Maďarský parlament schválil víziu, podľa ktorej by mal byť Európsky parlament rozpustený

275284031_505827677581502_7719704953768912372_n Viktor Orbán. Foto: Facebook

Poslanci maďarského parlamentu väčšinou poslancov vládneho bloku Fidesz-KDNP v utorok schválili uznesenie o vízii budúcnosti Európskej únie, ktorú by mala prezentovať maďarská vláda v bruselských diskusiách. Okrem iného obsahuje návrh, aby poslancov Európskeho parlamentu (EP) delegovali národné parlamenty, informuje spravodajca TASR v Budapešti s odvolaním sa na správu servera telex.hu.

Za návrh vízie v rámci mimoriadnej dvojdňovej schôdze parlamentu hlasovalo 130 poslancov a 50 bolo proti.

V zmysle vízie Maďarska o budúcnosti EÚ by EP, ktorého  poslanci sú v súčasnosti priamo volení, mal byť rozpustený a jeho nových členov by mali delegovať národné parlamenty.

V zákonodarstve EÚ by mali mať právo veta národné parlamenty, mala by byť vytvorená spoločná armáda Únie a právomoci spoločných inštitúcií by boli obmedzené.

Uznesenie maďarského parlamentu odsudzuje sankcie voči Rusku, podporuje integračné snahy krajín západného Balkánu a obsahuje aj zákaz financovania Únie z úverov.

Telex.hu v tejto súvislosti pripomína, že zo spoločného úveru EÚ nemôže čerpať peniaze ako jediná krajina iba Maďarsko pre  riziko korupcie.

Uznesenie zaväzuje vládu, aby s víziou Maďarska o budúcnosti EÚ oboznámila Európsku radu, EP, predsedu Európskej komisie a súčasného predsedu Rady EÚ.  

Veľká časť plánov EÚ protirečí maďarským víziám v tomto uznesení. V súčasnosti sa napríklad pracuje na rozšírení právomocí EP, ako aj na obmedzení možností veta členských krajín v Európskej rade, uzatvára server.

(tasr)


Ďalšie články