Rakúska justícia sa v nedávnom období zaoberala prípadom ženy, ktorá sa počas života rozhodla stať mužom a aj tak čerpať výhody skoršieho veku odchodu do starobného dôchodku, ktorý prislúcha nežnejšiemu pohlaviu. O kontroverznom prípade rozhodovali tri rôzne súdy vrátane najvyššieho. Dotknutú osobu nepotešil verdikt ani jedného z nich.
Matka dvoch detí sa narodila v roku 1960. V roku 2017 si ako 57-ročná povedala, že už nechce byť ženou. Dala si preto vyoperovať vaječníky a obidva prsníky. S pohlavným ústrojenstvom samotným ale pod skalpel nešla. Následne si dala svoje pohlavie upraviť aj na matrike. V právnom slova zmysle sa teda stala mužom.
O tri roky nato sa ale rozhodla – už oficiálne ako muž –, že si chce aj tak užívať výhody ženského starobného dôchodku. V alpskej krajine totiž ženy môžu odísť do starobného dôchodku už pri dosiahnutí šesťdesiatky. Pre mužov platí hranica 65 rokov.
Podala si oň teda žiadosť, ale dôchodcovská poisťovňa jej ju zamietla. Dôvodom bola práve tá skutočnosť, že po legislatívnej stránke bola mužom.
Rozhodla sa, že vec bude riešiť súdnou cestou. Aj napriek tomu, že si svoje pohlavie zmenila, v sťažnosti uviedla, že má stále primárne ženské pohlavné orgány. Dožadovala sa, aby sa s ňou zaobchádzalo ako so ženou, aj keď sa dobrovoľne nedávno stala mužom. V sťažnosti tiež uviedla, že má „typicky ženský životopis s obdobiami výchovy vlastných detí“.
Na Krajinskom súde v Grazi žena nepochodila. Jej sťažnosť súd zamietol s odôvodnením, že je mužom a platí zmena pohlavia uskutočnená na matrike. Táto matričná zmena bola kľúčovým a zároveň jediným rozhodovacím faktorom, prečo jej poisťovňa odmietla prisúdiť ženský starobný dôchodok.
Následne vec poputovala pred nadradený súd v Grazi. Aj od toho sa transrodový muž dočkal identického rozsudku – platí pre ňu mužský vek 65 rokov na odchod do starobného dôchodku.
Napokon sa žena rozhodla obrátiť na rakúsky najvyšší súd. Ten do tretice jej sťažnosť zamietol a rozhodnutia dvoch predošlých súdov potvrdil. Výhody rakúskeho ženského starobného dôchodku si teda osoba so ženskými pohlavnými orgánmi vlastnou vinou neužije a musí si počkať pár rokov na ten mužský.