Budaj vynadal lesníkom do biomasakristov a nenažratých obchodníkov. Tí reagujú

Ján Budaj. Foto: Jaroslav Novák/TASR Ján Budaj. Foto: Jaroslav Novák/TASR

Slovenská lesnícka komora tvrdí, že minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) by mal zvážiť zotrvanie vo funkcii. Podľa nej minister nenávidí lesníkov, podkopáva ich autoritu a prispieva k nepochopeniu ich práce. Reaguje tak na Budajov status na sociálnej sieti, v ktorom vinil lesníkov a ich aktivity z vysychania riek a studní. Slovenská lesnícka komora to uvádza v tlačovej správe.

„Bezohľadní rúbači lesov, nenažratí obchodníci s drevom, biomasakristi… teraz, keď na Slovensku vysychajú rieky a mizne voda zo studní, je čas vysvetliť verejnosti, aké sú dôsledky nadmerných, takmer dvojnásobných ročných ťažieb dreva. Ale aj to bolo vraj málo pílenia a rúbania? Tak sa postavte pred verejnosť a vysvetlite, prečo máme suché studne, prázdne korytá riek, zničujúcu páľavu na vyrúbaných stráňach…,“ píše šéf rezortu životného prostredia na sociálnej sieti.

V statuse zdôrazňuje úlohu prirodzeného lesa pri zadržiavaní vody. Podľa jeho vyjadrení ale takéto prirodzené lesy ničia biznismeni s drevom. Odporcovia bezzásahových lesov by mali podľa neho čeliť oklamaným vidiečanom, ktorým vysychajú studne.

Slovenská lesnícka komora reaguje tvrdením, že i v lesoch, do ktorých lesníci nijako nezasahujú, dochádza k vysychaniu riek a potokov, a to v dôsledku pretrvávajúceho sucha a nedostatku zrážok. „Výsledkom práce lesníkov je v prvom rade zelený a zdravý les, ktorý plní všetky funkcie – medzi iným aj vodohospodársku,“ vyjadril sa predseda Slovenskej lesníckej komory Igor Viszlai.

Dodal, že lesníci sú predovšetkým odborníci, nie bezohľadní rúbači lesov či biomasakristi, a na rozdiel od Budaja lesu rozumejú. Viszlai tiež poukázal na to, že Budaj neplní svoje sľuby z čias prijímania novely zákona o ochrane prírody a krajiny koncom roka 2021.

„Ak minister Ján Budaj nie je schopný zbaviť sa vo vyjadrovaní nenávisti, zloby a osočovania, mal by zvážiť svoje ďalšie zotrvanie vo funkcii a prestať polarizovať tých, ktorí chcú chrániť naše lesy,“ zakončil Viszlai.

(sita)


Ďalšie články