počuť dôvody“, prečo by v nej nemal sedieť. So svojím pôsobením je spokojný. Viackrát upozornil, že takéto vládnutie dláždi cestu k návratu Roberta Fica a fašistov k moci.

Prelomenie veta opäť oživilo spory

Spor v koalícii sa opäť vyostril po tom, ako poslanci NR SR prelomili veto prezidentky Zuzany Čaputovej pri takzvanom protiinflačnom balíku z dielne ministra financií a lídra OĽaNO Igora Matoviča. SaS a Matovič sa následne obviňovali zo spolupráce s opozíciou a fašistami.

SaS opäť pre Matovičove útoky odmietla chodiť na koaličné rady, OĽaNO obvinilo liberálov z rozbíjania vlády. SaS si vzala čas na premyslenie, čo ďalej. Pripustila vtedy aj odchod z koalície, hoci tvrdí, že má vôľu v kabinete pokračovať. Matovič vyzval SaS na uzmierenie.

Predsedníctvo OĽaNO aj premiér Heger apelovali počas dňa na SaS, aby v koalícii zotrvala. Odchod Matoviča z vlády predsedníctvo hnutia odmieta. Nesúhlasí ani s predčasnými voľbami.


Elektrická energia patrí medzi tie energie, ktoré budú nielenže čoraz vzácnejšie, ale zrejme aj ich cena porastie. Na Slovensku sa elektrická energia vyrába najmä v jadrových elektrárňach, ale aj vo vodných či pomocou slnečných kolektorov.…
Prejsť na článok
Niektorí hendikepovaní sa mi ozvú priamo s myšlienkou, že už nevládzu a chcú si vziať život, opisuje psychologička Erika Mezzeyová. Volať vtedy políciu nemá zmysel, oveľa dôležitejšia je komunikácia s daným človekom a úprimný záujem…
Prejsť na článok
Dosah konsolidačného balíčka najviac zaujíma rodiny. K celkovému poklesu v disponibilných príjmoch pre priemernú rodinu ročne najviac prispejú zmeny, ktoré nesporne patrili v poslednom období k tým najdiskutovanejším – úprava rodičovského dôchodku, zmeny v DPH…
Prejsť na článok